3 min.
Duże zmiany w harmonogramie szczepień. – Wprowadzamy rewolucyjną możliwość – powiedział Szef KPRM Michał Dworczyk

Duże zmiany w harmonogramie szczepień. - Wprowadzamy rewolucyjną możliwość - powiedział Szef KPRM Michał Dworczyk/ Photographer: Lukasz Sokol/Bloomberg via Getty Images
– Zwiększamy ilość miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić. Miesięcznie chcemy szczepić 10 mln osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając znaczne zmiany w harmonogramie szczepień na COVID-19. M.in. będzie można zaszczepić się w punktach drive thru i aptekach.
Spis treści
„Miesięcznie chcemy szczepić 10 mln osób”
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Obecnie liczba wykonanych szczepień przekroczyła 6 mln z zastosowaniem trzech różnych preparatów. W najbliższym kwartale szczepienia mogą jednak znacznie przyspieszyć. Rząd właśnie ogłosił wprowadzenie rewolucyjnych zmian.
– Wykonaliśmy dotychczas 6 mln szczepień, do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji i dodał – Zwiększamy ilość miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić. Miesięcznie chcemy szczepić 10 mln osób.
Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że w kwietniu do Polski trafi ponad 5 mln szczepionek. Jak dodał, może być to nawet 7 mln dawek.
Poszerzenie zakresu i miejsc, w których można wykonać szczepienia
W celu usprawnienia programu szczepień, dokonano wielu zmian w regulacjach dotyczących przyjmowania preparatów. Przede wszystkim wyznaczono nowe punkty i miejsca szczepień. Do tej pory zaszczepić można było się w przychodniach POZ, szpitalach węzłowych i tymczasowych. W drugim kwartale 2021 roku w każdym powiecie zostanie wyznaczony jeden szpital oraz punkt samorządowy, w których będą przeprowadzane szczepienia.
Rząd podjął także decyzję o możliwości otrzymania szczepionki w punktach drive thru, miejscach pracy czy w aptekach. Szczepić będą mogły także samodzielne pielęgniarki i ratownicy.
Dworczyk w czasie konferencji poinformował również, że 12 kwietnia ruszy rejestracja na szczepienia dla osób z rocznika 1962. Przez następne dwa tygodnie będą ruszać rejestracje kolejnych roczników, aż do 1973. Jak dodał, szczepienia populacyjne prawdopodobnie ruszą w maju. Wszystko będzie zależało od frekwencji i zainteresowania starszych roczników.
Kwalifikacja i wykonywanie szczepień
Zmieniły się także przepisy dotyczące kategorii osób, które będą mogły zakwalifikować chętnych do szczepień. Nie będą to już tylko lekarze, ale także inne osoby mające zawody medyczne, m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci czy studenci ostatniego roku studiów medycznych.
#Szczepimysię#NowyEtap pic.twitter.com/QeAmxVPsqb
— #SzczepimySię (@szczepimysie) March 30, 2021
Wczoraj wieczorem przekroczono w Polsce próg 2 mln osób zaszczepionych dwiema dawkami. Do tej pory wykonano 5 963 933 szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało 3 961 539 osób, a dwie dawki 2 002 394 osób.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Czy po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 trzeba profilaktycznie łykać aspirynę? Lekarz odpowiada

„Mamy na 100 pacjentów, na cały tydzień, 24 ampułki”. W szpitalach szwankuje dystrybucja remdesiviru – leku na COVID-19

Ruszają badania kliniczne nad amantadyną. Sprawdzą, czy lek jest skuteczny i bezpieczny dla pacjentów z COVID-19
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023