Przejdź do treści

Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad eksperymentalnym lekiem na COVID-19, Molnupiravirem: „To bardzo imponujące”

Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad molnupiravirm: "To bardzo imponujące"
Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad molnupiravirm: "To bardzo imponujące" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA, uznał badania nad Molnupiravirem, nowym lekiem na COVID-19, za bardzo ważne, a ich wyniki określił jako „imponujące”.  „Czekamy na ocenę wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni” – zaznaczył Fauci.

Pierwszy lek na koronawirusa?

Molnupiravir, eksperymentalna tabletka przeciw COVID-19 koncernu farmaceutycznego Merck & Co., zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu choroby o połowę – podała 1 października w komunikacie amerykańska firma.

Dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co, cytowany przez PAP, podkreślił, że rezultaty badań przewyższyły jego oczekiwania dotyczące tego leku.

„Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny” – stwierdził dr Dean Li.

Głos w sprawie postępów w badaniach nad nowym lekiem zabrał też dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena i dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Uznał on badania nad eksperymentalnym lekiem za bardzo ważne, a ich wyniki określił jako „imponujące”.

„Czekamy na wdrożenie tego i na ocenę wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni” – zaznaczył Fauci.

Pierwszy lek na koronawirusa

Tak szybko, jak to będzie możliwe

Firma zapowiedziała, że niedługo będzie starała się o to, żeby lek trafił na amerykański rynek. Jeśli tak się stanie, to będzie to pierwszy lek na COVID-19, który pacjenci będą mogli kupić w aptece. Władze USA już zapowiedziały zakup 1,7 mln dawek leku. Jednak zanim to nastąpi, trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

„Trzeba dać Agencji Żywności i Leków (FDA) czas, żeby uważnie przeanalizowała wszystkie dane i sprawdziła, czy lek spełnia wszystkie warunki do uzyskania warunkowego dopuszczenia do obrotu. Nie chcę więc wychodzić przed szereg. Nie mogę przewidzieć, jaka będzie decyzja FDA, ale mogę z całą pewnością stwierdzić, że zrobią to tak szybko, jak tylko będą mogli” – powiedział dr Fauci w rozmowie z telewizją CNBC.

Źródła: PAP, CNBC

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.