Przejdź do treści

Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami

Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami
Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami/ fot. Marco Cantile, Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W marcu dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke wyjaśniła, że nie da się definitywnie wykluczyć związku między zaszczepieniem przeciw COVD-19 preparatem AstraZeneki a przypadkami zakrzepów krwi. Teraz, po dalszych badaniach, szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri podkreśla już bardzo wyraźnie: „to jasne, że jest związek pomiędzy nimi”. Pytanie tylko, co powoduje taką reakcje i jakie będą dalsze kroki.

Szczepionka AstraZeneki a zaburzenia krzepnięcia krwi

Marco Cavaleri powiedział, że „obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki przeciw COVID-19 a bardzo rzadkimi, nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”.

– Według mnie możemy już to powiedzieć: to jasne, że jest związek ze szczepionką – podkreślił w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero”.

Wniosek taki wyciągnął na podstawie wyników badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet. Wciąż jednak nie wiadomo, skąd wpływ szczepionki na zakrzepy krwi.

szczepionki AstraZeneca/ Getty

Wstrzymano testy szczepionki AstraZeneki na dzieciach

W połowie lutego rozpoczęły się badania szczepionki koncernu AstraZeneca na dzieciach, które sprawdzały ich skuteczność i bezpieczeństwo. Uczestniczyło w nich 300 dzieci w wieku od sześciu do 17 lat. Teraz jednak, po doniesieniach o związku szczepionek z zakrzepami krwi, zostały one wstrzymane.

– Choć nie ma obaw odnośnie bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym, czekamy przed podaniem dalszych szczepień w badaniu na dodatkowe informacje od MHRA na temat prowadzonego przez nią przeglądu rzadkich przypadków zakrzepicy/ trombocytopenii, które zostały zgłoszone u dorosłych – powiedział prof. Andrew Pollard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który opracował szczepionkę.

Jaki jest następny krok?

Związki rzadkich zakrzepów krwi ze szczepionką przeciw COVID-19 bada Europejska Agencja Leków (EMA). Równolegle swoją analizę prowadzi też MHRA, brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia. Instytucja podała, że na 18,1 mln dawek szczepionki wyprodukowanej przez koncern AstraZeneca, podanych do 24 marca w Wielkiej Brytanii, przypadki zakrzepów krwi wystąpiły u 30 osób. Odnotowano też siedem zgonów z tego powodu.

Gdy zostaną zbadane zgłoszone przypadki zakrzepów krwi, EMA zajmie się analizą danych na ten temat dotyczących różnych grup wiekowych. – Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści – wyjaśnił Cavaleri.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.