Przejdź do treści

Co dzieje się w płucach chorych na COVID-19? Nowatorskie badanie naukowców

Kobieta pod wodą
Co dzieje się w płucach chorych na COVID-19? Nowatorskie badanie naukowców/ Unsplash, fot. Stefano Zocca
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Naukowcy wykorzystali nowatorską metodę z użyciem hiperpolaryzowanego ksenonu, aby wykryć nieprawidłowości w płucach u osób chorych na COVID-19. Badani nie byli hospitalizowani z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale kilka miesięcy po chorobie wciąż doświadczali objawów ze strony układu oddechowego.

Objawy „Long COVID”

Osoby, które przeszły COVID-19, często jeszcze przez długi czas zmagają się z następstwami choroby. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych przebytego zakażenia u pacjentów należy długotrwałe zmęczenie porównywalne do zespołu chronicznego zmęczenia (CFS), problemy z koncentracją, mgła mózgowa, utrata węchu i smaku, ból głowy czy problemy układu sercowo-naczyniowego, które objawiają się bólem w klatce piersiowej oraz szybszym i nierównomiernym biciem serca. Ozdrowieńcy zgłaszają także trudności z oddychaniem, takie jak: spłycenie oddechu, duszności i kaszel, które utrzymują się nawet kilka miesięcy od wyzdrowienia.

„Long COVID”, bo tak umownie nazywane są przedłużające się dolegliwości związane z infekcją koronawirusa SARS-Co-V-2, odczuwają również często ci, którzy przeszli chorobę łagodnie. Specjaliści jednak wciąż nie poznali dokładnych przyczyn długofalowych skutków choroby, choć wymienia się wśród nich m.in. nadmierną odpowiedź układu odpornościowego, uszkodzenie komórek oraz fizjologiczne konsekwencje choroby współistniejącej, która wcześniej mogła nie dawać większych objawów.

Badacze z Sheffield, Oxfordu, Cardiff i Manchesteru postanowili sprawdzić, w jakim stopniu COVID-19 uszkodził płuca pacjentów, którzy w trakcie choroby nie byli hospitalizowani i wciąż odczuwają duszności.

Kobieta trzyma w ręce test kasetkowy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2

Nowatorskie badanie z użyciem ksenonu

W badaniu Explain wzięło udział 36 uczestników podzielonych na trzy grupy, a naukowcy do testów wykorzystali skany rezonansu magnetycznego (MRI) z hiperpolaryzowanym ksenonem. W trakcie badania uczestnicy podczas wykonywania rezonansu magnetycznego wdychali litr ksenonu o zmienionej strukturze atomowej tak, by można go było zobaczyć za pomocą MRI.

Ksenon jest gazem obojętnym, który zachowuje się w bardzo podobny sposób do tlenu, więc radiolodzy mogli w ten sposób obserwować, jak gaz przemieszcza się z płuc do krwiobiegu.

„Ksenon śledzi drogę tlenu, gdy jest on pobierany przez płuca i może nam powiedzieć, gdzie leżą nieprawidłowości pomiędzy drogami oddechowymi, membranami wymiany gazowej i naczyniami włosowatymi w płucach. To wieloośrodkowe badanie jest bardzo ekscytujące i z niecierpliwością czekam na to, aż pomoże ono w przełożeniu opracowanych przez nas metod MRI płuc na zastosowania kliniczne w Wielkiej Brytanii” – wyjaśnił prof. Jim Wild cytowany przez „The University of Sheffield”.

Dziewczynka w oknie, opiera się łokciami o parapet

Nieprawidłowości u pacjentów z długotrwałymi objawami COVID-19

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy:

  • Osoby z „Long COVID”, które miały prawidłowe skany CT (tomografia komputerowa).
  • Osoby, które były hospitalizowane, zostały wypisane ponad trzy miesiące wcześniej i miały w normie lub granicach normy wyniki tomografii komputerowej. Te osoby nie doświadczały „Long COVID”.
  • Grupa kontrolna dobrana pod względem wieku i płci, która nie miała długotrwałych objawów zarażenia koronawirusem ani nie była hospitalizowana.

Jak wykazali badacze, u pacjentów z „Long COVID” występuje znacznie upośledzony transfer gazu z płuc do krwioobiegu pomimo tego, że inne testy, w tym tomografia komputerowa, nie wykazały nieprawidłowości.

„Wiedzieliśmy z naszego poszpitalnego badania, że ksenon może wykryć nieprawidłowości, gdy tomografia komputerowa i inne testy czynnościowe płuc są w normie. Teraz odkryliśmy, że mimo tego, że skany CT są prawidłowe, skany ksenonowe MRI wykryły nieprawidłowości u pacjentów z długotrwałymi objawami COVID-19” – powiedział Fergus Gleeson, główny autor badania.

Kolejnym krokiem naukowców jest przeprowadzenie większego badania, które obejmie niemal 400 osób. Połowa z uczestników to chorzy z „Long COVID”, 50 pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, ale teraz nie wykazują żadnych objawów choroby oraz kolejnych 50 pacjentów, którzy wykazują inne objawy niż duszności. W badaniu weźmie również udział grupa kontrolna, która nigdy nie wykazywała długich objawów choroby.

„Są to interesujące wyniki i mogą wskazywać, że zmiany obserwowane w płucach niektórych pacjentów z przewlekłym „Long COVID” przyczyniają się do duszności. Są to jednak wczesne ustalenia. Rozszerzenie badania na większą liczbę pacjentów i przyjrzenie się grupom kontrolnym, które wyzdrowiały z COVID-19, powinno pomóc nam odpowiedzieć na to pytanie i pogłębić nasze zrozumienie mechanizmów, które prowadzą do długofalowych skutków choroby” – podsumowała jedna ze współautorek badania, dr Emily Fraser.

 

Źródło: https://www.sheffield.ac.uk/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kobieta siedzi na łóżku

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Koniec z kłuciem? Pierwsza wziewna szczepionka przeciw COVID-19 została zatwierdzona. Póki co w jednym kraju

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Tak rozsiewa się Omikron. Badacze odkryli tajemnicę szybkiego rozprzestrzeniania się jednego z wariantów koronawirusa