2 min.
Co czwarty Polak przytył w czasie pandemii. Jakie grupy najczęściej? Sprawdzamy w wynikach najnowszego badania

Co czwarty Polak przytył w czasie pandemii. Jakie grupy najczęściej? Pokazują to wyniki najnowszego badania / Pexels.com
Najnowsze
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
06.03.2021
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
06.03.2021
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
W czasie pandemii wzrost masy ciała odnotowało 28,3 proc Polek i Polaków – to wniosek z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Widać w nim rozbieżności nie tylko w różnych grupach wiekowych, ale też pomiędzy mieszkańcami miasta i wsi oraz… tymi z wyższym wykształceniem i bez niego.
Spis treści
„Pandemiczne” kilogramy
W okresie pandemii od wiosny do jesieni 2020 roku aż 41,2 proc. Polek i Polaków w wieku 20 lat lub więcej zauważyło zmianę masy ciała. We wszystkich grupach wiekowych więcej osób przybierało niż traciło na wadze. Wzrost masy ciała odnotowało 28,3 proc. osób, a spadek – 12,9 proc. W niektórych przypadkach dodatkowych kilogramów pojawiło się całkiem sporo. Dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska przyznała w rozmowie z RMF FM, że u jej pacjentów było to nawet 5 kg więcej.
„Odsetki te były zbliżone dla obu płci – dla mężczyzn wynosiły odpowiednio 27,6 proc. i 13,8 proc., a dla kobiet 28,9 proc. i 12,2 proc.” – czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Najrzadziej w ostatnich miesiącach tyły osoby w wieku 65 lat i więcej. Najczęściej na wadze tracili najmłodsi Polacy. Dodatkowe kilogramy pojawiły się zazwyczaj u mężczyzn w wieku między 20. a 44. rokiem życia. Wśród kobiet nadprogramowe kilogramy zauważają przede wszystkim panie, które mają więcej niż 44, ale mniej niż 65 lat.
Co ciekawe, im wyższe wykształcenie, tym częściej pojawiały się dodatkowe kilogramy. Wzrost masy ciała w okresie pandemii wśród mężczyzn częściej obserwowano u mieszkańców miast niż wsi. Odwrotnie było w przypadku kobiet.
Lockdown sprzyjadł podjadaniu, ale też nie stwarzał wielu możliwości do podjęcia aktywności fizycznej. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Wynika z niego, że w 2020 r. jedynie 32,8 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej regularnie uprawiało sport lub podejmowało rekreacyjną aktywność fizyczną (jazda na rowerze, pływanie, fitness, spacery) w sezonie wiosenno-letnim lub jesiennym.
W zestawieniu gorzej wypadli mężczyźni. Aż 70,4 proc. mężczyzn i 64,4 proc. kobiet nie zażywało takich form ruchu.
Zobacz także

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

„Centra handlowe to nie to samo, co branża fitness”. Rzecznik MZ o otwarciu restauracji, siłowni i klubów fitness

„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Małgorzata Akkus tłumaczy, jak jeść intuicyjnie i dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021