Przejdź do treści

„Czy będę musiała rodzić w maseczce”? Fundacja Rodzić po Ludzku: nakaz zakrywania ust i nosa nie dotyczy porodówek

noworodek
„Czy będę musiała rodzić w maseczce”? Fundacja Rodzić po Ludzku: nakaz zakrywania ust i nosa nie dotyczy porodówek / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziecko z gorączką
Z przeziębieniem na SOR? Do rzecznika praw pacjenta trafiło kilka tysięcy skarg na przychodnie
Niedługo premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”
Wkrótce premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”
Jak prawidłowo wykonać krzywą cukrową? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Krzywa cukrowa (OTTG) – jak prawidłowo wykonać badanie? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Koktajl z natką pietruszki
Pietruszka – jakie ma witaminy, co zrobić z natki pietruszki?
Zapalenie zatok w ciąży - co pomoże?
Zapalenie zatok w ciąży – leki. Co pomoże na ból zatok w ciąży?

„Wolałabym rodzić bez męża i bez maseczki niż z mężem i maseczką” – stwierdza Joanna, znana w sieci jako „Dziewczyna informatyka”. Przygotowująca się do porodu blogerka pisze na Instagramie o wątpliwościach, jakie w związku z epidemią dręczą wiele kobiet w ciąży. Czy rodzące kobiety obowiązuje nakaz osłaniania ust i nosa? Kwestie te wyjaśnia Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Dziewczyna informatyka: „Dzielnie rodzicie w maseczkach”

Przygotowania do porodu w czasie epidemii nie należą do najłatwiejszych. Porody rodzinne zostały wstrzymane, na oddziałach położniczych obowiązuje zakaz odwiedzin, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić… Gdy myślałyście, że gorzej być już nie może, w życie wszedł nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. W związku z tym, że nie reguluje on w żaden specjalny sposób kwestii oddziałów położniczych, wiele z was martwi się, jak będzie wyglądał poród.

Pisze o tym w jednym ze swoich postów Joanna, w mediach społecznościowych znana jako @dziewczynainformatyka, która aktualnie jest w 37. tygodniu ciąży.

„Kilka tygodni temu wydawać by się mogło wielu ciężarnym, że brak odwiedzin i porodów rodzinnych to największy koszmar, jaki mógł nas spotkać. Ale sytuacja robi się coraz mniej komfortowa… Od dzisiaj musimy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej, a wiem od Was, mamuśki, że w wielu szpitalach już od jakiegoś czasu dzielnie rodzicie w maseczkach” – pisze Joanna. „I choć nie ma w tym zakresie oficjalnych rekomendacji PTG i zależy to jeszcze od szpitala, to warto jednak gdzieś z tyłu głowy mieć świadomość, że również nas może dotyczyć ta dodatkowa ‘procedura’, która – nie ukrywajmy – na pewno nie jest pomocna podczas porodu”.

śpiący noworodek

Czy nakaz zasłania ust i nosa dotyczy rodzących?

„Dziewczyna informatyka” w swoim wpisie porusza istotną kwestię, o której mówi również Fundacja Rodzić po Ludzku. Fundacja stoi na stanowisku, że z rozporządzenia, o którym mówimy, wynika nakaz zasłaniania ust i nosa jedynie w miejscach ogólnodostępnych. To wyłącza konieczność noszenia maseczek przez rodzące na sali porodowej – ze względu na intymność sytuacji i specyfikę miejsca.

Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, Joanna Pietrusiewicz, w rozmowie z Hello Zdrowie mówi:

–  W naszym rozumieniu ten akt prawny dotyczy miejsc ogólnodostępnych, a sala porodowa nie jest takim miejscem. Zarówno na salę porodową, jak i na salę poporodową wstęp ma ograniczony krąg osób. Nie zmienia to faktu, że personel powinien być odpowiednio zabezpieczony, by nie dochodziło do zakażeń żadnej ze stron.

