Przejdź do treści

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?
Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drętwienie rąk nocą utrudnia komfortowy wypoczynek. Nocne drętwienie rąk może wybudzać ze snu i utrudniać zasypianie. W sytuacjach zwiększenia nasilenia i częstotliwości występowania drętwień, warto wybrać się do lekarza w celu ustalenia przyczyn. Co wywołuje drętwienie rąk w nocy, a co może oznaczać drętwienie rąk po nocy?

Drętwienie rąk w nocy jest dolegliwością powstałą w wyniku ograniczenia przepływu impulsów nerwowych na skutek czynników mechanicznych bądź termiczno-chemicznych obciążających organizm.

Drętwienie rąk i palców

Drętwienie, nazywane parastezjami i czuciem opacznym, to wrażenie zmysłowe wywołujące dyskomfort czuciowo-ruchowy. W zależności od przyczyn drętwienie rąk pojawia się w różnych miejscach palców oraz powierzchni dłoniowej i grzbietowej ręki. Uczucie drętwienia jest bezbolesne, jednak ból i drętwienie rąk w nocy często są ze sobą ściśle powiązane w przebiegu wszelkich stanów patologicznych tkanek organizmu.

Drętwienie rąk podczas snu odczuwane jest pod postacią mrowienia, wewnętrznej wibracji, prądu lub wbijania igieł. Nocnym drętwieniom rąk często towarzyszy tymczasowe uczucie ciężkości ręki oraz brak funkcji czucia i ruchu.

Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Diagnoza przyczyn nocnego drętwienia rąk wymaga szczegółowych badań lekarskich. Konsultacje lekarskie wskazane są w sytuacjach, kiedy dokucza bolesne, silne oraz częste drętwienie rąk w nocy.

Przyczyny nocnego drętwienia rąk rozróżnia się ze względu na jego charakter:

  • ostre, czyli silne i bolesne drętwienie rąk, szybko ustępujące;
  • przewlekłe, czyli częste drętwienie rąk i utrzymujące się przez długi czas.
Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie. Jakie wybrać leki na drętwienie palców u rąk?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy?

Nocne drętwienie rąk oraz drętwienie rąk podczas snu jest wynikiem tymczasowych zaburzeń oraz ostrych i przewlekłych chorób o podłożu neurologicznym i internistycznym. Podczas snu w porze nocnej zmniejsza się aktywność układu autonomicznego, organizm przechodzi etap rozluźnienia i wyciszenia umysłowo-psychicznego. Taki stan sprzyja jego regeneracji ze względu na brak bodźców zewnętrznych, a drętwienie rąk i inne objawy łatwiej zauważyć.

Przyczyny nocnego drętwienia rąk

Drętwienie rąk nocą jest spowodowane przez mechaniczne bądź ogólnoustrojowe uszkodzenie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Do przyczyn wywołujących drętwienie rąk w nocy należą:

  • choroby i schorzenia tkanek miękkich wywołane przeciążeniem i uciskiem nerwów obwodowych, ograniczeniem przepływu impulsów nerwowych oraz przepływu krwi, w wyniku długotrwałej ustalonej pozycji bądź obciążenia ręki ciężarem własnego ciała, m.in.: zespół cieśni kanału nadgarstka, przeciążenie kończyn górnych i nadgarstków pracą fizyczną lub niewłaściwą pozycją podczas pracy przy komputerze, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół kanału łokciowego, przykurcz Volkmanna, przykurcz Dupuytrena, torbiele, guzy i zmiany nowotworowe w obrębie przebiegu nerwów obwodowych kończyny górnej;
  • stany po bezpośrednich urazach z uciskiem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych nadgarstka, m.in.: złamania kości długich i kości nadgarstka, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia nadgarstka;
  • zaburzenia strukturalne kręgosłupa szyjnego powodujące zwężenie szczeliny międzykręgowej i ucisk nerwów w kanale kręgowym, m.in.: choroby zwyrodnieniowe, osteofity, zmiany osteoporotyczne, neuropatie, choroby i przemieszczenia krążka międzykręgowego, pogłębiona lordoza szyjna, stany zapalne i urazy kręgosłupa szyjnego;
  • choroby reumatyczne i demielinizacyjne; neuropatia cukrzycowa i poalkoholowa; objaw Raynauda, zatrucia toksycznymi związkami, nieprawidłowe stężenie elektrolitów; choroby autoimmunologiczne, np. nadczynność tarczycy. Ponadto zaburzenia psychiczne, np. depresja, hipochondria czy dystymia; zatrzymywanie płynów w organizmie wywołuje drętwienie rąk i nóg w nocy w ciąży;
  • choroby kardiologiczne i zaburzenia ukrwienia kończyny górnej, np. miażdżyca, zapalenia naczyń krwionośnych i niewydolność układu krążenia. Szczególnie niebezpieczne jest silne drętwienie lewej ręki w nocy wraz z objawami duszności, bólu i kołatania serca, które mogą wskazywać na zawał serca lub stan przedzawałowy.

Drętwienie rąk w nocy – leczenie

Nocne drętwienie rąk z tendencją do nawrotów wymaga leczenia. Drętwienie rąk w nocy spowodowane niewygodną pozycją często zanika samoczynnie po zmianie pozycji ułożeniowej i odblokowaniu uciśniętego nerwu, bądź wykonaniu prostych ćwiczeń ruchowych, np. zaciskanie ręki w pięść czy tzw. wkręcanie żarówek. Leczenie silnego i bolesnego drętwienia rąk w nocy rozpoczyna się od ustalenia przyczyn ich pojawienia się.

Drugim etapem jest farmakoterapia podstawowych chorób wyrównująca niedobory pierwiastków i substancji chemicznych oraz operacje chirurgiczne uwalniające uciśnięte nerwy. Leczenie zachowawcze drętwienia rąk w nocy polega na unikaniu ekspozycji rąk na skrajne bodźce termiczne (szczególnie zimno, które nasila parestezje). Zaleca się również noszenie luźnej odzieży z materiałów nie drażniących skóry.

Zobacz także

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.