3 min.
FDA ostrzega: przestańcie zażywać leki weterynaryjne w leczeniu COVID-19

FDA ostrzega: nie zażywajcie leków weterynaryjnych przeciw COVID-19 / Pexels.com
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
„Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Naprawdę. Zwracamy się do każdego z was – przestańcie” – napisała na Twitterze amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po tym, ja dotarły do niej doniesienia o hospitalizacji coraz większej liczby osób, którzy chcieli wyleczyć COVID-19 lekami przeznaczonymi dla zwierząt.
Leki weterynaryjne na COVID-19?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) otrzymała ostatnio wiele sygnałów na temat przyjmowania do szpitali pacjentów, którzy stosowali w walce z COVID-19 leki przeznaczone dla zwierząt. Konkretnie chodzi o inwermektynę, którą stosuje się między innymi do odrobaczania koni oraz pozbywania się pasożytów u ptaków, np. gołębi. Jej zastosowanie u zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wydaje się o tyle nieuzasadnione, że preparat nawet nie ma właściwości antywirusowych.
Agencja opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, dlaczego substancja – choć skuteczna w przypadku zwierząt – może być niebezpieczna dla ludzi. Zaznacza w nim, że inwermektyna nie jest dopuszczana do stosowania w przypadku zachorowania na COVID-19. Co prawda w niektórych przypadkach (m.in u chorych na świerzb czy wszawicę) substancję tę mogą przyjmować ludzie. Jednak jest to dozwolone w ściśle określonych, niewielkich dawkach. Stosowanie dużej ilości inwermektyny jest bardzo niebezpieczne i zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu pacjentów.
„Leki zwierzęce są często bardzo skoncentrowane, ponieważ są one stosowane u dużych zwierząt, takich jak konie i krowy, które mogą ważyć znacznie więcej niż człowiek” – podkreśla FDA.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Inwermektyna – skutki uboczne
Jak informuje FDA, osoby, które przyjmą zbyt dużą dawkę inwermektyny, mogą doświadczyć wielu skutków ubocznych, takich jak:
- niskie ciśnienie krwi;
- biegunki i wymioty;
- reakcje alergiczne (swędzenie, pokrzywka);
- zawroty głowy i problemy z równowagą;
- drgawki;
- śpiączka.
„Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Naprawdę. Zwracamy się do każdego z was – przestańcie” – apeluje na Twitterze amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
You are not a horse. You are not a cow. Seriously, y’all. Stop it. https://t.co/TWb75xYEY4
— U.S. FDA (@US_FDA) August 21, 2021
Zobacz także

„Bańka izolacji” mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana – podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022