Przejdź do treści

Czy dostawy remdesiviru trafią do Polski? Minister zdrowia rozwiał wątpliwości w sprawie dostaw

Lekarze w szpitalu w kombinezonach ochronnych
Co z lekiem na koronawirusa? Minister zdrowia wyjaśnił, czy dostawy remdesiviru trafią do Polski/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej rozwiał wątpliwości odnośnie nowych dostaw dla Polski leku na COVID-19. Obecnie leku brakuje w szpitalach. Zakomunikowano także o zmianach dla seniorów w związku z pandemią koronawirusa.

 Czy remdesivir trafi do Polski?

Tydzień temu informowaliśmy o tym, że polskie szpitale zgłaszały brak leku przeciwwirusowego remdesiviru. Leczy się nim chorych na COVID-19. Obecnie leku wystarczy jedynie na zakończenie już rozpoczętych terapii. Nowo przyjmowani pacjenci leku nie otrzymają. Czy Polska otrzyma nowe dostawy leku? Jak zapewnił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, podpisano właśnie umowę na dystrybucję leku.

Podpisaliśmy umowę na 80 tys. dawek remdesiviru – powiedział szef resortu zdrowia i dodał – Dostawy będą trwały do marca. Jesteśmy więc zabezpieczeni.

Nowe dostawy leku mają trafić do polskich szpitali jeszcze w październiku.

Lekarze zakładają rękawiczki ochronne

Wracają godziny dla seniorów

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował także o powrocie godzin dla seniorów. Od przyszłego czwartku, tj. 15 października w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych i drogeriach będą mogły przebywać jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

– Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał premier, ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom, to strategiczne założenia na najbliższe tygodnie.

 – Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów, to może ocalić życie. W ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów – podkreślił.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.