3 min.
Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

Dwa objawy wskazujące na zakażenie "ukrytym Omikronem". Jeśli je masz, zostań w domu i nie zarażaj/ Zdjęcie: iStock
Podwariant BA.2 Omikronu nie wykazuje objawów, które występują w przypadku zakażenia pozostałymi wariantami. Po czym stwierdzić, że masz do czynienia z „ukrytym” Omikronem? Istnieją dwa charakterystyczne symptomy, na które warto zwrócić uwagę.
Dwa ważne objawy „ukrytego” Omikronu
Nowy podszczep koronawirusa nazwany „ukrytym” Omikronem zaczął wypierać pierwotną wersję wirusa pod koniec grudnia 2021 roku. Jak wykazano, podwariant BA.2 cechuje się większą o 30 proc. transmisyjnością i jest trudniejszy do wykrycia przez testy, co znacznie utrudnia walkę z nim. Nie potwierdzono, by zakażenie objawiało się groźniejszymi symptomami niż pozostałe warianty koronawirusa.
Eksperci wskazują jednak, że u chorych występują nowe sygnały zakażenia, które znacząco się różnią. W przypadku „ukrytego” Omikronu chorzy nie zgłaszają charakterystycznych objawów takich jak trudności w oddychaniu czy utrata węchu i smaku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że podwariant ten atakuje przede wszystkim drogi oddechowe, a nie płuca, tak jak zgłaszali zakażeni innymi wariantami wirusa. Charakterystyczne są w szczególności dwa objawy, na które warto zwrócić uwagę. Zarażeni podwariantem BA.2 najczęściej zgłaszają występujące zawroty głowy i silne uczucie zmęczenia. Symptomy te pojawiają się w ciągu 2-3 dni po zakażeniu. Jak zaznaczają eksperci, by rozpoznać chorobę, ważne jest zwrócenie uwagi na czas występowania objawów. Te mogą utrzymywać się dłużej niż kilka dni.
Zakażeniu „ukrytym” Omikronem często współtowarzyszy również kaszel, gorączka, ból mięśni i gardła oraz ból głowy. U niektórych chorych zaobserwowano także podwyższone tętno.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Koronawirus w Polsce – coraz więcej zakażonych
Polska mierzy się właśnie z letnią falą COVID-19, a chorych z dnia na dzień przybywa. W poniedziałek, 15 sierpnia resort zdrowia informował o 772 nowych infekcjach koronawirusem. 16 sierpnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 807 kolejnych zakażeń w naszym kraju. Wśród nich 97 to ponowne infekcje, a 710 to nowe zakażenia. Żaden z pacjentów na COVID-19 nie zmarł. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim.
I choć naukowcy odkrywają nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2, to „ukryty” Omikron odpowiada za gwałtowny wzrost zakażeń w Chinach, który wystąpił w tym kraju wiosną. W tym czasie odnotowano tam rekordową liczbę zakażeń, która była najwyższą w czasie całej epidemii w Chinach. Co ważne, podwariant BA.2 może wymykać się testom PCR na koronawirusa, przez co nie jest znana prawdziwa liczba infekcji nim spowodowanych. Z tego powodu ważne jest, by w przypadku wystąpienia głównych objawów, które powoduje „ukryty” Omikron, zostać w domu i poddać się izolacji w celu zapobiegania dalszej transmisji wirusa.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023