4 min.
Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji związanych z pandemią

Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji wobec kobiet w ciąży/ Rawpixel
Najnowsze
25.02.2021
Monika Kotlarek i jej książka „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” już w księgarniach. Mamy patronat medialny!
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
25.02.2021
7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!
25.02.2021
Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych
25.02.2021
Szczyt zakażeń koronawirusem przewidywany tuż przed Wielkanocą. Kolejne święta w domach?
Fundacja Rodzić po Ludzku od lat zwraca uwagę na nieposzanowanie praw kobiet w trakcie porodu. W czasie pandemii domaga się m.in przywrócenia porodów rodzinnych, obecności w szpitalach rodziców przy dzieciach hospitalizowanych i zmiany rekomendacji odnośnie izolowania dziecka od matki chorej na COVID-19.
Spis treści
Porody i ciąża w czasach zarazy
Dla wielu kobiet ciąża i poród w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 to istny koszmar. W szpitalach wprowadzono bowiem wiele restrykcji, m.in zawieszono porody rodzinne, w części placówek zabroniono przebywać rodzicom przy hospitalizowanym dziecku, zarekomendowano oddzielenie noworodka od matki chorej na COVID-19 i zakazano odwiedzin. Z powodu wielu przekształceń oddziałów położniczych na zakaźne, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić. Ponadto kobiety w ciąży zostały praktycznie odcięte od pomocy lekarskiej przez odwołanie wizyt kontrolnych. Wobec tych wszystkich zaostrzeń, Fundacja Rodzić po Ludzku postanowiła wystosować apel do Ministra Zdrowia o zmniejszenie nałożonych restrykcji.
Apel Fundacji Rodzić po Ludzku do Ministra Zdrowia
Wczoraj zwróciłyśmy się do Ministra Zdrowia z apelem o wnikliwą analizę obowiązujących rekomendacji w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Wyniki najnowszych badań oraz zalecenia innych krajów i instytucji dostarczają wiarygodnych informacji i pozwalają mieć nadzieję na zmniejszenie restrykcji. Kobiety w ciąży, obok seniorów, są grupą która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią. Uważamy, że nie otrzymują należytej troski, wsparcia, ani rzetelnej informacji ze strony władz. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, że nasz apel spotka się z reakcją władz i podjęciem odpowiednich działań.
1. Wnosimy o powołanie interdyscyplinarnego zespołu, który wypracuje procedurę umożliwiającą przywrócenie porodów rodzinnych w Polsce. Apelujemy o stworzenie procedury zapewniającej bezpieczeństwo zarówno rodzącej, jak i personelowi medycznemu. Doświadczenia innych krajów wskazują, że takie procedury są możliwe.
2. Apelujemy o umożliwienie rodzicom dzieci hospitalizowanych obecności podczas pobytu ich dziecka w szpitalu.
3. Apelujemy o rozważenie rekomendacji dotyczącej przeprowadzania cesarskiego cięcia u kobiet zakażonych COVID-19.
4. Wnosimy o zmianę rekomendacji dotyczącej izolacji dziecka od matki u której potwierdzono COVID-19.
5. Apelujemy o zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla personelu wszystkich oddziałów położniczych
– pisze na swoim profilu na Facebooku Fundacja.
Pod apelem podpisały się także inne organizacje, m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Matecznik, Fundacja na Rzecz Wspierania Położnych, Fundacja Promocji Karmienia Piersią, Agata Aleksandrowicz Hafija.pl, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Stowarzyszenie DOULA w Polsce, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.
Pismo jest dostępne na stronie Fundacji.
Fundacja Rodzić po Ludzku
Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Jej celem jest to, aby każda kobieta mogła urodzić swoje dziecko w godnych warunkach, otoczona szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich jej osób.
Naszą misją jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania swoich praw. Wnosimy ich doświadczenia do przestrzeni publicznej, ponieważ uważamy, że stosunek społeczeństwa do narodzin i macierzyństwa jest miarą wrażliwości społecznej – czytamy na stronie Fundacji.
#jesteśmybliskoWczoraj zwróciłyśmy się do Ministra Zdrowia z apelem o wnikliwą analizę obowiązujących rekomendacji w…
Gepostet von Fundacja Rodzić po Ludzku am Mittwoch, 22. April 2020
Zobacz także

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

Akcja „Zdjęcia z narodzin – razem damy radę”. Fotografki na swój sposób wspierają młode mamy w czasie pandemii. Zobacz najciekawsze zdjęcia!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.02.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021