Przejdź do treści

Czy szczepionka przeciw COVID-19 modyfikuje ludzkie DNA? Czas rozprawić się z nonsensownymi teoriami

Czy szczepionka przeciw COVID-19 modyfikuje ludzkie DNA? / Getty Images
Czy szczepionka przeciw COVID-19 modyfikuje ludzkie DNA? / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wokół szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 narosło wiele mitów, często bardzo niebezpiecznych. Jednym z nich jest przekonanie, że preparat może modyfikować ludzkie DNA, a w zasadzie ”wpływać na ludzki genom”. To bzdura – wyjaśnia na Instagramie farmaceutka Ana Krysiewicz.

Szczepionka mRNA przeciw COVID-19 może modyfikować ludzki genom?

Szczepionki genetyczne przygotowane na bazie kwasów nukleinowych RNA – a należą do nich stworzone w ramach walki z pandemią COVID-19 specyfiki koncernów BioNTech/Pfizer i Moderna – charakteryzują się wysoką skutecznością i małym ryzykiem powikłań. Mimo racjonalnych argumentów nie ubywa niestety osób nastawionych sceptycznie wobec tego typu preparatów.

Do licznych ekspertów objaśniających mechanizm działania szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 dołączyła na Instagramie „Matka Aptekarka”. Farmaceutka Ana Krysiewicz, która prowadzi profil, wyjaśnia, jak bardzo szkodliwe są mity narosłe wokół tematu. Przekonanie, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 może modyfikować ludzki genom, jest niezgodne z podstawowymi zasadami biologii komórkowej – tłumaczy ekspertka.

„Zawarty w dwóch dotychczasowych szczepionkach przeciw COVID mRNA wnika do komórki ludzkiej (dokładnie do cytoplazmy), ale nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się DNA” – pisze Krysiewicz. I dopowiada: „Szczepionka mRNA nie ma zatem możliwości modyfikowania genomu, nie ma tutaj również ryzyka uszkodzenia DNA gospodarz”.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizera. Znamy datę pierwszych szczepień w Polsce

Dokładnie te same informacje znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, gdzie możemy dowiedzieć się również:

„Obawa przed integracją obcego DNA lub RNA z naszym własnym genomem i jego zmianą jest nieuzasadniona, w sytuacji kiedy codziennie mamy kontakt z ogromną ilością obcego DNA i RNA innych organizmów. Na przykład spożywamy DNA i RNA w naszym pożywieniu. Ponadto w naszych ciałach żyją miliardy mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby, które kolonizują różne powierzchnie, tj. skóra i przewód pokarmowy. Co więcej, u osób, które przeszły transfuzję krwi lub przeszczepy narządów, naukowcy nie zaobserwowali integracji DNA dawcy z DNA biorcy, nie mówiąc już o jego zmianie”.

Wszystkim antyszczepionkowcom polecamy zapoznanie się z treściami zawartymi na stronie PZH – lektura (pod warunkiem, że ze zrozumieniem) rozwieje wiele waszych wątpliwości.

Matka Aptekarka

Za profilem na Instagramie Matka Aptekarka stoi mgr farmacji Ana Krysiewicz. Ekspertka dzieli się na nim w przystępny sposób swoją wiedzą oraz doradza w kwestii zdrowej pielęgnacji dzieci. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 15 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ana Krysiewicz (@matkaaptekarka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.