3 min.
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”

CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu ws. szczepionek. "Szczepienia ratują życie" / GettyImages
„Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia, m.in. normalnych praktyk religijnych” – oznajmiło na Twitterze Centrum Informacyjne Rządu. „Zaszczepienie jest najlepszym świadectwem troski o bliźniego” – wtórują eksperci.
„Poważny sprzeciw moralny”
Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko w sprawie stosowania szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson & Johnson. Hierarcha zaznaczył, że produkcja tych preparatów, w której „korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów, budzi poważny sprzeciw moralny”.
Wróbel wskazuje jednocześnie, że „wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami, mogą z nich skorzystać bez winy moralnej”. Dodaje, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.
W odpowiedzi na stanowisko biskupa Centrum Informacyjne Rządu za pośrednictwem profilu #SzczepimySię zaznacza, że „stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych”.
„Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia m.in. normalnych praktyk religijnych” – czytamy.
„Zaszczepienie najlepszym świadectwem troski o bliźniego”
„Szczepienia przeciw COVID-19 ratują życie. Wskazywanie, że jedne szczepionki są mniej moralne od innych to budowanie ogólnej do nich niechęci. Zaszczepienie – jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19 – jest najlepszym świadectwem troski o bliźniego, również o dzieci nienarodzone” – twierdzą w stanowisku przesłanym PAP eksperci z inicjatywy Nauka Przeciw Pandemii, którą tworzą m.in. dr n. med. Michał Sutkowski, prof. Krzysztof Simon, prof. Robert Flisiak i dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
I dodają, że aby wyprodukować szczepionki przeciw COVID-19 w oparciu o technologię wektorową, nie trzeba było przeprowadzać żadnej aborcji, nie ucierpiała żadna istota ludzka. W ich ocenie wykorzystywanie linii takich jak HEK-293 czy PER.C6 w produkcji szczepionek przeciw COVID-19 nie promuje aborcji.
„Zabiegi nie zostały przeprowadzone celowo i w żaden sposób pobranie nie wpłynęło na decyzję o przeprowadzeniu aborcji. Komórki z tkanek pobrano przy okazji, w celach badawczych. Uzyskane komórki udało się hodować, więc je zachowano. W podobny sposób pozyskuje się komórki do badań od osób dorosłych zarówno za życia, jak i po śmierci” – zaznaczają eksperci.
Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia https://t.co/7FzSf6kgyb. normalnych praktyk religijnych.
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 14, 2021
Zobacz także

Komórki abortowanych płodów w szczepionkach? Stanowcza wypowiedź lek. Bartosza Fiałka

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

Skąd się wzięło mylne przekonanie, że szczepionki są produkowane z ludzkich płodów? Biotechnolog wyjaśnia
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023