Przejdź do treści

Czy po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 trzeba profilaktycznie łykać aspirynę? Lekarz odpowiada

szczepionka AstraZeneca
Czy po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 trzeba profilaktycznie łykać aspirynę? Lekarz odpowiada / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Z różnych źródeł płyną „porady”, jak uchronić się przed ryzykiem wystąpienia zakrzepów po szczepieniu preparatem koncernu AstraZeneca. Jedną z pojawiających się najczęściej jest wskazówka, by profilaktycznie przyjmować aspirynę. Czy takie postępowanie ma sens i rzeczywiście może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów? Lek. Bartosz Fiałek rozwiewa wątpliwości.

„Zjawisko samo w sobie może być bardzo niebezpieczne”

Po doniesieniach o wystąpieniu zakrzepów krwi u nielicznych osób, które otrzymały dawkę wektorowej szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19, z różnych zakątków świata zaczęły odzywać się głosy powątpiewające w bezpieczeństwo tego środka. Kilka krajów (Islandia, Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Rumunia i Tajlandia) zdecydowało się nawet na czasowe zawieszenie stosowania preparatu szwedzko-brytyjskiego koncernu (stworzonego we współpracy z Uniwersytetem Oxfordzkim). W odpowiedzi na wątpliwości eksperci Europejskiej Agencji Leków szczegółowo przeanalizowali dane dotyczące epizodów zakrzepowo-zatorowych i uznali, że „szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają nad ryzykiem”. Mimo to wiele osób wciąż z nieufnością podchodzi do tego preparatu.

Z różnych źródeł płyną „porady”, jak uchronić się przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Jedną z pojawiających się najczęściej jest wskazówka, by profilaktycznie przyjmować aspirynę, czyli popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz, przy długotrwałym stosowaniu, przeciwzakrzepowym. Czy takie postępowanie ma sens i rzeczywiście może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów? Lek. Bartosz Fiałek rozwiewa wątpliwości:

 „Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 NIE JEST wskazaniem do rozpoczęcia profilaktycznego przyjmowania leków przeciwpłytkowych ani przeciwkrzepliwych” – zauważa krótko. I wyjaśnia, że zdecydował się zająć stanowisko w sprawie, gdyż „zjawisko samo w sobie może być bardzo niebezpieczne”.

EMA: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna

„Polecanym lekiem jest w tych sytuacjach paracetamol”

Na swoim profilu facebookowym lekarz tłumaczy, że nie należy:

  • rozpoczynać profilaktycznego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny; lek przeciwpłytkowy) przed, w trakcie czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca;
  • rozpoczynać profilaktycznego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (antagonistów witaminy K – acenokumarol/warfaryna, nowych doustnych antykoagulantów – ksabany/dabigatran ani heparyn) przed, w trakcie czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca.

Bartosz Fiałek zaznacza, że takie swawolne łykanie tabletek nie tylko nie chroni przed potencjalnymi negatywnymi skutkami szczepionki, a wręcz może zaszkodzić:

„Rozpoczęcie takiego leczenia bez wskazań, na własną rękę, może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu!” – przestrzega specjalista.

Popularny w mediach społecznościowych lekarz zauważa również:

  • Osoby, które przyjmują na co dzień powyższe leki z powodu innych medycznych wskazań, POWINNY KONTYNUOWAĆ dotychczas zaleconą terapię (nie odstawiamy tych leków tylko dlatego, że poddajemy się szczepieniu przeciw COVID-19; wskazana większa ostrożność podczas szczepienia i dłuższe – ok. 5 minut – przytrzymanie gazika po iniekcji).
  • Osoby, u których wystąpią wskazania do przyjmowania powyższych leków po szczepieniu przeciw COVID-19, mogą i POWINNY DOSTOSOWAĆ SIĘ do zaleceń lekarskich dotyczących włączenia terapii przeciwpłytkowej/przeciwkrzepliwej.
  • Kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna) w dawkach wyższych od przeciwpłytkowych wykazuje również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Istnieje więc możliwość przyjęcia tego leku w przypadku wystąpienia poszczepiennych skutków ubocznych, takich jak gorączka czy silne dolegliwości bólowe, jednak polecanym lekiem jest w tych sytuacjach paracetamol.

Na zakończenie swojego wpisu lekarz przypomina, że powyższe wskazania dotyczą nie tylko preparatu AstraZeneca – żadna z dopuszczonych obecnie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19, NIE WYMUSZA profilaktycznego włączenia leków przeciwpłytkowych ani przeciwkrzepliwych.

Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem specjalistą w dziedzinie reumatologii. W sieci lekarz chętnie dzieli się wiedzą medyczną i komentuje bieżące wydarzenia. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Ostatnio jest bardzo zaangażowany w tłumaczenie mitów związanych z pandemią COVID-19 i szczepieniami przeciw tej chorobie. Jego profil na Facebooku obserwuje 54 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?