Przejdź do treści

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować/fot. iStock
Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować/fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pomiędzy majem 2020 a kwietniem 2021 roku nakazano w Anglii izolowanie się 6,7 mln osób, które miały bliskie kontakty z zakażonymi koronawirusem. To duża uciążliwość zarówno dla izolowanych, ale też na przykład dla ich pracodawców. Czy da się funkcjonować bez izolowania osób narażonych na zakażenie?

Jeśli nie izolacja, to co?

W Wielkiej Brytanii podobnie jak w Polsce wszystkie osoby, które miały bliski kontakt z kimś, u kogo wykryto koronawirusa, muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. W jej trakcie należy pozostawać w domu – nie wolno wychodzić z domu nawet po zakupy czy na spacer z psem.

Przez niemal rok od maja 2020 do kwietnia 2021 obowiązek kwarantanny nałożono na 6,7 miliona obywateli Wielkiej Brytanii. Zarazem niewielki odsetek z tej grupy rzeczywiście przestrzegał wszystkich zasad izolacji, rozwiązanie więc można uznać za nieefektywne.

Co może zastąpić izolację? Zdaniem Anglików – szybkie testy antygenowe. Każda osoba potencjalnie narażona na zakażenie miałaby je wykonywać codziennie przez tydzień. Jeśli wyniki będą negatywne, będzie można prowadzić „normalne” życie.

9 maja rusza pilotażowe badanie, w którym udział weźmie 40 tys. uczestników.

„Badanie może pomóc w zmianie sytuacji na naszą korzyść, oferując w przypadku osób będących kontaktami tych, u których testy wykazały COVID-19, realną alternatywę dla izolacji i umożliwiając im dalsze chodzenie do pracy i prowadzenie normalnego życia” – powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

podróże w pandemii

Zasady odbywania kwarantanny i izolacji domowej w Polsce

Od 2 września 2020 kwarantanna i izolacja domowa wynoszą w Polsce 10 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • Miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie.
  • Ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem.
  • Została skierowana na wykonanie testu na obecność koronawirusa.
  • Mieszka z osobą, która przebywa na izolacji domowej.

Izolacji domowej podlega osoba, u której pozytywny wynik testu na koronawirusa potwierdził zakażenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.