2 min.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”

Nowy lek na COVID-19 dopuszczony w UE/ iStock
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że dopuściła do leczenia chorych na COVID-19 lek amerykańskiej firmy Eli Lilly. Specyfik swoje działanie opiera na terapii przeciwciałami monoklonalnymi. Podobny został podany byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, gdy ten przechodził zakażenie koronawirusem.
Przeciwciała monoklonalne w walce z COVID-19
W piątek 5 marca Europejska Agencja Leków (EMA) oznajmiła, że lek amerykańskiej firmy Eli Lilly, będący kombinacją dwóch preparatów: bamlanivimabu i etesevimabu, może być stosowany w leczeniu chorych na COVID-19. Działanie specyfiku opiera się na terapii przeciwciałami monoklonalnymi, czyli przeciwciałami wykazującymi jednakową swoistość wobec danego antygenu i ewentualnie takie samo lub podobne powinowactwo.
Terapia mAb (z ang. monoclonal antibody) znalazła do tej pory zastosowanie m.in. w leczeniu nowotworów (w tym ostrej białaczki szpikowej), immunosupresji w transplantologii oraz immunosupresji w chorobach o podłożu zapalnym, w których „można użyć przeciwciał skierowanych przeciwko cytokinom wywołującym patologię”.
Zgodnie z zaleceniami EMA preparat Eli Lilly może być stosowany u pacjentów z COVID-19, którzy nie wymagają podawania tlenu, ale występuje u nich ryzyko rozwinięcia się ciężkiej formy choroby.
Oliveir Veran: „Przynosi nową nadzieję”
Preparat Eli Lilly został już jakiś temu dopuszczony do obrotu we Francji. Tamtejszy minister zdrowia Oliveir Veran oznajmił wówczas, że preparat koncernu Eli Lilly „przynosi nową nadzieję (…), która wzmacnia arsenał leków antycovidowych”.
Jak podaje AFP, podobny lek, produkowany przez firmę Regeneron, także wykorzystujący przeciwciała monoklonowe, został zastosowany podczas leczenia Donalda Trumpa. Były prezydent USA zapadł na COVID-19 w październiku 2020 r. i – według doniesień mediów – zakażenie koronawirusem przechorował znacznie ciężej, niż było to podawane do wiadomości publicznej.
Poleć artykuł
Zobacz także

„Nigdy nie wiemy, jaki organ upatrzy sobie koronawirus” – mówi dr n. med Krystyna Rasławska

„Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19” – ogłosił międzynarodowy zespół badawczy

Badania nad COVID-19 – z udziałem polskich naukowców! – wśród dziesięciu najbardziej przełomowych odkryć w 2020 r.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023