2 min.
Czeka nas odejście od noszenia maseczek? Adam Niedzielski zapowiada, kiedy możemy się tego spodziewać

Czeka nas odejście od noszenia maseczek i koniec restrykcji? Adam Niedzielski zapowiada, kiedy możemy się tego spodziewać / GettyImages
Adam Niedzielski w rozmowie z „Faktem” zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie rekomendował zrezygnowanie z obowiązujących obostrzeń, m.in. nakazu noszenia maseczek. „Przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem” – zaznaczył minister zdrowia.
Mniej łóżek dla chorych na COVID-19
Ostatnie dane Ministerstwa Zdrowia (z 8 lutego br.) mówią o 35 960 nowych przypadkach COVID-19. To mniej niż tydzień temu, 1 lutego, kiedy odnotowano 39 114 nowych zakażeń koronawirusem oraz dwa tygodnie temu – wtedy było ich 36 995.
Adam Niedzielski podkreślił w rozmowie z „Faktem”, że jeśli trend spadkowy będzie się utrzymywał, to w ciągu miesiąca prawdopodobnie będzie rekomendował odejście od restrykcji. Na pewno jednak nie będzie tak, że z dnia na dzień zostaną zniesione wszystkie naraz.
„W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem, krok po kroku, będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji” – powiedział Niedzielski.
Zdejmiemy maseczki?
Jedną ze zmian, która już niedługo może wejść w życie, ma być zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Jednak, jak zaznaczył minister zdrowia, nie znikną one całkiem z naszej przestrzeni publicznej. Na pewno wciąż powinny je nosić osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja. Pozostali będą mieli wybór.
„Zostaną z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny” – wyjaśnił.
Minister zaznaczył też, że jeśli tendencja spadkowa będzie się utrzymywać, to w przyszłym tygodniu razem z ministrem Przemysławem Czarnkiem „będą reagowali” i zostaną opracowane zmiany w formie nauczania. Jak podkreślił Niedzielski, „przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem”.
Zobacz także

Coraz więcej dzieci z COVID-19 trafia do szpitali. „Omikron nadrabia ilością. Jeśli zakażeń jest więcej, to przekłada się na ogromną liczbę hospitalizacji”

Badanie pokazało, jakie są charakterystyczne objawy Omikronu. „Nikt nie wie, dlaczego tak jest”

Jak szybko po zakażeniu Omikronem doświadczymy pierwszych objawów? Znamy wyniki nowych badań
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023