Przejdź do treści

Eksperci alarmują: warianty koronawirusa oznaczają, że nie możemy polegać tylko na szczepieniach

Lekarz szczepi mężczyznę
Eksperci alarmują: warianty koronawirusa oznaczają, że nie możemy polegać tylko na szczepieniach/ fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nowe warianty wirusa narażają nasze pandemiczne wysiłki, włącznie z programem szczepień, na wykolejenie” – alarmują naukowcy w raporcie na temat stanu walki z koronawirusem. Jeśli nie powstrzymamy rozwoju nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, pandemia szybko się nie zakończy. 

Pandemiczne wysiłki narażone na fiasko

Od czasu pojawienia się pierwszych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oczy całego świata były skierowane na koncerny farmaceutyczne, które opracowywały szczepionki na COVID-19. I kiedy wszyscy z niecierpliwością czekają na koniec pandemii i zaszczepienie jak największej liczby osób, świat staje przed nowym problemem. Pojawianie się wciąż nowych wariantów koronawirusa „zmienia zasady gry”, jak czytamy w raporcie na temat stanu walki z koronawirusem, który został opublikowany w internetowym magazynie The Conversation. Pod tekstem podpisało się ośmioro naukowców i działaczy, w tym pięcioro profesorów, związanych z ochroną zdrowia i badaniami nad zagrożeniami dla człowieka. Wszyscy z nich są członkami specjalnej grupy zadaniowej pn. Lancet Covid-19 Commission Taskforce on Public Health.

Jak alarmują eksperci, globalna strategia zapobiegania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 (w tym m.in. takie środki ostrożności jak noszenie maseczek ochronnych) będzie miała zasadnicze znaczenie dla zakończenia pandemii. Jeśli nie zapobiegniemy ciągłemu powstawaniu kolejnych mutacji, obecne wysiłki skazane będą na przegraną.

„Pod koniec 2020 roku silna była nadzieja, że wysokie poziomy wyszczepienia dadzą nam przewagę nad SARS-CoV-2. W optymistycznym wariancie pozwoliłoby to utrzymać liczbę zakażeń na bardzo niskim poziomie bez zaburzeń dla życia społeczeństw ani znaczącej liczby ofiar śmiertelnych. Jednak od tego czasu nowe „szczególne warianty wirusa” narażają nasze pandemiczne wysiłki, włącznie z programem szczepień, na wykolejenie” – piszą eksperci.

W Indiach wykryto "podwójnie zmutowany" wariant koronawirusa

„Zasady gry się zmieniły”

Naukowcy podkreślają, że obecnie „zasady gry się zmieniły”. Priorytetem powinno stać się powstrzymanie pandemii na tyle, by nowe warianty koronawirusa nie mogły wykształcić się i rozprzestrzenić. Naukowcy alarmują, że w obliczu tworzących się wciąż nowych mutacji szczepionki mogą nie wystarczyć. Może to mieć wpływ na wszystkich, zaszczepionych lub nie. Chociaż badacze zapewniają, że szczepionki są obecnie skuteczne przeciw powstałym wariantom, istnieją obawy, że przyszłe warianty wirusa mogą być bardziej odporne na obecnie używane preparaty.

Nikt nie jest naprawdę bezpieczny przed COVID-19, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Ścigamy się z czasem, aby globalne współczynniki transmisji były wystarczająco niskie, aby zapobiec pojawianiu się i rozprzestrzenianiu nowych wariantów. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pojawią się warianty, które mogą pokonać odporność nadaną przez szczepienia lub wcześniejszą infekcję” – czytamy w raporcie.

Oznacza to, że być może do zakończenia pandemii COVID-19 będziemy musieli ustawić się w kolejce po kolejną dawkę przypominającą wcześniej niż przypuszczano lub uzyskać całkiem nową szczepionkę. Eksperci nawołują więc do podjęcia pilnych globalnych działań w odpowiedzi na pojawienie się nowych wariantów.

Te nowe warianty oznaczają, że nie możemy polegać wyłącznie na szczepionkach, aby zapewnić ochronę, ale musimy utrzymywać silne środki w zakresie zdrowia publicznego, aby zmniejszyć ryzyko związane z tymi wariantami. Jednocześnie musimy przyspieszyć program szczepień we wszystkich krajach w sprawiedliwy sposób. Wszystkie te strategie zapewnią 'maksymalną supresję’ wirusa” – dodają naukowcy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA