2 min.
Były szef GIS Andrzej Trybusz: powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów

Były szef GIS Andrzej Trybusz: powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów/ Getty Images
Od soboty w całej Polsce ponownie zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Zamknięte będą m.in. galerie handlowe, kina, teatry i obiekty sportowe. Otwarte pozostaną jednak kościoły, o których zamknięcie apeluje były Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Trybusz. „Nie ma żadnego problemu, by w mszach uczestniczyć zdalnie” – wyjaśnia.
Kościół katolicki powinien zostać zamknięty?
Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę na konferencji prasowej ogłosił rozszerzenie na całą Polskę obostrzeń, które panują obecnie w województwach z największą liczbą zakażeń. W całym kraju ponownie więc zostaną zamknięte m.in. hotele, teatry i muzea, galerie handlowe, kina, baseny oraz inne obiekty sportowe. Otwarte wciąż pozostaną jednak kościoły, co spotkało się z krytyką byłego szefa GIS-u Andrzeja Trybusza. Według niego zamknięcie świątyń, w szczególności podczas świąt Wielkanocy, jest konieczne.
„W sytuacji, jaką mamy, przy lawinowo rosnącej liczbie zakażonych, przy coraz bardziej niewydolnej i niedającej sobie rady z liczbą chorych służbie zdrowia bezwzględnie powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów” – stwierdził w rozmowie z Onetem.
Nowa tradycja „zakażania się w kościołach”
Trybusz tłumaczył, że rozumie świąteczną tradycję. Jak jednak zaznaczył, pozostawienie obiektów kultu religijnego otwartych może doprowadzić do nowej tradycji – „zakażania się w kościołach”. Według byłego Głównego Inspektora Sanitarnego to Episkopat powinien zaapelować do wiernych, by nie brali osobistego udziału w nabożeństwach.
Nie ma żadnego problemu, by w mszach uczestniczyć zdalnie i takiego stanowiska bym od kościelnych hierarchów oczekiwał – dodał.
Trybusz wyjaśnił także, że jego zdaniem powstrzymanie pandemii jest możliwe pod warunkiem, że ludzie przestaną brać udział w spotkaniach większych grup.
Pod warunkiem, że społeczeństwo zrozumie konieczność samoograniczenia się i będzie tych restrykcji przestrzegać – ocenił i dodał – Przez samoograniczanie się rozumiem konieczność znacznego zmniejszenia naszej mobilności, rezygnacji ze spotkań.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023