Przejdź do treści

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania
Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszym subwariantem Omikrona BQ.1. Jakie są pierwsze objawy zakażenia?/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie utrata węchu i smaku czy suchy kaszel. Nowe podwarianty Omikrona BQ.1 i BQ.1.1 wykazują całkiem nowe objawy zakażenia. W jaki sposób rozpoznać zakażenie nowymi wariantami, które coraz szybciej rozprzestrzeniają się po świecie?

Nowe subwarianty Omikrona w Polsce

Najnowsze subwarianty Omikrona BQ.1 i BQ.1.1 rozprzestrzeniają się po świecie. Pierwsze przypadki zakażenia zostały odnotowane także w Polsce. W czwartek, 27 października poinformowano o dwóch chorych. Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, „w tej chwili sytuacja jest stabilna”.

– Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant Omikronu BQ.1 i BQ.1.1” – powiedział w Studiu PAP Kraska i wyjaśnił: „To są nowe subwarianty Omikrona BA.5, który także powoduje nowe zakażenia”.

I dodał, że na przełomie roku sytuacja może jednak ulec zmianie. Obecnie nowe warianty rozprzestrzeniają się w Stanach Zjednoczonych, gdzie odpowiadają za ok. 10 proc. wszystkich zakażeń. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie także na Starym Kontynencie. Z danych wynika, że we Francji zakażonych nowymi subwariantami Omikrona jest 19 proc. chorych, w Wielkiej Brytanii 8 proc., a we Włoszech 5 proc. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w listopadzie ponad 50 proc. chorych będzie zarażonych właśnie tymi wariantami, a w 2023 roku odmiany te będą odpowiadać za 80 proc. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w całej Europie.

Subwarianty BQ.1 i BQ.1.1 – jakie dają objawy zakażenia?

Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty. Wiadomo też, że subwarianty Omikrona rozprzestrzeniają się znacznie szybciej.

„W oparciu o ograniczone dostępne dane nie ma dowodów na to, że BQ.1 jest związany z większą ciężkością zakażenia niż krążące do tej pory warianty BA.4/BA.5” – informuje ECDC.

Jak wyjaśniła w rozmowie z Pulsem Medycyny prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka i immunolożka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, oba warianty są również bardziej fuzogenne. Oznacza to, że białka kolca wirusa szybciej łączą się z ludzkimi receptorami komórkowymi, po czym dostają się do wnętrza komórki poprzez fuzję błon. Sprytnie umykają w ten sposób naszemu układowi odpornościowemu.

W związku z rozprzestrzeniającymi się w naszym kraju nowymi podwariantami Omikrona wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić, którym z nich zostali zarażeni. Nowe podlinie koronawirusa wywołują także inne objawy niż podstawowy szczep czy wariant Delta. Najczęstszymi symptomami nie są już utrata węchu i smaku czy suchy kaszel. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim problemy z przewodem pokarmowym.

Zakażenie podwariantami BQ.1 i BQ.1.1 objawia się:

  • biegunką, nudnościami i wymiotami;
  • gorączką,
  • dusznością.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.