Przejdź do treści

Delta czy Omikron? Jakie objawy świadczą o zakażeniu danym wariantem koronawirusa?

Delta czy Omikron? Jakie objawy świadczą o zakażeniu danym wariantem koronawirusa?/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie duszności czy utrata węchu i smaku. Delta i Omikron wykazują całkiem inne objawy infekcji COVID-19. W jaki sposób odróżnić symptomy zakażenia nowymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2?

„Pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z ok. 120 tys. zakażeń”

W Polsce kolejna fala pandemii COVID-19 nie odpuszcza i wciąż rośnie dzienna liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dominującym wariantem wirusa w naszym kraju jest obecnie wariant Delta, znany jako B.1.617.2, który po raz pierwszy odkryto w Indiach. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia jeszcze w lutym nastąpi jednak piąta fala spowodowana Omikronem – nowym wariantem koronawirusa po raz pierwszy wykrytym 11 listopada 2021 r. w Botswanie, który coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, zaczyna dominować m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji.

Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski szczyt zakażeń Omikronem w Polsce ma nastąpić w połowie lutego przy ok. 60 tys. infekcji na dobę.

„Ośrodek MOCOS, który przedstawił analizę 5 stycznia zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z ok. 120 tys. zakażeń” – powiedział i dodał, że ośrodek ICM, z którym współpracuje resort przedstawił dwa warianty. „To od 100 tys. do 140 tys. i szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca” – dodał.

Omikron czy Delta – jak odróżnić objawy?

W związku z rozprzestrzeniającymi się w naszym kraju dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić, którym z nich zostali zarażeni. Wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2, zmieniły się również objawy, jakie obserwuje się obecnie u zakażonych. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę przy pierwszych symptomach zakażenia wymienili eksperci na łamach livemint.com. Specjaliści wspomnieli m.in. o ostrzeżeniach amerykańskiej agencji CDC, by zwracać uwagę także na bladą, szarą lub niebieskawą skórę, usta i paznokcie, które mogą wskazywać na infekcję Omikronem. Przy zakażeniu tym wariantem częściej również występuje drapanie w gardle, ból głowy i mięśni, zmęczenie, a także inne symptomy, które łatwo można pomylić z przeziębieniem. Pojawiły się też dwa całkiem nowe objawy infekcji Omikronem. Są to wymioty i utrata apetytu.

Zakażenie wariantem Delta częściej niż Omikronem powoduje natomiast problemy z oddychaniem. Warto również pamiętać, że objawy takie jak kaszel i wysoka temperatura pozostały powszechnymi objawami COVID-19, które mogą wywołać oba warianty.

Który test wykonać?

Przy każdym podejrzeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powinno wykonać się test na obecność wirusa w organizmie. By sprawdzić, która mutacja wywołała zakażenie, należy wykonać pełną analizę genetyczną. Trwa ona od czterech do pięciu dni i wykonuje się ją poprzez test PCR.

Testy PCR są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Charakteryzują się wyższą czułością i precyzyjnością niż testy RT-LAMP. Dzięki nim możliwe jest wykrycie koronawirusa jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Warto wiedzieć, że testy PCR wykazują najwyższą czułość między 7. a 14. dniem po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.