3 min.
„Cud w Lieg”. COVID-19 omija tę miejscowość – ani jeden z mieszkańców nie zaraził się koronawirusem

Lieg koronawirusowi się nie kłania / RomkeHoekstra/Wikimedia Commons
Żaden spośród 400 mieszkańców niemieckiej wioski Lieg nie przeszedł do tej pory infekcji wirusem SARS-CoV-2. Wójt mówi o cudzie i zapowiada olbrzymią imprezę, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie do lata.
Spis treści
Lieg koronawirusowi się nie kłania
Położona w paśmie górskim Hunsrueck, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, licząca 400 mieszkańców miejscowość Lieg jest fenomenem na skalę świata. Liczba nowych przypadków zakażeń wynosi tam obecnie zero, ale to nic. Od początku pandemii nie zanotowano tam bowiem ani jednej infekcji wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzonej pozytywnym wynikiem testu PCR).
„Mieliśmy do tej pory dużo szczęścia, oczywiście to wciąż jest sytuacja, która może okazać się przejściowa. Być może gdzieś tam u góry mamy anioła stróża, który mówi: zostawimy tę wioskę w spokoju” – komentuje wójt Lieg, Heinz Zilles.
Pytany o „tajemny sposób” na ochronę przed pandemią, Ziilles zwraca uwagę na to, że kluczem do sukcesu jest zdrowy rozsądek i nieuleganie antycovidowym teoriom spiskowym.
„W Lieg nie ma ani jednej osoby, która zaprzeczałaby istnieniu koronawirusa” – zapewnia Zilles, zauważając, że „ludzie są rozsądni i akceptują fakt, że mają do czynienia z globalną pandemią o bardzo dużym zasięgu”.
Ponadto wójt podkreśla, że w utrzymaniu wyjątkowej sytuacji bardzo pomaga fakt, że w Lieg ludzie się znają, troszczą o siebie nawzajem i wszyscy przestrzegają zaostrzonego reżimu sanitarnego. Nikt nie chce być bowiem „pacjentem zero”, który sprowadzi wirusa do wioski.
„Nie postrzegamy tego jako konkurencji, broń Boże. Zawsze może się też zdarzyć, że nie uda nam się utrzymać zerowego wyniku, wtedy nikt nie będzie winny” – twierdzi Heinz Zilles. I zapowiada , że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, latem zorganizuje wielką imprezę, by ten fakt należycie uczcić.
Koronawirus w Niemczech – jak obecnie wygląda sytuacja?
Do tej pory w Niemczech wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 3,31 mln, z czego 2,92 mln wyzdrowiało, zaś blisko 82 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. Obecnie dobowa liczba nowych zakażeń oscyluje na poziomie 15 tys. przypadków.
Według Instytutu Roberta Kocha w Niemczech przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi przyjęło blisko 19 mln osób (prawie 23 procent społeczeństwa). Obie dawki otrzymało niecałe 6 mln osób (mowa o preparatach Pfizera, Moderny i AstraZeneki jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson ma być u naszego zachodniego sąsiada dostępna od maja).
W związku z rosnącymi w ostatnich dniach obawami dotyczącymi indyjskiego wariantu koronawirusa Niemcy radykalnie ograniczyły połączenia lotnicze z Indiami. Od poniedziałku 26 kwietnia z Indii do kraju będą mogli wracać tylko Niemcy, u których przed odlotem został przeprowadzony test na obecność koronawirusa. Obcokrajowcy nie będą mogli już przylecieć z Indii do Niemiec.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023