Przejdź do treści

Chcieli wsiąść do samolotu z koronawirusem. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Z koronawirusem chcieli wsiąść do samolotu. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia
Z koronawirusem chcieli wsiąść do samolotu. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia / fot. Anugrah Lohiya, Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prokuratura skierowała do sądu dwa akty oskarżenia przeciwko obcokrajowcom, którzy będąc zakażeni koronawirusem próbowali wsiąść na pokład samolotów na warszawskim lotnisku Chopina. W toku jest znacznie więcej takich spraw. 

Do samolotu z koronawirusem

Dwóch obcjokrajowców może mieć poważne problemy. Zostali oskarżeni o spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Tym razem wcale nie chodzi o dużą imprezę, a o podróż samolotem… a raczej próbę wejścia na pokład samolotu, która (na szczęście) się nie powiodła.

Jak podaje PAP, 24 marca James H., obywatel Wielkiej Brytanii, pojawił się w Porcie Lotniczym im. F. Chopina, mimo tego, że był świadomy zakażenia koronawirusem. 48-latek wcześniej dwukrotnie wykonał test na obecność wirusa w organizmie i został objęty obowiązkową izolacją domową. Mężczyzna zamierzał lecieć do Tanzanii.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej w trakcie odprawy ustalili, że 48-latek figuruje w systemie jako objęty obowiązkową izolacją domową w związku z uzyskanym pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-COV-2. Podróżny mimo obowiązku stawił się na lotnisko, ponieważ od kilku dni nie stwierdzał u siebie żadnych symptomów choroby – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W toku 30 podobnych spraw

Ponad tydzień później, również na Lotnisku Chopina, zjawił się 43-letni Rza R. z Azerbejdżanu, który tak samo jak bbrytyjczyk, pomimo uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-COV-2 oraz objęcia obowiązkową izolacją domową, udał się na lotnisko, żeby wrócić do swojego kraju. W trakcie odprawy granicznej ustalono, że w systemie figuruje jako osoba zakażona.

43-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu. Podkreślał, że podróż była dla niego bardzo ważna. Wyniku testu na koronawirusa nie sprawdził, bo, jak zeznał, czuł się dobrze i nie miał żadnych objawów COVID-19. Teraz obu mężczyznom grozi kara więzienia od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Do tej pory prokuratura na Ochocie skierowała do sądu już cztery akty oskarżenia przeciwko osobom, które pomimo zarażenia wirusem SARS-CoV-2 próbowały udać się w podróż samolotem. W toku jest jeszcze około 30 podobnych postępowań.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.