Dzieci z klas I-III wracają do szkoły po feriach. „Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże”

się ten artykuł?
Dzieci z klas I-III szkoły podstawowej wracają 18 stycznia do nauczania stacjonarnego – poinformowali na wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji Przemysław Czarnek. „Oczywiście ta decyzja musi ważyć dwie rzeczy: ryzyko pandemiczne i koszty tego, że dzieci nie chodzą do szkoły” – podkreślił minister zdrowia.
„Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże”
Decyzja o powrocie do szkół dzieci z klas I-III po feriach nie była łatwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że konsultacje trwały około tygodnia. Rozmowy były prowadzone zarówno w ministerstwach, jak i w terenie.
– Oczywiście ta decyzja musi ważyć dwie rzeczy: ryzyko pandemiczne i koszty tego, że dzieci nie chodzą do szkoły. Przeważyła nasza opinia, że to ryzyko nakręcenia pandemii nie jest tak duże – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
Jak dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, to bardzo ważna decyzja, bo „wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w tej grupie wiekowej jest najmniej efektywne i może przynieść więcej efektów w trybie stacjonarnym”. Dodał też, że w tej grupie wiekowej ryzyko transmisji koronawirusa jest stosunkowo najmniejsze.
Na jakich zasadach dzieci wracają do szkół?
Na stronie internetowej MEN opublikowano wytyczne sanitarne dla klas I-III szkół podstawowych przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, jak przygotować swoje dziecko do powrotu do szkoły i na co zwrócić uwagę.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Opiekunowie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi oraz od pracowników szkoły minimum 1,5 m. Opiekunowie powinni stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w osłonę nosa i ust. Uczniowie mają w szkole często myć ręce.
- Każda klasa ma przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy mają być przyporządkowani ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie będą prowadzić zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- Sale i korytarze mają być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- W szatni uczniom powinien być udostępniony co drugi boks.
- Uczeń ma mieć własne przybory i podręczniki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
- Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38 st. C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców lub opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
Co z innymi restrykcjami?
Wiele osób liczyło na to, że po 17 stycznia, wraz z powrotem najmłodszych dzieci do szkół, zostaną zniesione też inne obostrzenia. Mamy złą wiadomość – wszystkie inne restrykcje zostały przedłużone o kolejne dwa tygodnie.
Minister zdrowia na konferencji prasowej uzasadniał tę decyzję zagrożeniem trzecią falą koronawirusa. Podkreślił, że w Europie jest sporo impulsów, które o tym świadczą.
– Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dodatkowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – powiedział minister zdrowia. – Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce – dodał.
Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z @GIS_gov I @MZ_GOV_PL przygotowaliśmy wytyczne dla szkół. Są one dostępne na naszej stronie ➡️ https://t.co/3iphlRfyM0 #edukacja #szkoła pic.twitter.com/GOQc8jUZIf
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 8, 2021
Zobacz także

„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci

„Edukacja domowa działa, kiedy dziecko jest twoim partnerem w tej układance i jest traktowane poważnie” – mówi Olga Śmierzewska, ucząca w domu trójkę swoich dzieci

Dla niektórych uczniów nauka zdalna to przekleństwo. O tym, kto najbardziej na niej ucierpi i co czują dzieci, które wypadły z systemu, mówi dr Aleksandra Piotrowska
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami
