Przejdź do treści

Co z trzecią dawką szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia? Rada Medyczna wydała rekomendacje

Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki
Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki / Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rada Medyczna zaleca wszystkim pełnoletnim osobom zaszczepionym przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Zgodnie z rekomendacjami dawkę przypominającą miałoby się przyjmować nie wcześniej niż pół roku po ukończeniu szczepienia podstawowego.

Decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził w poniedziałek rano w PR24, że w tym tygodniu zostanie rozszerzona grupa osób, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Na stronie rządowej właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko Rady Medycznej w tej sprawie.

„Rada Medyczna rekomenduje wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, nie wcześniej niż sześć miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych” – czytamy.

Ponadto rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważność certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.

Dr Fauci: Szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 w Polsce

Europejska Agencja Leków (EMA) już dwa tygodnie temu wydała rekomendację, aby dawka przypominająca mogła być podawana wszystkim osobom powyżej 18. roku życia.

W Polsce trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dotychczas podawana była osobom powyżej 50. roku życia oraz pracownikom służby zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzecia dawka, jako dawka „uzupełniająca” (nie służy ona utrwaleniu i przedłużeniu ochrony przeciw COVID-19, jak to jest w pierwszym przypadku) zalecana była też osobom z upośledzoną odpornością, u których organizm mógł nie wytworzyć wystarczającej odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę (m.in. pacjentom z nowotworami).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.