2 min.
Europejskie Towarzystwo Oddechowe o pacjentach zakażonych koronawirusem: uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala

Płuca po koronawirusie / istock
Znane są już wyniki badań pacjentów wyleczonych z koronawirusa, które przeprowadziło Europejskie Towarzystwo Oddechowe. „Zła wiadomość jest taka, że uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala. Dobra zaś taka, że z biegiem czasu zmiany te ulegają poprawie” – mówi Sabina Sahanic z Kliniki Uniwersyteckiej w Innsbrucku. Badania opublikowano w hiszpańskim dzienniku „La Verdad”.
Badanie pacjentów zakażonych koronawirusem
Europejskie Towarzystwo Oddechowe przeprowadziło badanie, w którym wzięło udział 150 pacjentów przebywających w austriackich szpitalach z problemami układu oddychania powstałymi wskutek infekcji koronawirusem.
Stan ich zdrowia poddano obserwacji po sześciu tygodniach od wyjścia ze szpitala. Kolejne obserwacje przeprowadzono po 12 oraz po 24 tygodniach.
Wykazano, że podczas pierwszej wizyty po hospitalizacji u 88 proc. badanych osób potwierdzono zmiany w układzie oddechowym. Pacjenci skarżyli się też na kaszel oraz duszności.
Po 12 tygodniach u 56 proc. przebadanych pacjentów zaobserwowano poprawę stanu płuc.
Stan płuc po koronawirusie
„Złą wiadomością płynącą z naszych dotychczasowych badań jest ta, że uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala. Dobra zaś taka, że z biegiem czasu zmiany te ulegają poprawie. Oznacza to, że płuca posiadają mechanizm autonaprawy” – mówi Sabina Sahanic z Kliniki Uniwersyteckiej w Innsbrucku uczestniczącej w badaniu.
Z badań wynika też, że z czasem zmniejsza się liczba pacjentów posiadających w płucach płyn powstały wskutek infekcji spowodowanych przez koronawirusa. Po 12 tygodniach zmiany te widoczne są jeszcze u około 50 proc. badanych osób.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Zobacz także

WHO wskazuje na to, kto najczęściej zaraża koronawirusem. „Epidemia się zmienia. Napędzają ją młodzi ludzie”

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023