3 min.
Eksperci alarmują: warianty koronawirusa oznaczają, że nie możemy polegać tylko na szczepieniach

Eksperci alarmują: warianty koronawirusa oznaczają, że nie możemy polegać tylko na szczepieniach/ fot. Unsplash
„Nowe warianty wirusa narażają nasze pandemiczne wysiłki, włącznie z programem szczepień, na wykolejenie” – alarmują naukowcy w raporcie na temat stanu walki z koronawirusem. Jeśli nie powstrzymamy rozwoju nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, pandemia szybko się nie zakończy.
Pandemiczne wysiłki narażone na fiasko
Od czasu pojawienia się pierwszych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oczy całego świata były skierowane na koncerny farmaceutyczne, które opracowywały szczepionki na COVID-19. I kiedy wszyscy z niecierpliwością czekają na koniec pandemii i zaszczepienie jak największej liczby osób, świat staje przed nowym problemem. Pojawianie się wciąż nowych wariantów koronawirusa „zmienia zasady gry”, jak czytamy w raporcie na temat stanu walki z koronawirusem, który został opublikowany w internetowym magazynie The Conversation. Pod tekstem podpisało się ośmioro naukowców i działaczy, w tym pięcioro profesorów, związanych z ochroną zdrowia i badaniami nad zagrożeniami dla człowieka. Wszyscy z nich są członkami specjalnej grupy zadaniowej pn. Lancet Covid-19 Commission Taskforce on Public Health.
Jak alarmują eksperci, globalna strategia zapobiegania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 (w tym m.in. takie środki ostrożności jak noszenie maseczek ochronnych) będzie miała zasadnicze znaczenie dla zakończenia pandemii. Jeśli nie zapobiegniemy ciągłemu powstawaniu kolejnych mutacji, obecne wysiłki skazane będą na przegraną.
„Pod koniec 2020 roku silna była nadzieja, że wysokie poziomy wyszczepienia dadzą nam przewagę nad SARS-CoV-2. W optymistycznym wariancie pozwoliłoby to utrzymać liczbę zakażeń na bardzo niskim poziomie bez zaburzeń dla życia społeczeństw ani znaczącej liczby ofiar śmiertelnych. Jednak od tego czasu nowe „szczególne warianty wirusa” narażają nasze pandemiczne wysiłki, włącznie z programem szczepień, na wykolejenie” – piszą eksperci.
„Zasady gry się zmieniły”
Naukowcy podkreślają, że obecnie „zasady gry się zmieniły”. Priorytetem powinno stać się powstrzymanie pandemii na tyle, by nowe warianty koronawirusa nie mogły wykształcić się i rozprzestrzenić. Naukowcy alarmują, że w obliczu tworzących się wciąż nowych mutacji szczepionki mogą nie wystarczyć. Może to mieć wpływ na wszystkich, zaszczepionych lub nie. Chociaż badacze zapewniają, że szczepionki są obecnie skuteczne przeciw powstałym wariantom, istnieją obawy, że przyszłe warianty wirusa mogą być bardziej odporne na obecnie używane preparaty.
„Nikt nie jest naprawdę bezpieczny przed COVID-19, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Ścigamy się z czasem, aby globalne współczynniki transmisji były wystarczająco niskie, aby zapobiec pojawianiu się i rozprzestrzenianiu nowych wariantów. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pojawią się warianty, które mogą pokonać odporność nadaną przez szczepienia lub wcześniejszą infekcję” – czytamy w raporcie.
Oznacza to, że być może do zakończenia pandemii COVID-19 będziemy musieli ustawić się w kolejce po kolejną dawkę przypominającą wcześniej niż przypuszczano lub uzyskać całkiem nową szczepionkę. Eksperci nawołują więc do podjęcia pilnych globalnych działań w odpowiedzi na pojawienie się nowych wariantów.
„Te nowe warianty oznaczają, że nie możemy polegać wyłącznie na szczepionkach, aby zapewnić ochronę, ale musimy utrzymywać silne środki w zakresie zdrowia publicznego, aby zmniejszyć ryzyko związane z tymi wariantami. Jednocześnie musimy przyspieszyć program szczepień we wszystkich krajach w sprawiedliwy sposób. Wszystkie te strategie zapewnią 'maksymalną supresję’ wirusa” – dodają naukowcy.
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023