4 min.
„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków

„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków/ Instagram @yanek43
Najnowsze
23.04.2021
Nowe badanie wskazuje na związek między stylem życia a cięższym zachorowaniem na COVID-19
22.04.2021
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
22.04.2021
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
22.04.2021
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
22.04.2021
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
Osobom, które pracują na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19, chyba trudno jest słuchać teorii spiskowych koronasceptyków, przekonanych, że „koronawirusa nie ma”. Z pewnością trudno jest ich słuchać ratownikowi medycznemu Janowi Świtale, który na Instagramie ze zdziwieniem pisze: „naprawdę są ludzie którzy rozpatrują to w kwestii ‚wiary’ a nie wiedzy”.
Czy ratownik medyczny wierzy w pandemię koronawirusa?
Z czym na co dzień spotyka się ratownik medyczny? Z ludźmi w potrzebie? Z trudnymi sytuacjami? Z krwią? Ludzkimi dramatami? Tak. Ale w czasach pandemii SARS-CoV-2 spotyka się z czymś jeszcze. Z niedowierzaniem.
„Ej a ty w ogóle wierzysz w tę pandemię’?”.
Jan Świtała, ratownik medyczny znany na Instagramie jako Yanek43, opowiada, że właśnie tak sformułowane pytanie usłyszał od „znajomego znajomego”. Co można odpowiedzieć w takiej sytuacji?
„Nie k*rwa, dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka” – ten ten sposób zareagował medyk.
Świtała wyjaśnia, że pewnie w innej sytuacji można by się uśmiechnąć z pobłażliwością. Ale trudno się uśmiechać, kiedy argumenty z poziomu nauki przechodzą w płaszczyznę wiary, a skala zjawiska „koronasceptyzmu” rośnie.
„Nawet śmiać mi się nie chce, prawdę mówiąc, bo coraz częściej widzę, że naprawdę są ludzie, którzy rozpatrują to w kwestii ‚wiary’ a nie wiedzy. Bo w grawitację też można ‚nie wierzyć’, a chwilę później zderzyć się z betonową podłogą. I grawitacji chyba nie przeszkadza że jakiś efemeryczny byt, człowiek będący na świecie ‚przez chwilę’, wierzy w nią czy nie. Grawitacja jest. Choroby zakaźne tak samo”.
Średnio zabawny jest również fakt, że osoby negujące istnieje koronawirusa, niestosujące się do obostrzeń bądź lekceważące reżim sanitarny, stanowią po prostu zagrożenie dla zdrowia i życia innych.
‚Może to jest jakiś ewolucyjny mechanizm, takie auto zabezpieczenie DNA, że osobniki negujące zdobycze własnego gatunku mają szansę usunąć się z puli genów? Szkoda tylko że zazwyczaj zdążyli wydać potomstwo (ograniczone zdolności logicznego myślenia często gęsto oznaczają również braki w wiedzy z innych dziedzin jak reprodukcja), a zagrażają ludziom o zdecydowanie słabszym zdrowiu’ – dodaje z właściwą sobie zgryźliwością Yanek.
Kim jest Yanek43?
Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje blisko 19 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie”

Chirurg apeluje o noszenie masek. Zniechęcanie do tego nazywa „pograniczem głupoty i zbrodniczości”

Instagram blokuje Madonnę za szerzenie teorii spiskowych na temat koronawirusa
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.04.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

22.04.2021
„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

20.04.2021
Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

18.04.2021