4 min.
Dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii – Michał Domaszewski o chaosie systemu

Powtarzał: dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii. Michał Domaszewski o rekordach zakażeń/ iStock
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Na chaos informacyjny po wprowadzeniu nowej strategii walki z COVID-19 narzekają zakaźnicy i lekarze rodzinni. Wśród tych ostatnich jest Michał Domaszewski, który na Instagramie pisze: „Samo zlecanie testu jest maksymalnie skomplikowane i dyskusyjne (zlecenie pierwszego testu zajęło mi godzinę)”. Lekarz wyjaśnia też, skąd się wzięły rekordy zakażeń, o których codziennie donosi Ministerstwo Zdrowia.
Oto przyczyna rekordów zakażeń koronawirusem w Polsce?
Od dłuższego czasu lekarz rodzinny Michał Domaszewski na swoim instagramowym profilu opowiada o absurdach pandemii koronawirusa – głównie związanych z polskim systemem ochrony zdrowia. Tym razem bierze na tapet chaos informacyjny po wprowadzeniu nowej strategii walki z COVID-19. Pisze, jak to wygląda w praktyce:
144 wizyty plus 18 teleporad to bilans moich ostatnich 5 dni pracy (…). Cotygodniowe zmiany przepisów, rozporządzeń, nieścisłości w zleceniu testów na Covid-19 i chaos, jaki wyniknął z tego, dały o sobie znać. Samo zlecanie testu jest maksymalnie skomplikowane i dyskusyjne. (Zlecenie pierwszego testu zajęło mi 1 godz.) Pacjent z dusznością ma dostać test po teleporadzie? A jeśli to zawał?.
Lekarz wyjaśnia też przyczyny nagłego skoku zachorowań, który od kilku dni obserwujemy:
Rekordy zakażeń. A co powtarzałem przez ostatnie 5 miesięcy? Dajcie nam, lekarzom rodzinnym, zlecać testy, a zobaczycie jaka jest skala epidemii. Z kilkuset zachorowań mamy teraz po 1300, 1500 dziennie. To było do przewidzenia. Chociaż szczególne podziękowania należą się również „antymaseczkowcom”.
Domaszewski krytykuje też niewystarczające zabezpieczenie pracowników podstawowej opieki zdrowotnej. Zauważa, że w przychodniach bez odpowiednich środków ochrony osobistej nie ma warunków do walki z pandemią:
„Teraz bardzo prosiłbym o danie mi prawdziwych środków ochrony osobistej. W mojej przychodni pracuje 39 lekarzy i sorry, ale poziom zabezpieczenia w przychodni, w porównaniu ze szpitalami, nadal leży. Sam kupuję sobie maseczki N95. (Tak, te dobre. Jestem przeciwnikiem maseczek bawełnianych)”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Lek. Michał Domaszewski
Michał Domaszewski to lekarz medycyny rodzinnej, autor bloga medycznego i kanału na YouTubie zatytułowego „Doktor Michał”. Pisze o sobie:
„Jestem lekarzem rodzinnym, który na co dzień leczy dzieci i dorosłych. Bardzo chętnie dzielę się wiedzą medyczną i uważam, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez wszystkie media”.
Profil specjalisty na Instagramie obserwuje ponad 21 tys. osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Padł kolejny światowy rekord zakażeń SARS-CoV-2. Gdzie jest ich najwięcej?

Lek. Michał Domaszewski o absurdach epidemii: jesteśmy przed sezonem infekcyjnym, a ja nadal nie mogę zlecać testów na koronawirusa

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022