Przejdź do treści

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

Ciąża a koronawirus / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Olejek
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka
8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

O koronawirusie i wpływie infekcji na zdrowie przyszłej mamy i płodu dr Michał Strus pisał już pół roku temu. „Powiedzieć, że wiele od tego czasu się zmieniło… to nie powiedzieć nic” – wyjaśnia ekspert. W poście opublikowanym na swoim profilu na Instagramie dr Strus przedstawia wnioski z najnowszych badań. 

Koronawirus a ciąża

Ciąża to okres, w którym wiele kobiet martwi się o stan zdrowia – zarówno swojego, jak i dziecka, które rozwija się w ich łonie. Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, przyszłe mamy boją się jeszcze bardziej. Tematem wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży zajął się dr Michał Strus.

„Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień. Im większa populacja pacjentek, które przeszły infekcję na różnych etapach ciąży, tym więcej informacji na temat bezpośredniego jej wpływu na szeroko rozumianą ciążę.

Postanowiłem te doniesienia przedstawić w postaci punktów. Po pierwsze – będzie to bardziej czytelne, a po drugie – zostawi mniej miejsca dla wszelkich polemik i zwolenników teorii spiskowych” – pisze dr Michał Strus na swoim profilu na Instagramie.

O jakie punkty chodzi?

Infekcja COVID-19 w ciąży

Jak wymienia dr Strus:

  1. Kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zachorowanie od ogólnej populacji kobiet.
  2. Najczęstszymi objawami COVID-19 u kobiet w ciąży są: gorączka (40 proc.) i kaszel (39 proc.).
  3. Infekcja u znacznego odsetka kobiet w ciąży z COVID-19 może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Szacuje się, że to może być nawet 74 proc.
  4. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży narażone są na ciężki przebieg infekcji COVID-19. Część prac wskazuje na większy odsetek kobiet w trzecim trymestrze ciąży wymagających hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii.
  5. Infekcja COVID-19 wiąże się z około trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia wcześniactwa.
  6. Niedobór witaminy D jest związany z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, który obserwuje się w COVID-19. Zaleca się suplementację witaminą D w całej populacji kobiet.
  7. Infekcja COVID-19 wiąże się z większym ryzykiem zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Ponad 59 proc. ciężarnych z infekcją.
  8. Transmisja wewnątrzmaciczna infekcji COVID-19 jest możliwa, ale dotyczy mniej niż 1 proc. urodzonych noworodków.
  9. Od momentu zbierania danych na temat przebiegu COVID-19 w ciąży nie odnotowano znaczącego wzrostu częstości występowania wad wrodzonych.

„Do tej pory w Wielkiej Brytanii w ciąży lub bezpośrednio po porodzie zmarło 9 kobiet, analogicznie w USA – 45. Swoją wiedzę oparłem na wytycznych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists opublikowanych 14.10.2020 r.” – pisze dalej ginekolog.

Raport o stanie psychicznym Polaków w czasie epidemii

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

INFEKCJA COVID-19 W CIĄŻY Wyobraźcie sobie, że dokładnie ten sam temat poruszałem dokładnie 6 miesięcy temu a powiedzieć, że wiele od tego czasu się zmieniło… to nie powiedzieć nic. Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień. Im większa populacja pacjentek, które przeszły infekcję na różnych etapach ciąży tym więcej informacji na temat bezpośredniego jej wpływu na szeroko rozumianą ciąże. Postanowiłem te doniesienia przedstawić w postaci punktów, po pierwsze będzie to bardziej czytelne a po drugie zostawi mniej miejsca dla wszelkich polemiki i zwolenników teorii spiskowych. 🤰Kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zachorowanie od ogólnej populacji kobiet 🤰Najczęstszymi objawami COVID-19 u kobiet w ciąży są gorączka (40%) i kaszel (39%) 🤰Infekcja u znacznego odsetka kobiet w ciąży z COVID-19 może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo: szacuje się, że nawet 74% 🤰Kobiety w trzecim trymestrze ciąży narażone są na ciężki przebieg infekcji COVID-19, część prac wskazuję większy odsetek kobiet w trzecim trymestrze ciąży wymagających hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii 🤰Infekcja COVID-19 wiąże się z około trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia wcześniactwa 🤰Niedobór witaminy D jest związany z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, który obserwuje się w COVID-19. Zaleca się suplementację witaminą D w całej populacji kobiet 🤰Infekcja COVID-19 wiąże się z większym ryzykiem zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Ponad 59% ciężarnych z infekcją 🤰Transmisja wewnątrzmaciczna infekcji COVID-19 jest możliwa, ale dotyczy mniej niż 1% urodzonych noworodków 🤰Od momentu zbierania danych na temat przebiegu COVID-19 w ciąży nie odnotowano znaczącego wzrostu częstości występowania wad wrodzonych Do tej pory w Wielkiej Brytanii w ciąży lub bezpośrednio po porodzie zmarło 9 kobiet analogicznie w USA 45. Swoją wiedzę oparłem na wytycznych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists opublikowanych 14.10.2020r. Konkluzją dla tego posta chciałbym żeby były słowa które powtórzył mi przyjaciel… nie znam wirusa, który dobrze wpływa na ciąże. Uważajcie na siebie szczególnie w ciąży!

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Dr Michał Strus

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już ponad 15 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Test Sanco – na czym polega? Co wykrywa i czy warto go wykonać?

Ludzie w maseczkach ochronnych

Uczestnicy badań przesiewowych na COVID-19 w Zachodniopomorskiem rezygnują po I etapie

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Kobieta sprawdza swój portfel

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Polacy nie chcą się testować. Potencjalnie zakażeni SARS-CoV-2 unikają wykonania testu, by nie trafić na kwarantannę

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma przekaz dla koronasceptyków

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma ważny przekaz dla koronasceptyków

Kobiety w maseczkach ochronnych

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Lekarka siedzi zmęczona na podłodze

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej”. Nowa zachęta dla ozdrowieńców

Tegoroczne święta w piątkę? To jedno z możliwych obostrzeń projektu kwarantanny narodowej

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłki szczepionki na COVID-19 w kilka godzin po jej zatwierdzeniu

Amerykański epidemiolog odpowiada dzieciom, które boją się o zdrowie Świętego Mikołaja: Ma wrodzoną odporność na koronawirusa

Dalsze etapy bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Minister Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne kroki

Maja Staśko: Nie wszystkie kobiety mogą być w ciąży. Nie tylko kobiety mogą być w ciąży

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się dzieje

Warszawskiej klubokawiarni zatrudniającej osoby z autyzmem grozi upadek. „Jesteśmy w tragicznej sytuacji. Bardzo prosimy o pomoc”

Warszawskiej klubokawiarni zatrudniającej osoby z autyzmem grozi upadek. „Jesteśmy w tragicznej sytuacji. Bardzo prosimy o pomoc”

Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie

WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała swoje półnagie zdjęcie z okresu ciąży. „Nikt nie prosił o nie, ale wszyscy go potrzebowali”

prof. Krzysztof J. Filipiak

Prof. Krzysztof J. Filipiak: „Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że szczepionki znajdą się w Polsce najwcześniej jesienią 2021 r. Nadal więc czeka nas trudny rok walki z pandemią”

Eksperci PAN domagają się zmiany strategii testowania na obecność SARS-CoV-2. „Sytuacja stała się krytyczna”

program odbudowy zdrowia Polaków

Adam Niedzielski zapowiada „program odbudowy zdrowia Polaków”

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?