Przejdź do treści

EMA: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna. Kolejne kraje zmieniają swoją decyzję i wracają do szczepień tym preparatem

EMA: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna
EMA: Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna / fot. Jean-Christophe Guillaume,Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają nad ryzykiem” – podkreśliła dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke. Dodała jednak, że nie da się definitywnie wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły.

„Zalety przeważają nad ryzykiem”

Do 16 marca 2021 r. około 20 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii i Europejskim Obszarze Gospodarczym otrzymało szczepionkę AstraZeneki. Eksperci Europejskiej Agencji Leków szczegółowo przeanalizowali dane dotyczące zakrzepów, które wystąpiły po przyjęciu preparatu i zostały zgłoszone przez mieszkańców państw członkowskich. Dziewięć z tych zakrzepów spowodowało śmierć.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością szczepionki AstraZeneki lub nieprawidłowości w konkretnej serii produktu. Ponieważ zgłoszone przypadki są rzadkie, a sam COVID-19 często powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi u pacjentów, zdaniem EMA trudno jest oszacować podstawowy współczynnik tych zdarzeń u osób, które nie otrzymały szczepionki.

Agencja podała, że ogólna liczba powikłań zakrzepowo-zatorowych, które zostały zgłoszone przez pacjentów to 469. Jak podkreślają, jest ona „niższa niż oczekiwana w populacji ogólnej”.

AstraZeneca uspokaja

Bezpieczna i skuteczna, ale…

„Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały – oświadczyła Cooke na konferencji prasowej.

EMA  potwierdziła też, że szczepionka może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi, wynikającymi z niskiego poziomu płytek krwi, oraz z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST).

„Posługując się dostępnymi dowodami, ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem” – wskazała Cooke na konferencji.

Doniesienia o związkach między szczepieniem a zakrzepami krwi wciąż mają być badane.

Szczepionka

Powroty do szczepień – choć nie wszystkich

Po komunikacie EMA wiele krajów, które wstrzymały szczepienia AstraZeneką, zapowiedziało powrót do podawania preparatu – m.in. Włochy, Francja i Niemcy. Decyzji o przywróceniu wstrzymanych szczepień na razie nie podejmują władze Szwecji, Norwegii oraz Danii.

Polska, opierając się na badaniach które wykazały, że przypadki problemów z zakrzepami są bardzo rzadkie i ciężko powiązać je jednoznacznie ze szczepionką preparatem AstraZeneki, od początku była zdania, że nie zawiesi szczepień.

„Po raz kolejny okazało się, że decyzje podejmowane nie pod wpływem emocji, ale w oparciu o fakty, są trafione” – stwierdził po ogłoszeniu decyzji Europejskiej Agencji Leków minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.