Przejdź do treści

WHO wskazuje na to, kto najczęściej zaraża koronawirusem. „Epidemia się zmienia. Napędzają ją młodzi ludzie”

"Epidemia się zmienia". WHO wskazuje na to, kto obecnie najczęściej zaraża koronawirusem Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Światowa Organizacja Zdrowia co jakiś czas publikuje nowe informacje związane z pandemią koronawirusa. Tak jest i tym razem. „Epidemia się zmienia. Napędzają ją młodzi ludzie” – uważa Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO na Zachodnim Pacyfiku. Co to oznacza?

Pandemia koronawirusa

„Musimy przygotować się na to, że koronawirus może rozprzestrzeniać się na wiele sposobów” – mówił podczas konferencji prasowej Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO na Zachodnim Pacyfiku. Kasai w swojej wypowiedzi przytoczył dane, które jasno wskazują, że na całym świecie nieustannie rośnie liczba zarażeń wśród młodych (20, 30 i 40-latków).

To osoby z tej grupy wiekowej najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że są zarażeni, a przez to, że rozsiewają wirusa na osoby starsze i te w grupie zwiększonego ryzyka.

„Epidemia się zmienia. Napędzają ją młodzi ludzie” – uważa Takeshi Kasai.

I tak w rzeczywistości jest. Według najnowszych informacji z Włoch, średnia wieku osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 35 lat. To oficjalne dane Instytutu Zdrowia.

To prawdziwa zmiana. Jeszcze kilka miesięcy temu średnia ta wynosiła ok. 60 lat.

Raport o stanie psychicznym Polaków w czasie epidemii

Apel WHO do młodych osób

Według regionalnego dyrektora WHO, zwiększająca się liczba zakażeń, także w tych krajach, którym wcześniej udało się wyeliminować transmisję wirusa, jest sygnałem, że wkroczyliśmy w nową fazę pandemii w regionie Azji i Pacyfiku.

W związku z najnowszymi doniesieniami, Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze mocniej prosi wszystkich o zachowanie bezpiecznej odległości, dbanie o higienę i noszenie maseczek ochronnych. Pandemia się nie skończyła.

Koronawirus na świecie zaraził już ponad 22 mln osób. Ponad 791 tys. z nich zmarło. Te dane nie napawają optymizmem, a jesienią – podczas drugiej fali zarażeń – może być jeszcze gorzej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy stosować się do zaleceń instytucji zdrowia publicznego. 

Koronawirus w Polsce

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 58 611. Wystąpiło 1913 przypadków śmiertelnych. 2097 osób jest hospitalizowanych, 103 621 objęto kwarantanną, a 8 813 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń poniżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie śląskim.

Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.