Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad eksperymentalnym lekiem na COVID-19, Molnupiravirem: „To bardzo imponujące”

się ten artykuł?
Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA, uznał badania nad Molnupiravirem, nowym lekiem na COVID-19, za bardzo ważne, a ich wyniki określił jako „imponujące”. „Czekamy na ocenę wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni” – zaznaczył Fauci.
Pierwszy lek na koronawirusa?
Molnupiravir, eksperymentalna tabletka przeciw COVID-19 koncernu farmaceutycznego Merck & Co., zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu choroby o połowę – podała 1 października w komunikacie amerykańska firma.
Dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co, cytowany przez PAP, podkreślił, że rezultaty badań przewyższyły jego oczekiwania dotyczące tego leku.
„Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny” – stwierdził dr Dean Li.
Głos w sprawie postępów w badaniach nad nowym lekiem zabrał też dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena i dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Uznał on badania nad eksperymentalnym lekiem za bardzo ważne, a ich wyniki określił jako „imponujące”.
„Czekamy na wdrożenie tego i na ocenę wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni” – zaznaczył Fauci.
Tak szybko, jak to będzie możliwe
Firma zapowiedziała, że niedługo będzie starała się o to, żeby lek trafił na amerykański rynek. Jeśli tak się stanie, to będzie to pierwszy lek na COVID-19, który pacjenci będą mogli kupić w aptece. Władze USA już zapowiedziały zakup 1,7 mln dawek leku. Jednak zanim to nastąpi, trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość.
„Trzeba dać Agencji Żywności i Leków (FDA) czas, żeby uważnie przeanalizowała wszystkie dane i sprawdziła, czy lek spełnia wszystkie warunki do uzyskania warunkowego dopuszczenia do obrotu. Nie chcę więc wychodzić przed szereg. Nie mogę przewidzieć, jaka będzie decyzja FDA, ale mogę z całą pewnością stwierdzić, że zrobią to tak szybko, jak tylko będą mogli” – powiedział dr Fauci w rozmowie z telewizją CNBC.
Źródła: PAP, CNBC
Zobacz także

Akryflawina – naprawdę skuteczny lek na COVID-19? Wstępne wyniki badań zachęcające

Czy probiotyki mogą pomóc w leczeniu infekcji COVID-19? „Wiele na to wskazuje” – twierdzi dr Leszek Rudzki
