3 min.
Delta atakuje ozdrowieńców. „Poważnie zagraża Europie” – ostrzegają naukowcy

Jak pokazały badania przeprowadzone przez specjalistów z Instytutu Pasteura w Paryżu, osoby, które przechorowały COVID-19, nie są odporne na Deltę – indyjski wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Przed patogenem chronią jedynie dwie dawki szczepionki.
Delta: zagrożenie dla Europy
Media na całym świecie grzmią:
„wariant Delta szaleje w Rosji”,
„ponowny wzrost zakażeń w Izraelu”,
„Delta stanowi 90 proc. zakażeń w Wielkie Brytanii”,
„drastyczny wzrost zakażeń w Hiszpanii”,
„Niemcy: strach przed falą Delty”,
„kolejny kraj przegrywa z Deltą”.
Niestety wszystko wskazuje na to, że tym razem to nie są jedynie sensacyjne nagłówki, mające przyciągnąć uwagę i postraszyć.
Naukowcy również ostrzegają: odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant B.1.617.2 zagraża Europie. Zdaniem ekspertów Delta, obecna już w ok. stu krajach na świecie, jest najbardziej zaraźliwym i najbardziej niebezpiecznym zbiorem mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Szacuje się, że może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwa niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, która pojawiła się w Chinach pod koniec 2019 r.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Delta: chronią tylko dwie dawki szczepionki
Do tej pory pojawiały się głosy, że indyjski wariant koronawirusa SARS-CoV-2 może łatwiej inne warianty zarażać ozdrowieńców oraz osoby częściowo zaszczepione. Niestety przeprowadzone przez naukowców z paryskiego Instytutu Pasteura badania potwierdzają te przypuszczenia
W badaniu opublikowanym w „Nature” francuscy eksperci sprawdzili na niezaszczepionych ozdrowieńcach, jak dobrze przeciwciała wytwarzane przez infekcję radzą sobie z Deltą. Niestety okazuje się, że ich skuteczność w zwalczaniu wariantu indyjskiego była znikoma. 2. Innymi słowy: B.1.617.2 zdaje się być odporny na przeciwciała wytworzone po przechorowaniu COVID-19 .
Co gorsza – przed Deltą w słabym stopniu chroni też jedna dawka szczepionki. Naukowcy sprawdzili działanie pojedynczych dawek preparatów Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneki na warianty Delta i Beta (odkryty w Republice Południowej Afryki). Okazało się, że niepełne szczepienie tymi środkami jest wobec wspomnianych wariantów „mało bądź zupełnie nieskuteczne”. Jedna dawka dawała zaledwie 10 proc. ochrony!
Naukowcy z Paryża wykazali także, że choć przeciwciała wytworzone po pełnym zaszczepieniu były wobec wariantu Delta trzy do pięciu razy słabsze niż wobec Alfy, to podwójne dawki szczepionki unieszkodliwiały wirusa wirusa na poziomie 95 proc.
Delta w Polsce
Delta szerzy się również w Polsce. Coraz częściej słychać głosy, że powinniśmy już szykować się na czwartą falę epidemii, wywołaną właśnie indyjskim wariantem SARS-CoV-2.
„Od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy to, co będzie się działo dalej. Dlatego szczepmy się” – napisał w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Do wpisu załączył wykres pokazujący że niedziela 11 lipca to pierwszy „dzień po apogeum III fali, kiedy linia trendu dotycząca nowych zakażeń (7-dniowa średnia ruchoma) przestała maleć„.
Dziś mamy pierwszy dzień po apogeum III fali kiedy linia trendu dot nowych zakażeń (7-dniowa średnia ruchoma) przestała maleć. Od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy to co będzie się działo dalej. Dlatego #SzczepimySię! pic.twitter.com/VtI1j3VsH9
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) July 11, 2021
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023