3 min.
FDA ostrzega: przestańcie zażywać leki weterynaryjne w leczeniu COVID-19

FDA ostrzega: nie zażywajcie leków weterynaryjnych przeciw COVID-19 / Pexels.com
„Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Naprawdę. Zwracamy się do każdego z was – przestańcie” – napisała na Twitterze amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po tym, ja dotarły do niej doniesienia o hospitalizacji coraz większej liczby osób, którzy chcieli wyleczyć COVID-19 lekami przeznaczonymi dla zwierząt.
Leki weterynaryjne na COVID-19?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) otrzymała ostatnio wiele sygnałów na temat przyjmowania do szpitali pacjentów, którzy stosowali w walce z COVID-19 leki przeznaczone dla zwierząt. Konkretnie chodzi o inwermektynę, którą stosuje się między innymi do odrobaczania koni oraz pozbywania się pasożytów u ptaków, np. gołębi. Jej zastosowanie u zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wydaje się o tyle nieuzasadnione, że preparat nawet nie ma właściwości antywirusowych.
Agencja opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, dlaczego substancja – choć skuteczna w przypadku zwierząt – może być niebezpieczna dla ludzi. Zaznacza w nim, że inwermektyna nie jest dopuszczana do stosowania w przypadku zachorowania na COVID-19. Co prawda w niektórych przypadkach (m.in u chorych na świerzb czy wszawicę) substancję tę mogą przyjmować ludzie. Jednak jest to dozwolone w ściśle określonych, niewielkich dawkach. Stosowanie dużej ilości inwermektyny jest bardzo niebezpieczne i zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu pacjentów.
„Leki zwierzęce są często bardzo skoncentrowane, ponieważ są one stosowane u dużych zwierząt, takich jak konie i krowy, które mogą ważyć znacznie więcej niż człowiek” – podkreśla FDA.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Inwermektyna – skutki uboczne
Jak informuje FDA, osoby, które przyjmą zbyt dużą dawkę inwermektyny, mogą doświadczyć wielu skutków ubocznych, takich jak:
- niskie ciśnienie krwi;
- biegunki i wymioty;
- reakcje alergiczne (swędzenie, pokrzywka);
- zawroty głowy i problemy z równowagą;
- drgawki;
- śpiączka.
„Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Naprawdę. Zwracamy się do każdego z was – przestańcie” – apeluje na Twitterze amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
You are not a horse. You are not a cow. Seriously, y’all. Stop it. https://t.co/TWb75xYEY4
— U.S. FDA (@US_FDA) August 21, 2021
Zobacz także

„Bańka izolacji” mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana – podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023