3 min.
Europejska Agencja Leków: zakrzepy niezwykle rzadkim efektem ubocznym szczepionki

Europejska Agencja Leków: zakrzepy niezwykle rzadkim efektem ubocznym szczepionki/ fot. Photo by Diego Radames, Getty Images)
Komitet Wykonawczy EMA stwierdził, że nietypowe zakrzepy krwi z niskim poziomem płytek krwi powinno klasyfikować się jako niezwykle rzadkie efekty uboczne szczepionki firmy AstraZeneca – ogłosiła Europejska Agencja Leków.
Spis treści
Oświadczenie EMA
Szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri podkreślił ostatnio w wywiadzie, że „to jasne, że jest związek pomiędzy preparatem AstraZeneki a rzadkimi przypadkami zakrzepicy po szczepieniu. Teraz EMA wydała oficjalnie oświadczenie na ten temat.
Zakrzepy uznano za „niezwykle rzadkie” efekty uboczne szczepienia preparaten koncernu AstraZeneca. Dane z konferencji EMA mówią o łącznie (stan na 4 kwietnia 2021 roku) 222 przypadkach – 169 CVST i 53 SVT – na ok. 34 miliony podanych dawek Vaxzevria w krajach Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii – częstość występowania ok. 1 przypadek na 100 tysięcy podanych dawek.
Najwięcej przypadków zakrzepów odnotowano u kobiet poniżej 60. roku życia w ciągu dwóch tygodni od przyjęcia szczepionki – poinformowała Europejska Agencja Leków. EMA poinformowała też o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu.
Niepokojące objawy
„Ludzie, którzy otrzymali szczepionkę, powinni poszukiwać pomocy medycznej natychmiast, jeżeli odnotowali objawy zakrzepów krwi oraz niskiego poziomu płytek krwi. PRAC (Komitet Wykonawczy EMA – red.) odnotował, że zakrzepy krwi wystąpiły w żyłach w mózgu oraz brzuchu, a także w tętnicach. Zauważono także niskie poziomy płytek krwi, a niekiedy krwawienie” – czytamy dalej w oświadczeniu.
Europejska Agencja Leków podkreśla, że po przyjęciu szczepionki uwagę powinny zwrócić takie objawy jak:
- duszności,
- bóle w klatce piersiowej,
- opuchnięcia nóg,
- trwały ból brzucha,
- objawy neurologiczne, takie jak długotrwałe bóle głowy lub zniekształcone widzenie,
- niewielkie plamy krwi pod skórą poza obrębem przyjęcia zastrzyku.
Dalsze badania
Europejska Agencja Leków po raz kolejny, w kontekście doniesień o zakrzepach spowodowanych szczepieniem preparatem AstraZeneki, oceniła jego bezpieczeństwo.
„Vaxzevria jest jedną z czterech szczepionek autoryzowanych przez Unię Europejską mającą zapobiegać COVID-19. Badania wskazują, że skutecznie powstrzymuje ona tę chorobę. Zmniejsza ona również ryzyko hospitalizacji i śmierci w wyniku COVID-19. Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych” – podkreśla Europejska Agencja Leków w oświadczeniu.
Tak jak w przypadku pozostałych szczepionek, EMA nadal będzie prowadzić badania nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki koncernu AstraZeneca. Zapewniła, że o wszystkich ustaleniach będzie informować na bieżąco.
Zobacz także

AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

Czy po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 trzeba profilaktycznie łykać aspirynę? Lekarz odpowiada
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023