Przejdź do treści

Ratownik medyczny do koronasceptyków: „Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”

Jan Świtalski, ratownik medyczny
„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków/ Instagram @yanek43
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Osobom, które pracują na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19, chyba trudno jest słuchać teorii spiskowych koronasceptyków, przekonanych, że „koronawirusa nie ma”. Z pewnością trudno jest ich słuchać ratownikowi medycznemu Janowi Świtale, który na Instagramie ze zdziwieniem pisze: „naprawdę są ludzie którzy rozpatrują to w kwestii ‚wiary’ a nie wiedzy”.

Czy ratownik medyczny wierzy w pandemię koronawirusa?

Z czym na co dzień spotyka się ratownik medyczny? Z ludźmi w potrzebie? Z trudnymi sytuacjami? Z krwią? Ludzkimi dramatami? Tak. Ale w czasach pandemii SARS-CoV-2 spotyka się z czymś jeszcze. Z niedowierzaniem.

„Ej a ty w ogóle wierzysz w tę pandemię’?”.

Jan Świtała, ratownik medyczny znany na Instagramie jako Yanek43, opowiada, że właśnie tak sformułowane pytanie usłyszał od „znajomego znajomego”.  Co można odpowiedzieć w takiej sytuacji?

„Nie k*rwa, dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka” – ten ten sposób zareagował medyk.

Świtała wyjaśnia, że pewnie w innej sytuacji można by się uśmiechnąć z pobłażliwością. Ale trudno się uśmiechać, kiedy argumenty z poziomu nauki przechodzą w płaszczyznę wiary, a skala zjawiska „koronasceptyzmu” rośnie.

„Nawet śmiać mi się nie chce, prawdę mówiąc, bo coraz częściej widzę, że naprawdę są ludzie, którzy rozpatrują to w kwestii ‚wiary’ a nie wiedzy. Bo w grawitację też można ‚nie wierzyć’, a chwilę później zderzyć się z betonową podłogą. I grawitacji chyba nie przeszkadza że jakiś efemeryczny byt, człowiek będący na świecie ‚przez chwilę’, wierzy w nią czy nie. Grawitacja jest. Choroby zakaźne tak samo”.

Średnio zabawny jest również fakt, że osoby negujące istnieje koronawirusa, niestosujące się do obostrzeń bądź lekceważące reżim sanitarny, stanowią po prostu zagrożenie dla zdrowia i życia innych.

‚Może to jest jakiś ewolucyjny mechanizm, takie auto zabezpieczenie DNA, że osobniki negujące zdobycze własnego gatunku mają szansę usunąć się z puli genów? Szkoda tylko że zazwyczaj zdążyli wydać potomstwo (ograniczone zdolności logicznego myślenia często gęsto oznaczają również braki w wiedzy z innych dziedzin jak reprodukcja), a zagrażają ludziom o zdecydowanie słabszym zdrowiu’ – dodaje z właściwą sobie zgryźliwością Yanek.

an Świtalski, ratownik medyczny

Kim jest Yanek43?

Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje blisko 19 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.

View this post on Instagram

Wczoraj znajomy znajomego zapytał mnie: "Ej a ty w ogóle wierzysz w tą pandemię?" Nie k*rwa, dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka. Nawet śmiać mi się nie chce prawdę mówiąc, bo coraz częściej widzę że naprawdę są ludzie którzy rozpatrują to w kwestii "wiary" a nie wiedzy. Bo w grawitację też można "nie wierzyć" a chwilę później zderzyć się z betonową podłogą. I grawitacji chyba nie przeszkadza że jakiś efemeryczny byt, człowiek będący na świecie "przez chwilę" wierzy w nią czy nie. Grawitacja jest. Choroby zakaźne tak samo. Może to jest jakiś ewolucyjny mechanizm, takie auto zabezpieczenie DNA, że osobniki negujące zdobycze własnego gatunku mają szansę usunąć się z puli genów? Szkoda tylko że zazwyczaj zdążyli wydać potomstwo ( ograniczone zdolności logicznego myślenia często gęsto oznaczają również braki w wiedzy z innych dziedzin, jak reprodukcja) a zagrażają ludziom o zdecydowanie słabszym zdrowiu. Stop making stupid pepole famous czy jakoś tak. I to że świat nie wygląda tak jakbyśmy chcieli nie zmieni się od tupnięcia nogą i obrażenia się na naukę. Jak ci się nie podoba rzeczywistość to idź sobie gdzieś indziej.

A post shared by Janek (@yanek43) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.