3 min.
Gdyby nie szczepienia, wszystkie dzieci miałyby COVID-19. Tak uważa naczelny lekarz Wielkiej Brytanii

Szczepienie dzieci na COVID-19 / gettyimages
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
„Praktycznie każde dziecko, niezaszczepione, zostanie zainfekowane w pewnym momencie między 12. a 15. rokiem życia” – tak o koronawirusie mówił w środę Chris Whitty, naczelny lekarz Wielkiej Brytanii. Obecnie to właśnie w tej grupie wiekowej wirus rozprzestrzenia się najszybciej.
Transmisja wirusa wśród dzieci
Gdyby nie szczepienia, wszystkie dzieci miałyby COVID-19.
„Na tyle, na ile możemy ocenić, w tej grupie wiekowej zdecydowanie ma miejsce obecnie znacząca transmisja. Praktycznie każde dziecko, niezaszczepione, zostanie zainfekowane w pewnym momencie między 12. a 15. rokiem życia” – mówił w środę Chris Whitty, naczelny lekarz Wielkiej Brytanii, podczas poselskiej komisji zdrowia.
Whitty dodał, że szczepienia dzieci nie są czymś, co automatycznie rozwiąże wszystkie problemy. Znacząco mogą one jednak zmniejszyć ryzyko zakłóceń w edukacji.
Według lekarza, podczas pandemii już około 50 proc. dzieci miało koronawirusa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienia zmniejszą ryzyko
„Zdecydowana większość dzieci, które obecnie nie miały COVID-19, będzie go miała w pewnym momencie. Nie stanie się to koniecznie w ciągu najbliższych dwóch czy trzech miesięcy, ale wcześniej czy później go złapią, ponieważ jest to niezwykle zakaźne. Szczepienie zmniejszy to ryzyko” – wyjaśnia Chris Whitty.
W Wielkiej Brytanii od kilku dni szczepionki dostępne są również dla dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak młodzież z grupy 16-17 lat, otrzymają one jedną dawkę szczepionki. Jak tłumaczą władze, decyzja o rozszerzeniu szczepień na młodsze dzieci nie została podjęta z powodów politycznych ani ze względu na szczególnie narażonych na zachorowanie dorosłych, ale wyłącznie dla dobra najmłodszych mieszkańców kraju.
Do tej pory w Wielkiej Brytanii podano 93,2 mln szczepionek przeciw COVID-19 (ponad 48,6 mln to pierwsze dawki, a prawie 44,6 mln – drugie). W pełni zaszczepionych jest 82 proc. mieszkańców.
Szczepienie dzieci w Polsce
W Polsce młodzież w wieku 12-17 lat może otrzymać:
- szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami.
- szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami.
Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, wszystkie dzieci w tym wieku mają już wystawione e-skierowania na szczepionkę.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022