Co istotne, nawet w przypadku rodzących zakażonych koronawirusem Światowa Organizacja Zdrowia co prawda rekomenduje maseczkę na twarzy podczas porodu, ale do niej nie przymusza.

W sytuacji, gdy kobieta jest chora na COVID-19, WHO rekomenduje, by w trakcie porodu miała na twarzy maseczkę. Ale może się to stać pod warunkiem, że kobieta tę maseczkę zaakceptuje – komentuje szefowa Fundacji.

Joanna Pietrusiewicz zwraca również uwagę, że z rozporządzenia odnośnie osłaniania nosa i ust w miejscach publicznych wynika jeszcze (przynajmniej) jeden argument na rzecz braku konieczności noszenia maseczek przez kobiety w trakcie porodu.

Z nakazu są wyłączone osoby, które nie mogą zasłaniać ust i nosa z powodu stanu zdrowia. Ciąża i poród nie są stanami chorobowymi, ale poród jest specyficznym momentem, który bardzo mocno wpływa na zdrowie. Kobieta rodzi wiele godzin. Rola prawidłowego oddychania jest w tym czasie niezwykle ważna, przekłada się m.in. na dotlenianie dziecka. Nie można tego oddychania utrudniać. Dlatego w naszej opinii nie jest zasadne zakładanie masek przez rodzące – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku.

Kobieta w ciazy siedzi na łóżku szpitalnym

Lepiej „bez męża i maseczki niż z mężem i maseczką”

Jak pisze „Dziewczyna informatyka”, perspektywa rodzenia w maseczce jest dla niej trudniejsza niż perspektywa samotnego porodu:

„Szczerze? Wolałabym rodzić bez męża i bez maseczki niż z mężem i maseczką, serio” – stwierdza blogerka. „Ale zdaję sobie sprawę, że w tym trudnym czasie może nas wiele rzeczy jeszcze zaskoczyć i staram się dodatkowo nad tym nie zastanawiać, bo ostatecznie każda z nas musi przecież JAKOŚ urodzić…”.

Trudno się kłócić z tymi słowami – pewnie jeszcze niejedna rzecz w trakcie epidemii nas zaskoczy. Warto jednak pamiętać, że choć ostateczne decyzje w kwestii stosowania sprzętu ochronnego na oddziałach położniczych podejmują dyrektorzy szpitali (w odniesieniu do swoich placówek mogą podejmować indywidualne decyzje), nie powinnyście nigdy być stawiane pod ścianą.

Czy będąc na porodówce, możecie odmówić, gdy ktoś będziecie was przymuszał do założenia maseczki, choć ta utrudnia wam oddychanie bądź powoduje jakikolwiek inny dyskomfort?

–  Ja bym odmówiła – stwierdza Joanna Pietrusiewicz. –  Zapytałabym o podstawę prawną, ponieważ z rozporządzenia o nakazie osłaniania usta i nosa w miejscach publicznych taka konieczność nie wynika.

Nie zapominajcie o tym!

