Czy po szczepionce przeciw COVID-19 można pić alkohol? Brytyjscy eksperci nie mają wątpliwości

się ten artykuł?
Wiele osób zastanawia się, czy po szczepieniu przeciw COVID-19 może wypić piwo czy kieliszek wina. Brytyjska agencja rządowa, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA), odpowiada na to pytanie jednoznacznie.
Szczepionka przeciw COVID-19 a alkohol
Rosyjscy eksperci zalecają, by ograniczyć picie alkoholu po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Wszystko po to, aby nie zmniejszać jej działania. Specjaliści z innych krajów uważają jednak inaczej. Głos w tej sprawie zabrała brytyjska agencja rządowa, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).
– Nie ma obecnie dowodów, że picie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 – oświadczyła rzeczniczka MHRA. – Możemy doradzić, by każda osoba, która ma wątpliwości w tej sprawie, porozmawiała ze swoim lekarzem – dodała.
Jak jest w Polsce? Nie ma oficjalnych zaleceń rządu w tej sprawie, więc pozostaje nam bazowanie na danych podawanych przez naukowców zza granicy. Tych, którzy wypili kieliszek wina po szczepieniu powinno jednak uspokoić to, że badania nad szczepionkami Moderny i Pfizer-BioNTech nie wymagały od uczestników unikania alkoholu, a w wynikach nie poinformowano o osobach mających problemy po wypiciu alkoholu.
Eksperci z USA uspokajają
– Nie ma potrzeby powstrzymywania się od spożywania alkoholu po żadnej z dawek szczepionki na COVID-19 – zaznacza dr Sandro Cinti, specjalista od chorób zakaźnych w Michigan Medicine. – Nie ma dowodów ani wskazówek CDC, które sugerowałyby, że należy to zrobić.
Tych, którzy boją się skutków ubocznych z powodu spożycia alkoholu po przyjęciu szczepionki, uspokajają też specjaliści z USA. Jak się okazuje, duże znaczenie ma jednak ilość wypitego alkoholu. Dyrektor Centrum Badań nad Wirusami z Uniwersytetu Kalifornijskiego Ilhem Messaoudi podkreśla, że choć jego „intensywne spożycie” ogólnie obniża odporność, to jeśli pijemy go w umiarkowanych ilościach, to nie ma to wpływu na działanie preparatów przeciw COVID-19.
Jednak „umiarkowane picie” to pojęcie względne. Dla każdego będzie to oznaczało coś innego. Na pewno nie jest to 10 piw, a raczej jedno. To samo dotyczy innych trunków, np. wina.
Źródło: The Telegraph
Zobacz także

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

Obecne szczepionki mogą być nieskuteczne na nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 – uważa prezes Pfizera

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka
Polecamy

Na czym polega leczenie alkoholizmu? Jakie są dostępne metody?

Nie tylko marskość wątroby czy ryzyko udaru – picie alkoholu powoduje więcej chorób niż sądzono. Badania naukowców nie pozostawiają złudzeń

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane
