Przejdź do treści

Czy można zaszczepić się różnymi szczepionkami na COVID-19?

Czy można zaszczepić się różnymi szczepionkami na COVID-19? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po pojawieniu się informacji o wystąpieniu groźnych powikłań zakrzepowych po przyjęciu preparatu AstraZeneca, wielu Polaków zaczęło rezygnować ze szczepienia lub starać się o podanie szczepionek wyprodukowanych przez inne firmy. W tej grupie znalazły się także osoby, które otrzymały już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, jednak boją się poważnych skutków ubocznych po kolejnej z nich. Czy w takiej sytuacji można zaszczepić się różnymi szczepionkami?

Szczepionka AstraZeneca a ryzyko zakrzepicy

Po zgłoszeniu przypadków zakrzepicy z małopłytkowością u osób, którym podano preparat AstraZeneca, Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadziła ponowną ocenę bezpieczeństwa i efektywności tej szczepionki. Na podstawie analizy stwierdzono, że zakrzepicę można zaklasyfikować jako bardzo rzadki skutek uboczny szczepienia tym środkiem.

Zgodnie z danymi EMA, do 4 kwietnia 2021 roku w obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Wielkiej Brytanii preparat AstraZeneca podano około 34 milionom osób. Wystąpienie objawów zakrzepicy zgłoszono u 222 z nich. Związek przyczynowo-skutkowy między podaniem szczepionki i wystąpieniem zakrzepicy nie został udowodniony.

W opinii EMA korzyści z zastosowania szczepionki AstraZeneca znacząco przewyższają ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowych. Co jednak w sytuacji, gdy ten argument nas nie przekonuje i mimo tego obawiamy się skutków szczepionki? Czy istnieje możliwość przyjęcia w drugiej dawce innego preparatu przeciw COVID-19?

Czy można zaszczepić się różnymi szczepionkami przeciw COVID-19?

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podkreśla, że obecnie brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności przyjmowania różnych szczepionek przeciw COVID-19 i w związku z tym cały cykl uodpornienia u danego pacjenta powinien zostać przeprowadzony z użyciem tylko jednego z preparatów. CDC zaleca również, by nawet w przypadku tymczasowego braku dostępności odpowiedniej szczepionki opóźnić podanie drugiej dawki zamiast wybierać inny ze środków.

Podobnie polskie Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje obecnie możliwości zaszczepienia się różnymi preparatami przeciw COVID-19. Inaczej sprawa wygląda jednak w części innych krajów europejskich, w tym w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Danii. Osobom, które przyjęły już jedną dawkę preparatu AstraZeneca w tych państwach zaleca się wykonanie drugiego szczepienia innym preparatem – mimo braku opublikowanych (pełnych) wyników badań dotyczących efektów „mieszania” szczepionek przeciw COVID-19.

Czy po szczepionce przeciw COVID-19 można pić alkohol? Brytyjscy eksperci nie mają wątpliwości

Badania nad podawaniem różnych szczepionek przeciw COVID-19

W wyjaśnieniu kwestii związanych ze skutecznością i bezpieczeństwem szczepienia różnymi preparatami przeciw COVID-19 mają pomóc trwające w Wielkiej Brytanii badania Com-COV i Com-COV2. Ich celem jest porównanie efektów zastosowania dostępnych obecnie szczepionek w różnych kombinacjach.

W badaniu Com-COV ocenie podlega użycie szczepionek AstraZeneca i Pfizer BioNTech.

W badaniu Com-COV2:

  • osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, w drugiej dawce przyjmą losowo dobrany preparat Moderna, Novovax lub (ponownie) AstraZeneca,
  • osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, w drugiej dawce przyjmą losowo dobrany preparat Moderna, Novovax lub (ponownie) Pfizer.

Na podstawie wstępnych wyników rozpoczętego w lutym 2021 roku badania Com-COV stwierdzono zwiększone nasilenie odczynów poszczepiennych (w tym dreszczy, zmęczenia, gorączki, bólów głowy i bólów mięśniowych) po przyjęciu różnych szczepionek przeciwko COVID-19 (AstraZeneca oraz Pfizer) w porównaniu do tych obserwowanych po otrzymaniu dwóch dawek tego samego preparatu. Skutki uboczne były jednak krótkotrwałe, nie zaobserwowano groźnych dla zdrowia powikłań.

Kobieta szczepi się

Badania nad mieszanym schematem szczepień przeciw COVID-19 w kwietniu 2021 roku rozpoczęto również w Hiszpanii. Pierwsze dostępne wyniki wskazują, że przyjęcie szczepionki Pfizer po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca skutkuje większą produkcją przeciwciał (w porównaniu z otrzymaniem dwóch dawek preparatu AstraZeneca). Potencjalnie mogłoby to świadczyć o skuteczniejszym uodpornieniu osób, które przyjęły 2 różne szczepionki.

Wspomniane badania są jednak w dopiero w fazie wstępnej, a na ostateczne wnioski, które mogłyby wpłynąć na decyzję władz o dopuszczeniu szczepień różnymi preparatami przeciw COVID-19 będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Bibliografia:

  1. European Medicines Agency (2021) Interim Opinion of the Committee for Medicinal products for Human Use pursuant to Article 5(3) of Regulation (EC) No 726/2004 for Vaxzevria.
  2. World Health Organization (2021) Interim recommendations for use of the ChAdOx1-S [recombinant] vaccine against COVID-19 (AstraZeneca COVID-19 vaccine AZD1222, SII Covishield, SK Bioscience). Updated 21 April 2021.
  3. Shaw R. H., Stuart A., Greenland M. i wsp. (2021) Heterologous prime-boost COVID-19 vaccination: initial reactogenicity data, The Lancet (in press).
  4. Callaway E. (2021) Mix-and-match COVID vaccines trigger potent immune response, Nature 593, 491.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.