4 min.
Trzeba zmniejszyć restrykcje związane z pandemią. Fundacja Rodzić po Ludzku apeluje o większe prawa rodzących

Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji wobec kobiet w ciąży/ Rawpixel
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
Fundacja Rodzić po Ludzku od lat zwraca uwagę na nieposzanowanie praw kobiet w trakcie porodu. W czasie pandemii domaga się m.in przywrócenia porodów rodzinnych, obecności w szpitalach rodziców przy dzieciach hospitalizowanych i zmiany rekomendacji odnośnie izolowania dziecka od matki chorej na COVID-19.
Spis treści
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Porody i ciąża w czasach zarazy
Dla wielu kobiet ciąża i poród w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 to istny koszmar. W szpitalach wprowadzono bowiem wiele restrykcji, m.in zawieszono porody rodzinne, w części placówek zabroniono przebywać rodzicom przy hospitalizowanym dziecku, zarekomendowano oddzielenie noworodka od matki chorej na COVID-19 i zakazano odwiedzin. Z powodu wielu przekształceń oddziałów położniczych na zakaźne, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić. Ponadto kobiety w ciąży zostały praktycznie odcięte od pomocy lekarskiej przez odwołanie wizyt kontrolnych. Wobec tych wszystkich zaostrzeń, Fundacja Rodzić po Ludzku postanowiła wystosować apel do Ministra Zdrowia o zmniejszenie nałożonych restrykcji.
Apel Fundacji Rodzić po Ludzku do Ministra Zdrowia
Wczoraj zwróciłyśmy się do Ministra Zdrowia z apelem o wnikliwą analizę obowiązujących rekomendacji w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Wyniki najnowszych badań oraz zalecenia innych krajów i instytucji dostarczają wiarygodnych informacji i pozwalają mieć nadzieję na zmniejszenie restrykcji. Kobiety w ciąży, obok seniorów, są grupą która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią. Uważamy, że nie otrzymują należytej troski, wsparcia, ani rzetelnej informacji ze strony władz. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, że nasz apel spotka się z reakcją władz i podjęciem odpowiednich działań.
1. Wnosimy o powołanie interdyscyplinarnego zespołu, który wypracuje procedurę umożliwiającą przywrócenie porodów rodzinnych w Polsce. Apelujemy o stworzenie procedury zapewniającej bezpieczeństwo zarówno rodzącej, jak i personelowi medycznemu. Doświadczenia innych krajów wskazują, że takie procedury są możliwe.
2. Apelujemy o umożliwienie rodzicom dzieci hospitalizowanych obecności podczas pobytu ich dziecka w szpitalu.
3. Apelujemy o rozważenie rekomendacji dotyczącej przeprowadzania cesarskiego cięcia u kobiet zakażonych COVID-19.
4. Wnosimy o zmianę rekomendacji dotyczącej izolacji dziecka od matki u której potwierdzono COVID-19.
5. Apelujemy o zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu wszystkich oddziałów położniczych
– pisze na swoim profilu na Facebooku Fundacja.
Pod apelem podpisały się także inne organizacje, m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Matecznik, Fundacja na Rzecz Wspierania Położnych, Fundacja Promocji Karmienia Piersią, Agata Aleksandrowicz Hafija.pl, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Stowarzyszenie DOULA w Polsce, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.
Pismo jest dostępne na stronie Fundacji.
Fundacja Rodzić po Ludzku
Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Jej celem jest to, aby każda kobieta mogła urodzić swoje dziecko w godnych warunkach, otoczona szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich jej osób.
Naszą misją jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania swoich praw. Wnosimy ich doświadczenia do przestrzeni publicznej, ponieważ uważamy, że stosunek społeczeństwa do narodzin i macierzyństwa jest miarą wrażliwości społecznej – czytamy na stronie Fundacji.
#jesteśmybliskoWczoraj zwróciłyśmy się do Ministra Zdrowia z apelem o wnikliwą analizę obowiązujących rekomendacji w…
Gepostet von Fundacja Rodzić po Ludzku am Mittwoch, 22. April 2020
Zobacz także

Akcja „Zdjęcia z narodzin – razem damy radę”. Fotografki na swój sposób wspierają młode mamy w czasie pandemii. Zobacz najciekawsze zdjęcia!

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022