5 min.
Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

Ciąża a koronawirus / istock
O koronawirusie i wpływie infekcji na zdrowie przyszłej mamy i płodu dr Michał Strus pisał już pół roku temu. „Powiedzieć, że wiele od tego czasu się zmieniło… to nie powiedzieć nic” – wyjaśnia ekspert. W poście opublikowanym na swoim profilu na Instagramie dr Strus przedstawia wnioski z najnowszych badań.
Koronawirus a ciąża
Ciąża to okres, w którym wiele kobiet martwi się o stan zdrowia – zarówno swojego, jak i dziecka, które rozwija się w ich łonie. Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, przyszłe mamy boją się jeszcze bardziej. Tematem wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży zajął się dr Michał Strus.
„Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień. Im większa populacja pacjentek, które przeszły infekcję na różnych etapach ciąży, tym więcej informacji na temat bezpośredniego jej wpływu na szeroko rozumianą ciążę.
Postanowiłem te doniesienia przedstawić w postaci punktów. Po pierwsze – będzie to bardziej czytelne, a po drugie – zostawi mniej miejsca dla wszelkich polemik i zwolenników teorii spiskowych” – pisze dr Michał Strus na swoim profilu na Instagramie.
O jakie punkty chodzi?
Infekcja COVID-19 w ciąży
Jak wymienia dr Strus:
- Kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zachorowanie od ogólnej populacji kobiet.
- Najczęstszymi objawami COVID-19 u kobiet w ciąży są: gorączka (40 proc.) i kaszel (39 proc.).
- Infekcja u znacznego odsetka kobiet w ciąży z COVID-19 może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Szacuje się, że to może być nawet 74 proc.
- Kobiety w trzecim trymestrze ciąży narażone są na ciężki przebieg infekcji COVID-19. Część prac wskazuje na większy odsetek kobiet w trzecim trymestrze ciąży wymagających hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii.
- Infekcja COVID-19 wiąże się z około trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia wcześniactwa.
- Niedobór witaminy D jest związany z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, który obserwuje się w COVID-19. Zaleca się suplementację witaminą D w całej populacji kobiet.
- Infekcja COVID-19 wiąże się z większym ryzykiem zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Ponad 59 proc. ciężarnych z infekcją.
- Transmisja wewnątrzmaciczna infekcji COVID-19 jest możliwa, ale dotyczy mniej niż 1 proc. urodzonych noworodków.
- Od momentu zbierania danych na temat przebiegu COVID-19 w ciąży nie odnotowano znaczącego wzrostu częstości występowania wad wrodzonych.
„Do tej pory w Wielkiej Brytanii w ciąży lub bezpośrednio po porodzie zmarło 9 kobiet, analogicznie w USA – 45. Swoją wiedzę oparłem na wytycznych Royal College of Obstetricians and Gynaecologists opublikowanych 14.10.2020 r.” – pisze dalej ginekolog.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dr Michał Strus
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już ponad 15 tys. osób.
Poleć artykuł innym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023