View this post on Instagram

kilka tygodni temu wydawać by się mogło wielu ciężarnym, że brak odwiedzin i porodów rodzinnych to największy koszmar jaki mógł nas spotkać. Ale sytuacja robi się coraz mniej komfortowa… od dzisiaj musimy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej a wiem od Was, mamuśki, że w wielu szpitalach już od jakiegoś czasu dzielnie rodzicie w maseczkach 😬 i choć nie ma w tym zakresie oficjalnych rekomendacji PTG i zależy to jeszcze od szpitala to warto jednak gdzieś z tylu głowy mieć świadomość, że również nas może dotyczyć ta dodatkowa „procedura”, która – no nie ukrywajmy – napewno nie jest pomocna podczas porodu (o jej zasadności i sensie – bo zakładam ze w trakcie porodu nie zmienia maseczki co określony czas itd – się nie wypowiadam bo chyba nie ma potrzeby 😏 liczę ze ktoś ogarnie szybko ten temat bo widzę że na grupach mamuskowych pojawia się strach)… szczerze? Wolałabym rodzic bez męża i bez maseczki niż z mężem i maseczką, serio 😔🤭 Ale zdaje sobie sprawę że w tym trudnym czasie może nas wiele rzeczy jeszcze zaskoczyć i staram się dodatkowo nad tym nie zastanawiać, bo ostatecznie każda z nas musi przecież JAKOŚ urodzić… Co do maseczek w szpitalu to pamiętajcie żeby dowiadywać się na bieżąco w swoim szpitalu (niektóre z Was piszą że musiały mieć przy porodzie, inne np tylko na oddziale wychodząc z sali), bo tylko sytuacja w tym konkretnym miejscu Was interesuje 😉 #mamawkoronie da radę 👑💪🏻 PS u nas dziś kolejny tydzień zaczęty ❤️ 37+0 na liczniku 🤰🏻 #rodzew2020 #rodzewkoronie #niejestessama #rodzewmaju #rodzewmaju2020 #mamadwójki #musimysięwspierac #mamadarade #damyrade #silajestkobieta #koronawirus #maseczki #zakrywanieustinosa #niejestłatwoalewarto #futuremumof2 #futuremumoftwo #mumtobe #pregnant #sesjaciazowa #pregnancyphoto #pregnancyphotoshoot #annamikolajczyk #annamikolajczykfotografia

A post shared by Dziewczyna Informatyka (@dziewczynainformatyka) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

szczepionka na grypę

Ograniczenia w zapisywaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Spirometria

Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego większość gabinetów jej nie wykonuje?

koronawirus

Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

koronawirus

Ile osób bez chorób współistniejących zmarło na COVID-19 w Polsce? Są konkretne liczby

Od dziś trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Od 15 września trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Madison Presser

4-latka odgrywa sceny z filmowych hitów. W czasie pandemii zebrała ponad 12 tys. dolarów dla potrzebujących

Benjamin Netanjahu

Izrael ponownie wprowadza lockdown z powodu koronawirusa. Liczba zakażeń w tym kraju drastycznie rośnie

Szczepionka na COVID-19

Prawie połowa Polaków nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Podobnie sceptyczni jedynie Węgrzy i Rosjanie

Ludzie w maseczkach ochronnych

Padł kolejny światowy rekord zakażeń SARS-CoV-2. Gdzie jest ich najwięcej?

Szczepionki

W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Kobieta w maseczce

Połowa ozdrowieńców z włoskiego Bergamo wciąż nie czuje się w pełni sił

Lek. med. Dawid Ciemięga szczerze o teleporadach podczas pandemii. „Wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić”

Kobieta w laboratorium

Wstrzymano testy szczepionki przeciw COVID-19. Powodem groźna reakcja u jednego z ochotników

Młoda para na weselu

Zakaz tańczenia uratuje nas przed koronawirusem? Nowe restrykcje w Hiszpanii

„COVID równa się samotność”. Pielęgniarz Przemysław Błaszkiewicz pokazuje na zdjęciach, jak wygląda walka z pandemią

Europejskie Towarzystwo Oddechowe o pacjentach zakażonych koronawirusem: uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala

kobieta trzyma strzykawkę z igłą

Szczepionki na grypę wyprzedają się w mgnieniu oka. Farmaceuci zgłaszają, że… jest ich jak na lekarstwo

pandemia koronawirusa, prognozy

Pierwsze ogólnoświatowe przewidywania dotyczące pandemii COVID-19. „Zatrważające prognozy”

Ankieta dla pacjentów wypełniana w trakcie teleporady i więcej punktów do testowania w kierunku koronawirusa. Lekarze rodzinni wyjaśnili swoje postulaty

Koronawirus. Brak witaminy D w organizmie może być groźniejszy niż podeszły wiek

Jan Świtalski, ratownik medyczny

„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?