3 min.
COVID-19 może powodować poważne i trwałe zmiany w mózgu. Pokazuje to ostatnie badanie przeprowadzone na osobach zmarłych na COVID-19

Wpływ COVID-19 na mózg / iStock
COVID-19 najczęściej atakuje układ oddechowy, ma też niekorzystny wpływ na serce i przewód pokarmowy. Jednak podczas sekcji zwłok naukowcy odkrywają także coraz więcej przypadków poważnego uszkodzenia mózgu. Ostatnie badania wykazały, że nawet 50 proc. osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 może mieć objawy neurologiczne.
Spis treści
Jak COVID-19 wpływa na mózg?
O tym, że mózg jest narażony na działanie koronawirusa, świadczy wiele objawów neurologicznych u chorych. Mowa tutaj o:
- bólach i zawrotach głowy,
- utracie pamięci,
- halucynacjach,
- udarze (ok. 7 razy częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą).
Potwierdza to odkrycie naukowców z National Institute of Health. Przeprowadzili oni badania mózgu 19 zmarłych pacjentów w wieku od 5 do 73 lat. Wielu z nich miało schorzenia współistniejące, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. W 10 przypadkach stwierdzono uszkodzenia mózgu.
Z czego wynikają uszkodzenia mózgu?
– Byliśmy całkowicie zaskoczeni. Wcześniej sądziliśmy, że uszkodzenia mózgu są spowodowane brakiem tlenu. Potem odkryliśmy wieloogniskowe obszary uszkodzeń, które są zazwyczaj związane z udarami i chorobami neurodegeneracyjnymi – mówi dr Avindra Nath z NIH.
Za pomocą rezonansu magnetycznego zespół naukowców z National Institute of Health zbadał mózg 10 pacjentów, u których zauważono jego uszkodzenia. Okazało się, że występuje u nich hiperintensywność, czyli jasne plamy na obrazie mózgu, w których wykryto zwiększoną obecność fibrynogenu – istotnego elementu w procesie krzepnięcia krwi.
Zauważono ciekawą prawidłowość. U znacznej części pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu, plamy te były otoczone przez limfocyty T i mikroglej – komórki odpowiadające w mózgu za reakcję immunologiczną. Badacze zauważyli jeszcze jeden niepokojący objaw – ciemne obszary wcześniejszego krwawienia. – Popękały naczynia krwionośne w mózgu – tłumaczy Nath.
Według dr Avindra Nath z NIH trudno jednoznacznie stwierdzić, że bezpośrednią przyczyną uszkodzenia mózgu jest działanie wirusa SARS-CoV-2. Uważa on, że zmiany mogą być spowodowane reakcją zapalną organizmu na wirusa. Jak się okazało, liczne niewielkie krwawienia do mózgu to uszkodzenia związane właśnie ze stanem zapalnym tego organu.
Napady drgawkowe, depresja, zaburzenia poznawcze
To już kolejne badanie dotyczące wpływu COVID-19 na mózg. Neurolożka i neurotrenerka Magdalena Wysocka-Dudziak, która zebrała możliwe negatywne skutki tej choroby na nasz mózg, zwraca uwagę na wiele innych negatywnych skutków COVID-19. Są to m.in.:
- napady drgawkowe,
- zespół Guillain-Barre,
- zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej,
- zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku,
- depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii).
Podkreśla, że COVID-19 może także zwiększać w przyszłości ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienne, w tym chorobę Alzheimera.
Zobacz także

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

„Nigdy nie wiemy, jaki organ upatrzy sobie koronawirus” – mówi dr n. med Krystyna Rasławska

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023