Przejdź do treści

Czekają nas zmiany w obostrzeniach. Wchodzą w życie już 19 października

Czekają nas zmiany w obostrzeniach. Wchodzą w życie już 19 października
Czekają nas zmiany w obostrzeniach. Wchodzą w życie już 19 października / Pexlels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 19 października obowiązują nowe zasady dotyczące zwolnienia z kwarantanny i obowiązku noszenia maseczek. Sprawdź, co się zmieni.

Nowe zasady dotyczące obostrzeń

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, które zmienia to dotyczące nakazów i zakazów związanych z pandemią COVID-19. Zgodnie z nowymi regulacjami:

  1. Zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy naszego kraju albo unijny certyfikat covidowy może otrzymać każdy, kto przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 poza terytorium Polski. Ważne, żeby był to preparat dopuszczony do obrotu w UE.
  2. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek na uczelniach i we wszystkich innych miejscach, w których kształcą się doktoranci (chyba że władze uczelni zdecydują inaczej).
  3. Nie trzeba nosić maseczek podczas egzaminów przeprowadzanych w placówkach publicznych, m.in. ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, oraz konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską. Zasada ta dotyczy zarówno osób zdających egzamin, jak i tych, które go przeprowadzają. Ważne jest jednak, żeby pomiędzy wszystkimi osobami, które w nim uczestniczą, została zachowana 1,5-metrowa odległość.
Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19

Padł rekord zakażeń

Ostatnio wyraźnie widać wzrost dobowej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, który świadczy o tym, że czwarta fala pandemii COVID-19 przybiera w naszym kraju na sile. 19 października padł rekord – niemal 4 tys. nowych przypadków zarażeń koronawirusem (dokładnie 3 931).

Tak źle nie było od pięciu miesięcy. To prawie 85 proc. więcej w porównaniu do wtorku 12 października, kiedy to MZ podało informację o 2118 nowych potwierdzonych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że trend wzrostowy jest wyższy niż mówiły prognozy.

„Jeśli spojrzymy na ulice, sklepy, na to jak się zachowujemy, to nie dziwmy się, że tak to wygląda” – ocenił Kraska cytowany przez Polsat News. „Te liczby są tak przemawiające, że osoby, które wahają się przed zaszczepieniem, powinny to jak najszybciej zrobić” – dodał.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.