3 min.
Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami

Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami/ fot. Marco Cantile, Getty Images)
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
W marcu dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke wyjaśniła, że nie da się definitywnie wykluczyć związku między zaszczepieniem przeciw COVD-19 preparatem AstraZeneki a przypadkami zakrzepów krwi. Teraz, po dalszych badaniach, szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri podkreśla już bardzo wyraźnie: „to jasne, że jest związek pomiędzy nimi”. Pytanie tylko, co powoduje taką reakcje i jakie będą dalsze kroki.
Spis treści
Szczepionka AstraZeneki a zaburzenia krzepnięcia krwi
Marco Cavaleri powiedział, że „obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki przeciw COVID-19 a bardzo rzadkimi, nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”.
W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero” Cavaleri odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet, wyjaśniając, że prace te są „dalekie od zakończenia”. Jednak, jak podkreśla, jeden wniosek można już z nich wyciągnąć.
– Według mnie możemy już to powiedzieć: to jasne, że jest związek ze szczepionką – podkreślił. Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, co powoduje taką reakcję.
Wstrzymano testy szczepionki AstraZeneki na dzieciach
W połowie lutego rozpoczęły się badania szczepionki koncernu AstraZeneca na dzieciach, które sprawdzają ich skuteczność i bezpieczeństwo. Uczestniczy w nich 300 dzieci w wieku od sześciu do 17 lat. Teraz jednak zapadła decyzja o ich wstrzymaniu do czasu wyjaśnienia domniemanych związków preparatu z rzadkimi zakrzepami krwi u dorosłych.
– Choć nie ma obaw odnośnie bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym, czekamy przed podaniem dalszych szczepień w badaniu na dodatkowe informacje od MHRA na temat prowadzonego przez nią przeglądu rzadkich przypadków zakrzepicy/ trombocytopenii, które zostały zgłoszone u dorosłych – powiedział prof. Andrew Pollard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który opracował szczepionkę.
Jaki jest następny krok?
MHRA, brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia, prowadzi obecnie przegląd domniemanych związków szczepionki z rzadkimi zakrzepami krwi. MHRA poinformowała ostatnio, że na 18,1 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca, które do 24 marca włącznie podano w Wielkiej Brytanii, u 30 osób wystąpiły przypadki zakrzepów krwi; siedem osób zmarło. Równolegle związki tych zakrzepów ze szczepionką bada Europejska Agencja Leków (EMA).
Jako następny krok badań szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri zapowiedział badanie poszczególnych grup wiekowych, zwłaszcza młodych kobiet. Zastrzegł, że trudne będzie wskazanie limitu wieku osób, którym będzie można podawać preparat, jak zrobiły to niektóre kraje.
– Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści – wyjaśnił ekspert.
Zobacz także

EMA: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna. Kolejne kraje zmieniają swoją decyzję i wracają do szczepień tym preparatem

Rzecznik ministerstwa zdrowia: ci, którzy zrezygnowali ze szczepienia preparatem AstraZeneki, chwilowo znajdują się obok systemu szczepień

Szczepienia dla wszystkich zainteresowanych? Dworczyk zapowiada rewolucyjne zmiany w programie szczepień
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021