Przejdź do treści

Dlaczego ludzie nie chcą szczepić się na COVID-19? Prof. Sieroń: „Może gdyby szczepionki były choć symbolicznie płatne, ludzie chętniej by z nich korzystali?”

Lekarka trzyma szczepionkę w rękach
Dlaczego ludzie nie chcą szczepić się na COVID-19? Prof. Sieroń: "Może gdyby szczepionki były/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Mamy do czynienia z dramatem, bo giną nieraz całe rodziny. Kiedy córka otrzymuje informacje o śmierci obojga rodziców i mówi, że dopiero pochowała męża, to łza się w oku kręci” – mówi prof. Karolina Sieroń w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodaje, że choć 90 proc. pacjentów to niezaszczepieni, w naszym kraju wciąż zaledwie 57,9 proc. populacji jest po pełnym szczepieniu. 

„Obecnie 90 proc. pacjentów to osoby niezaszczepione”

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od rozpoczęcia szczepień na COVID-19 drugą dawką odnotowano w naszym kraju 71 705 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak zaznaczono, większość zgonów to osoby niezaszczepione. Zaledwie 5,5 proc. osób w pełni zaszczepionych zostało zakażonych, a liczba zgonów w tej grupie to 9 493. „Zgony nie są związane ze szczepieniem” – przekazał resort zdrowia.

„Każda fala pandemii jest inna. Obecnie 90 proc. naszych pacjentów to osoby niezaszczepione, 10 proc. to osoby zaszczepione mocno starsze” – powiedziała prof. Karolina Sieroń, kierująca oddziałem covidowym w Szpitalu MSWiA w Katowicach w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Prof. Sieroń dodaje, że u osób niezaszczepionych przebieg choroby jest znacznie cięższy. Wyjaśnia, że osoby zaszczepione trafiają do szpitala po zakażeniu koronawirusem najczęściej z powodu odwodnienia.

Mają oni zaburzenia elektrolitowe przy dużej temperaturze i objawach ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, wymioty i odwodnienie (…) Jeśli ich nawodnimy, ustabilizujemy, to wypisujemy do domu w niezłej kondycji, często mają też mniej zajęte płuca” – tłumaczy.

Respirator

„Giną nieraz całe rodziny”

Dlaczego więc wielu Polaków nie chce się szczepić? W naszym kraju w pełni zaszczepionych jest 22 mln osób, co daje 57,9 proc. populacji po pełnym szczepieniu. To wciąż zbyt mały procent, by wirus przestał krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować.

„Czemu ludzie się nie szczepią? Trudno powiedzieć, ale mamy do czynienia z dramatem, bo giną nieraz całe rodziny. Kiedy córka otrzymuje informacje o śmierci obojga rodziców i mówi, że dopiero pochowała męża, to łza się w oku kręci” – opowiada prof. Sieroń

Jak zaznacza ekspertka, szczepionki na COVID-19 w naszym kraju są niedoceniane, ponieważ są powszechnie dostępne i darmowe.

Może gdyby były choćby symbolicznie płatne, ludzie chętniej by z nich korzystali? Kiedy wyjeżdżamy za granicę i chcemy zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi, płacimy za szczepionki, i to dużo, nie wnikając w treść ulotki; a preparaty na malarię powodują omamy i inne zaburzenia” – zaznacza.

Prof. Sieroń dodaje, zaszczepienie się na COVID-19 to w wielu przypadkach danie sobie szansy na przeżycie w przypadku zakażenia.

„W przypadku COVID-19 mamy za darmo dobro, jakim są szczepionki, i skorzystało z niego tylko 57 proc. społeczeństwa. Szczepionki nie są eksperymentem, nie zabiją nas, nie ma w nich czipów; są po to, żebyśmy mogli żyć dalej” – podsumowuje.

 

Źródło: PAP, Radio ZET

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kobieta siedzi na łóżku

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń