4 min.
Delta czy Omikron? Jakie objawy świadczą o zakażeniu danym wariantem koronawirusa?

Delta czy Omikron? Jakie objawy świadczą o zakażeniu danym wariantem koronawirusa?/ Getty Images
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
Już nie duszności czy utrata węchu i smaku. Delta i Omikron wykazują całkiem inne objawy infekcji COVID-19. W jaki sposób odróżnić symptomy zakażenia nowymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2?
Spis treści
„Pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z ok. 120 tys. zakażeń”
W Polsce kolejna fala pandemii COVID-19 nie odpuszcza i wciąż rośnie dzienna liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dominującym wariantem wirusa w naszym kraju jest obecnie wariant Delta, znany jako B.1.617.2, który po raz pierwszy odkryto w Indiach. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia jeszcze w lutym nastąpi jednak piąta fala spowodowana Omikronem – nowym wariantem koronawirusa po raz pierwszy wykrytym 11 listopada 2021 r. w Botswanie, który coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, zaczyna dominować m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji.
Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski szczyt zakażeń Omikronem w Polsce ma nastąpić w połowie lutego przy ok. 60 tys. infekcji na dobę.
„Ośrodek MOCOS, który przedstawił analizę 5 stycznia zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z ok. 120 tys. zakażeń” – powiedział i dodał, że ośrodek ICM, z którym współpracuje resort przedstawił dwa warianty. „To od 100 tys. do 140 tys. i szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca” – dodał.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Omikron czy Delta – jak odróżnić objawy?
W związku z rozprzestrzeniającymi się w naszym kraju dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić, którym z nich zostali zarażeni. Wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2, zmieniły się również objawy, jakie obserwuje się obecnie u zakażonych. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.
Objawy, na które warto zwrócić uwagę przy pierwszych symptomach zakażenia wymienili eksperci na łamach livemint.com. Specjaliści wspomnieli m.in. o ostrzeżeniach amerykańskiej agencji CDC, by zwracać uwagę także na bladą, szarą lub niebieskawą skórę, usta i paznokcie, które mogą wskazywać na infekcję Omikronem. Przy zakażeniu tym wariantem częściej również występuje drapanie w gardle, ból głowy i mięśni, zmęczenie, a także inne symptomy, które łatwo można pomylić z przeziębieniem. Pojawiły się też dwa całkiem nowe objawy infekcji Omikronem. Są to wymioty i utrata apetytu.
Zakażenie wariantem Delta częściej niż Omikronem powoduje natomiast problemy z oddychaniem. Warto również pamiętać, że objawy takie jak kaszel i wysoka temperatura pozostały powszechnymi objawami COVID-19, które mogą wywołać oba warianty.
Który test wykonać?
Przy każdym podejrzeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powinno wykonać się test na obecność wirusa w organizmie. By sprawdzić, która mutacja wywołała zakażenie, należy wykonać pełną analizę genetyczną. Trwa ona od czterech do pięciu dni i wykonuje się ją poprzez test PCR.
Testy PCR są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Charakteryzują się wyższą czułością i precyzyjnością niż testy RT-LAMP. Dzięki nim możliwe jest wykrycie koronawirusa jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Warto wiedzieć, że testy PCR wykazują najwyższą czułość między 7. a 14. dniem po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022