Przejdź do treści

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu
EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po zastosowaniu szczepionki Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków zaznaczyła, że korzyści z przyjęcia preparatu w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych. Będą jednak zmiany na ulotce szczepionki.

Będą zmiany w ulotce szczepionki Johnson & Johnson

Po informacjach na temat problemów z występowaniem zakrzepicy po przyjęciu szczepionki AstraZeneki takie same doniesienia zaczęły krążyć na temat preparatu Johnson&Johnson. Po weryfikacji wszystkich zgłoszonych przypadków tego typu powikłań komitet bezpieczeństwa EMA wydał specjalne zalecenia mające zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Wskazał on, że należy doprecyzować ostrzeżenia na ulotce produktu dotyczące rzadkiej możliwości wystąpienia zakrzepicy w przypadku trombocytopenii, czyli małej liczbie płytek krwi.

Do informacji na ulotce ma dojść jeszcze jedno ważne zalecenie: żeby pacjenci z zdiagnozowaną małopłytkowością w ciągu trzech tygodni po przyjęciu szczepienia byli pod szczególną kontrolą. Powinno zwracać się uwagę na ewentualne objawy zakrzepicy. Z kolei pacjenci, u których wystąpi choroba zakrzepowo-zatorowa w ciągu trzech tygodni po zaszczepieniu, według nowych zaleceń mają być przebadani pod kątem małopłytkowości.

Co wiemy o szczepionce Johnson&Johnson?

Szczepionka Johnson&Johnson jest pierwszą szczepionką, którą podaje się w jednej, a nie w dwóch dawkach. Brak konieczności podania drugiej dawki dla wykształcenia odporności przeciwko koronawirusowi daje olbrzymią przewagę tej szczepionce nad konkurencyjnymi preparatami. I budzi nadzieję na przyspieszenie procesu masowych szczepień dla dużej części globu.

Preparat amerykańskiej firmy ma jeszcze jedną ogromną zaletę: nie musi być przechowywany w niskiej temperaturze, tak jak szczepionki Moderny oraz Pfizera i BioNTech. Przypomnijmy: szczepionka Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., zaś przechowywanie szczepionki Pfizera musi odbywać się w bardzo niskiej temperaturze – minus 70 st. C.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.