Przejdź do treści

Eksperci WHO odwiedzili pilnie strzeżone laboratorium w Wuhan. „Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone”

Eksperci WHO odwiedzili pilnie strzeżone laboratorium w Wuhan. "Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone"
Eksperci WHO odwiedzili pilnie strzeżone laboratorium w Wuhan. "Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone" / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odwiedził laboratorium w Wuhan, z którego według niektórych teorii spiskowych wydostał się koronawirus. „To niezwykle ważne spotkanie” – napisał na Twitterze brytyjsko-amerykański zoolog Peter Daszak, który wraz z ekspertami z WHO odwiedził to pilnie strzeżone miejsce.

Wuhański Instytut Wirusologii (WIV) to miejsce owiane tajemnicą. Krąży wokół niego wiele pogłosek związanych z pochodzeniem wirusa SARS-CoV-2. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, znajduje się w nim laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego w Chinach. A po drugie, WIV zajmuje się m.in. prowadzeniem badań nad koronawirusami. To właśnie dlatego 3 lutego odwiedzili je eksperci z WHO, badający genezę pandemii.

Jak podała agencja Reutera, badacze na miejscu spędzili około 3,5 godziny. Amerykański zoolog Peter Daszak, który również brał udział w spotkaniu, poinformował, że eksperci rozmawiali m.in. z dr Shi Zhengli, nazywaną „chińską Batwoman”. A to z jednego ważnego powodu: prowadzi ona prace nad koronawirusami atakującymi nietoperze.

Niezwykle ważne spotkanie dziś z personelem WIV, w tym dr Shi Zhengli. Szczere, otwarte dyskusje. Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone” – napisał na Twitterze Daszak.

Jakie padły pytania i co się rozjaśniło po rozmowie w laboratorium? Tego WHO nie zdradza. Jednak na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie, czy SARS-CoV-2 mógł wydostać się z WIV podczas prowadzenia badań. Światowa Organizacja Zdrowia i naukowcy podchodzą bardzo sceptycznie do tej teorii.

Jak wygląda dziś dworzec w Wuhan, w którym epidemia koronawirusa miała swój początek? Vlogerka opublikowała film

Wirus wyciekł z laboratorium?

WHO zapewnia, że wizyta w Chinach nie ma na celu poszukiwania winnych wybuchu pandemii – chodzi raczej o udzielenie odpowiedzi na pytanie o przeskoczenie koronawirusa SARS-CoV-2 ze zwierząt na ludzi – po to, by w przyszłości lepiej zapobiegać ewnetualnym pandemiom. Eksperci podkreślają też, że spotkanie w laboratorium w Wuhan niekoniecznie musi zakończyć się znalezieniem jasnych dowodów w sprawie pochodzenia wirusa.

Większość naukowców w ogóle nie bierze pod uwagi teorii o wycieku koronawirusa z laboratorium. Niektórzy eksperci uważają jednak, że wirus mógł być przedmiotem prowadzonych tam badań i w wyniku wypadku zakazić któregoś z pracowników.

Z kolei chińskie władze stanowczo zaprzeczają teoriom o wydostaniu się wirusa z laboratorium. Podkreślają też, że choć pierwsze oficjalnie wykryte zarażenie odnotowano w Wuhan, to sam wirus SARS-CoV-2 wcale nie musi pochodzić właśnie z tego miasta.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.