3 min.
Dlaczego ludzie nie chcą szczepić się na COVID-19? Prof. Sieroń: „Może gdyby szczepionki były choć symbolicznie płatne, ludzie chętniej by z nich korzystali?”

Dlaczego ludzie nie chcą szczepić się na COVID-19? Prof. Sieroń: "Może gdyby szczepionki były/ iStock
„Mamy do czynienia z dramatem, bo giną nieraz całe rodziny. Kiedy córka otrzymuje informacje o śmierci obojga rodziców i mówi, że dopiero pochowała męża, to łza się w oku kręci” – mówi prof. Karolina Sieroń w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodaje, że choć 90 proc. pacjentów to niezaszczepieni, w naszym kraju wciąż zaledwie 57,9 proc. populacji jest po pełnym szczepieniu.
„Obecnie 90 proc. pacjentów to osoby niezaszczepione”
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od rozpoczęcia szczepień na COVID-19 drugą dawką odnotowano w naszym kraju 71 705 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak zaznaczono, większość zgonów to osoby niezaszczepione. Zaledwie 5,5 proc. osób w pełni zaszczepionych zostało zakażonych, a liczba zgonów w tej grupie to 9 493. „Zgony nie są związane ze szczepieniem” – przekazał resort zdrowia.
„Każda fala pandemii jest inna. Obecnie 90 proc. naszych pacjentów to osoby niezaszczepione, 10 proc. to osoby zaszczepione mocno starsze” – powiedziała prof. Karolina Sieroń, kierująca oddziałem covidowym w Szpitalu MSWiA w Katowicach w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Prof. Sieroń dodaje, że u osób niezaszczepionych przebieg choroby jest znacznie cięższy. Wyjaśnia, że osoby zaszczepione trafiają do szpitala po zakażeniu koronawirusem najczęściej z powodu odwodnienia.
„Mają oni zaburzenia elektrolitowe przy dużej temperaturze i objawach ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, wymioty i odwodnienie (…) Jeśli ich nawodnimy, ustabilizujemy, to wypisujemy do domu w niezłej kondycji, często mają też mniej zajęte płuca” – tłumaczy.
„Giną nieraz całe rodziny”
Dlaczego więc wielu Polaków nie chce się szczepić? W naszym kraju w pełni zaszczepionych jest 22 mln osób, co daje 57,9 proc. populacji po pełnym szczepieniu. To wciąż zbyt mały procent, by wirus przestał krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować.
„Czemu ludzie się nie szczepią? Trudno powiedzieć, ale mamy do czynienia z dramatem, bo giną nieraz całe rodziny. Kiedy córka otrzymuje informacje o śmierci obojga rodziców i mówi, że dopiero pochowała męża, to łza się w oku kręci” – opowiada prof. Sieroń
Jak zaznacza ekspertka, szczepionki na COVID-19 w naszym kraju są niedoceniane, ponieważ są powszechnie dostępne i darmowe.
„Może gdyby były choćby symbolicznie płatne, ludzie chętniej by z nich korzystali? Kiedy wyjeżdżamy za granicę i chcemy zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi, płacimy za szczepionki, i to dużo, nie wnikając w treść ulotki; a preparaty na malarię powodują omamy i inne zaburzenia” – zaznacza.
Prof. Sieroń dodaje, zaszczepienie się na COVID-19 to w wielu przypadkach danie sobie szansy na przeżycie w przypadku zakażenia.
„W przypadku COVID-19 mamy za darmo dobro, jakim są szczepionki, i skorzystało z niego tylko 57 proc. społeczeństwa. Szczepionki nie są eksperymentem, nie zabiją nas, nie ma w nich czipów; są po to, żebyśmy mogli żyć dalej” – podsumowuje.
Źródło: PAP, Radio ZET
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023