3 min.
Czy kobieta w ciąży może zaszczepić się na COVID-19? Ginekolog odpowiada

Szczepionka Modena / gettyimages
Najnowsze
08.03.2021
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
08.03.2021
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
08.03.2021
Tendinopatia – co to jest, rodzaje, leczenie
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Kolejne będą mogły się zapisać na listę już od 15 stycznia 2021 roku. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań. Na jedno z nich, związane z ciężarnymi, odpowiada dr Michał Strus, ginekolog.
Spis treści
Szczepionka na COVID-19 a ciąża
Czy kobieta w ciąży może zaszczepić się na koronawirusa? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć na swoim profilu na Instagramie dr Michał Strus, ginekolog i położnik: „Tak, jeżeli tylko wyrazi taką chęć!”.
Ekspert jednak dodaje:
„Zanim zaczniemy mówić o samej możliwości szczepień na COVID-19 kobiet w ciąży muszę przypomnieć z czym walczymy, bo w ostatnich tygodniach mam wrażenie, że walczymy z samą ideą szczepień, a nie z chorobą, która w najcięższej postaci jest nieuleczalna i prowadzi do śmierci – bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy obecność chorób współistniejących”
Obecnie istnieje niewiele danych na temat szczepionek mRNA u kobiet w ciąży.
„Szczepionki mRNA działają lokalnie, są szybko rozkładane i usuwane przez układ limfatyczny. Prawdopodobieństwo dotarcia szczepionki do łożyska jest minimalne. Nie wykazano żadnych działań niepożądanych u szczurów, które otrzymały szczepionkę przed ciążą lub w jej trakcie, jeśli chodzi o płodność rozwój płodu lub rozwój pourodzeniowy” – wyjaśnia dalej dr Strus.
Firma Pfizer o szczepieniach dla kobiet w ciąży
Podobnie jak w przypadku innych szczepionek czy nowych leków, kobiety w ciąży były wykluczone z badań klinicznych.
„Firma Pfizer poinformowała, że 23 kobiety w ciąży zostały omylnie włączone do ich badania. Oznacza to, że w momencie przyjęcia pierwszej dawki nie wiedziały, że są w ciąży lub zaszły w nią bezpośrednio po przyjęciu szczepionki. Wszystkie ciąże obecnie trwają, u żadnej nie doszło do powikłań i dalej są obserwowane. Przewiduje się, że badania kliniczne dotyczące bezpieczeństwa szczepionki COVID-19 dla kobiet w ciąży mogą rozpocząć się w styczniu 2021 r.” – tłumaczy ekspert.
I dodaje, że częstość występowania infekcji COVID-19 u kobiet w ciąży w dalszym ciągu jest niska, nic się nie zmieniło w statystykach w przeciągu ostatnich miesięcy. Większe jest natomiast samo ryzyko ciężkiego przebiegu COVID, któremu może towarzyszyć konieczność hospitalizacji lub wentylacji mechanicznej.
„I to właśnie to ryzyko jest tutaj najważniejsze! Jeżeli kobieta w ciąży należy do grupy, której zaleca się szczepienie (np. personel medyczny) lub ma dużo czynników ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID w ciąży (np. cukrzyca, otyłość lub choroby serca) może zdecydować się na szczepienie. Powinna mieć ona możliwość podjęcia własnej decyzji o szczepieniu przeciwko COVID-19 i mieć pełen dostęp do aktualnych informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki” – dodaje dr Strus.
Dr Michał Strus – kim jest?
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już ponad 22 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij
Zobacz także

„Pandemia nie zamierza zniknąć. Trzeba się zaszczepić przeciw grypie. To bardzo poważna, ciężka choroba, która może nam zabrać zdrowie na zawsze, albo i życie” – mówi prof. Adam Antczak

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021