Przejdź do treści

COVID-19 od 1 kwietnia będzie traktowany jak zwykła infekcja. NFZ nie będzie płacić za testy

Testowanie na COVID-19 / istock
Testowanie na COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 1 kwietnia NFZ nie będzie już płacić za wymazy do testów, ani za same testy na COVID-19 – poinformował w poniedziałek wieczorem prezes NFZ. W związku z zarządzeniem, podmioty lecznicze będą testować pacjentów na koronawirusa na własny koszt.

NFZ nie będzie już płacić za testy na COVID-19

Zarządzenie prezesa NFZ w sprawie testów zaskoczyło wiele osób. Poprzednie rozporządzenie, w którym prezes zapowiedział zniesienie od 1 kwietnia dodatków dla szpitali i dla personelu, ukazało się bowiem z miesięcznym wyprzedzeniem. Teraz zmiana wchodzi w życie niemal natychmiast.

„Od 1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19” – czytamy na stronie NFZ.

Testowanie na COVID-19 może natomiast odbywać się z uwzględnieniem wykorzystania posiadanych testów otrzymywanych z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, badań wykonanych we własnym laboratorium lub zleconych podwykonawcy, z którym podmiot leczniczy posiada zawartą umowę.

dłonie starszej kobiety

NFZ zniósł też obowiązek przeprowadzenia testu na COVID-19 przy wyjeździe do sanatorium.

„Brak wyniku testu w dniu stawienia się pacjenta w wyznaczonym terminie i miejscu udzielania świadczeń nie może stanowić podstawy odmowy udzielenia świadczenia” – czytamy w komunikacie prezesa NFZ.

Leczenie COVID-19 jako zwykłej infekcji

Od 28 marca test na COVID-19 jest dostępny tylko po wystawieniu przez lekarza skierowania, a nie jak wcześniej, gdy można było samemu wygenerować sobie skierowanie, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. W przypadku skierowań od lekarzy rodzinnych stosowane będą tylko testy antygenowe.

Osoby z pozytywnym wynikiem będą dostawać zwolnienie na siedem dni, podczas których powinny się poddać samoizolacji w domu. Lekarze mają zalecać pacjentom odpoczynek i nawadnianie, a w przypadku gorączki, nasilonych bólów mięśniowych czy bólu głowy – zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Lekarze mogą też dawać pacjentom molnupiravir, który dostępny jest w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.