2 min.
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!

Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!/ Getty Images
We Francji i Austrii zakazano używania w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych wykonanych z materiału. Stwierdzono, że nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed nowszymi, bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2.
Francja zakazuje maseczek wykonanych w domu
W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, które są bardziej zaraźliwe niż oryginalny szczep, niektóre państwa wprowadzają dodatkowe restrykcje. W obliczu mutacji koronawirusa zaobserwowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii (znanej jako B.1.1.7) i w Afryce Południowej (znanej jako B.1.351) Francja zmieniła zalecenia dla społeczeństwa dotyczące noszenia ochronnych masek na twarzy. W szczególności tyczy się to maseczek materiałowych.
„Rada ds. zdrowia publicznego zaleca, podobnie jak ja, aby Francuzi nie nosili masek, które zrobili w domu” – powiedział francuski minister zdrowia Olivier Véran, jak podaje The Guardian.
Véran dodał także, że obejmuje to również maski z tkaniny wytwarzane przemysłowo o słabszych właściwościach filtrujących. Obecnie we Francji obowiązują więc jedynie trzy rodzaje masek: chirurgiczna, FFP2 i maski z tkaniny wykonane zgodnie ze standardami kategorii 1.
Maseczek wykonanych z materiału nie można używać w przestrzeni publicznej. W najbliższych dniach rozporządzenie ma obowiązywać również w pracy.
Austriacy poszli śladami Francuzów
Zakaz używania maseczek wykonanych w domu wprowadziła również Austria. Od poniedziałku 25 stycznia zaleca się w tym kraju korzystanie z masek FFP2. Chociaż kilka tygodni temu ten rodzaj masek był sprzedawany w Austrii za ok. 5 euro, maski, które wychwytują z powietrza prawie 95 proc. cząsteczek, można teraz znaleźć we wszystkich sklepach spożywczych po 59 centów za sztukę. Natomiast m.in. seniorzy oraz gospodarstwa domowe o niskich dochodach otrzymały w zeszłym tygodniu darmowe maski FFP2.
W Austrii nowe rozporządzenie obowiązuje w środkach transportu publicznego, sklepach, punktach usługowych i gabinetach lekarskich.
W jaki sposób nowe obostrzenia będą egzekwowane? Zarówno władze francuskie, jak i austriackie mają nadzieję na „lepszą ochronę indywidualną”, przez co zwiększy się ochrona całego społeczeństwa.
Podeślij innym!
Zobacz także

Które maseczki ochronne są najskuteczniejsze? Sprawdził to najszybszy superkomputer świata!

Przestaniesz pytać, dlaczego maseczkę trzeba ściągać za gumkę. Łukasz Durajski zebrał nowe fakty ws. koronawirusa

Jak sprawdzić, czy maseczka ochronna jest skuteczna? Filmik z prostym trikiem podbija internet!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023