Przejdź do treści

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą
Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izolacja społeczna spowodowana pandemią sprawiła, że wraz ze spotkaniami z przyjaciółmi na dalszy plan odeszła też… higiena. Prysznic raz w tygodniu i rzadsze pranie ubrań? Jak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, dla wielu Brytyjczyków stało się to normą. Problem nie ogranicza się tylko do Wysp.

Rzadsze mycie w pandemii

Jak podaje „Guardian”, w Wielkiej Brytanii rządowa agencja statystyczna YouGov przeprowadziła badania, które miały na celu sprawdzenie, czy pandemia wpłynęła na dbałość o higienę. Okazało się, że 17 proc. Brytyjczyków bierze prysznic rzadziej niż przed pandemią. Niektórzy przyznawali, że zamiast codziennie robią to jedynie raz w tygodniu. Co więcej, jedna trzecia badanych przyznała, że rzadziej zakłada czyste ubrania. Z kolei z danych analitycznej firmy Mintel zamieszczonych w dzienniku wynika, że 28 proc. Brytyjczyków kupuje mniej dezodorantów niż przed pandemią.

Ostatnio w brytyjskim „Guardianie” i w amerykańskim „New York Timesie” ukazały się w artykuły, które w dosadny sposób opisują, jak zmieniły się nawyki w czasie pandemii. „Myję ręce i genitalia. Resztę odpuściłem”, „Widzisz mniej ludzi, bierzesz rzadziej prysznic” – tak brzmią ich tytuły, które świetnie obrazują sytuację.

Stelios Kerasidis / instagram

Higiena zeszła na dalszy plan

Emilia Greenslade z firmy analitycznej Mintel podkreśla w rozmowie z Guardianem, że w pandemii zaczęliśmy dbać bardziej o higienę rąk, jednak wiele stref, takich jak mycie włosów czy używanie dezodorantów zeszło na dalszy plan.

Clifford, który rozmawia z Guardianem, przed pandemią brał prysznic codziennie, teraz jego przyzwyczajenia znacznie się zmieniły. Uważa, że praca zdalna pokazała, że nie ma potrzeby dbania o higienę w tak dużym stopniu jak wcześniej. Z kolei Jack, który należy do grupy wysokiego ryzyka i stara się w ogóle nie wychodzić z domu, przyznał, że nie mył włosów od lutego 2020 roku. Inny rozmówca przyznaje, że zaczął myć zęby raz dziennie, zamiast, tak jak wcześniej, dwa razy dziennie.

Z kolei 43-letnia Robin, pracownica administracyjna, mówi w „NYT”, że w czasie pandemii zaczęła brać prysznic jedynie raz w tygodniu. Podkreśla, że lubi to robić, ale oprócz tego ma wiele innych rzeczy do zrobienia – jest mamą, pracuje na pełen etat. W ten sposób odpada jej jedna rzecz na codziennej liście obowiązków.

Częste mycie skraca życie?

Seniorzy na łamach „NYT” wracają do czasów swojego dzieciństwa. Wspominają, że kąpiel brali raz w tygodniu, a na co dzień do przemywania się służył im zlew.

„Codzienne mycie mydłem naprawdę nie jest dobre” – podkreśla w rozmowie z The New York Times 61-letni Donnachadh McCarthy, który był wychowany w duchu mycia się raz w tygodniu i dziś ciągle stosuje taką zasadę.

Czyżby takie praktyki wracały do łask? Większość rozmówców gazet zauważyła, że dzięki rzadszym kąpielom ich skóra stała mniej szorstka, włosy też są zdrowsze. Na ich spostrzeżenia odpowiedzieli eksperci.

Jak pisze NYT, lekarze i specjaliści zajmujący się zdrowiem uważają, że branie prysznica codziennie jest niepotrzebne. W ich opinii taki nawyk może wywołać nawet odwrotny skutek do zamierzonego. Wielu specjalistów jest zdania, że zbyt częste mycie może spowodować, iż uszkodzimy płaszcz lipidowy skóry i jej bariery ochronne, wysuszymy nadmiernie skórę i ją podrażnimy. 

Problem może pojawić się, gdy pandemia się skończy, powrócimy do biur i spotkań z przyjaciółmi, ale stare przyzwyczajenia pozostaną z nami na dłużej. Prysznic raz w tygodniu i kilkudniowe skarpetki mogą skutecznie zniechęcić do nas otoczenie.


Źrodła:

‘I wash my hands and genitals – the rest I gave up’: how the pandemic changed our hygiene habits | Health & wellbeing | The Guardian

The Pandemic Has Changed Their Shower Habits. How About Yours? – The New York Times (nytimes.com)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.