Przejdź do treści

Czy wyłączenie z obowiązujących limitów będzie dotyczyło także ozdrowieńców? Wiemy, jak to będzie kontrolowane

Podróżowanie w pandemii / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o kolejnych luzowaniach w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. „Tylko osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów” – usłyszeliśmy z ust szefa resortu zdrowia. Co jednak, jeśli jesteśmy ozdrowieńcami? 

Luzowanie obostrzeń

Podczas czwartkowej konferencji Adam Niedzielski został poproszony o uszczegółowienie, czy do limitów związanych z pandemią koronawirusa nie będą wliczane tylko osoby zaszczepione, czy też także ozdrowieńcy do 6 miesięcy po przechorowaniu infekcji.

„Na tę chwilę tylko osoby zaszczepione. Taka będzie regulacja w rozporządzeniu” – wyjaśniał minister zdrowia.

Dodał, że w sklepie Google została udostępniona aplikacja, która umożliwia odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu Covid-19 UCC.

Benefity dla zaszczepionych

Minister zdrowia został też zapytany o to, czy – poza możliwością uniknięcia kwarantanny i niewliczaniem do limitu osób – na zaszczepionych czekają inne przywileje.

„Jeśli chodzi o kwestię benefitów czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną – uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa, na zakażenie, przynajmniej w tym dużym stopniu, bo zawsze jakieś minimalne ryzyko istnieje” – odpowiedział Adam Niedzielski.

To właśnie dlatego przywileje dla osób zaszczepionych dotyczą tylko sfer, gdzie istnieje ryzyko niebezpieczeństwa epidemicznego. To np. brak kwarantanny czy niewliczanie się do limitów.

Kontrola podczas wydarzeń z limitem osób

Szef resortu zdrowia dodał, że sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.

„Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu” – dodał.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że po stronie zaszczepionej osoby biorącej udział w danym wydarzeniu jest posiadanie przy sobie np. wydruku kartki z QR-kodem albo kodu, który będzie można odczytać na urządzeniu mobilnym. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.