Przejdź do treści

Gdzie w Polsce nie chcą się szczepić? „Wyraźnie rzuca się w oczy kontrast”

Szczepienia w Polsce / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kto w Polsce przoduje w szczepieniu się przeciwko COVID-19 a gdzie szczepienia są mało popularne?  Twórcy „Kartografii ekstremalnej” na Facebooku stworzyli mapę, opartą na aktualnych danych z Ministerstwach Zdrowia, obrazującą sytuację. Można z niej łatwo wyczytać, w których regionach – zgodnie z zapowiedziami dr Pawła Grzesiowskiego – wariant Delta „zbierze krwawe żniwo”.

Szczepienia w Polsce

Jak w liczbach wygląda odsetek osób zaszczepionych przeciwko COVID-19? Tematem tym zajęli się twórcy profilu „Kartografia ekstremalna” poświęconego mapom na Facebooku.

„Wyraźnie rzuca się w oczy kontrast między Polską zachodnią a wschodnią – i to, co ciekawe, również wśród mieszkańców miast. W szczepieniu się przodują – bez zaskoczeń – największe aglomeracje miejskie kraju, szczególnie Warszawa z okolicami. Warto jednak zauważyć, że w czołówce najbardziej zaszczepionych gmin znalazł się także mały Radziejów w kujawsko-pomorskim – pozostaje tylko naśladować!” – piszą twórcy, dodając do posta mapę stworzoną na podstawie danych MZ, autorstwa Szymona Pifczyka, założyciela „Kartografii ekstremalnej”.

pandemia koronawirusa, kobieta w masce

Dane Ministerstwa Zdrowia

Statystyki Ministerstwa Zdrowia pokazują, że najmniejszy procent zaszczepionej populacji w Polsce jest na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Na Podlasiu w gminie Siemiatycze mieszka 6026 osób, z czego tylko 1310 jest w pełni zaszczepionych, czyli 21,7 proc. W gminie Grajewo mieszka 5772 osób, z czego w pełni zaszczepione są 1024 osoby, co daje 17,7 proc.

Na Lubelszczyźnie w gminie Łuków mieszka 18 293 osób. W pełni zaszczepionych jest 3758 osób, czyli 20,5 proc. mieszkańców. W Janowie Lubelskim zaledwie 33,5 proc mieszkańców jest zaszczepionych.

Specjaliści tak niski poziom zaszczepienia tłumaczą brakiem wiedzy merytorycznej w mniejszych miejscowościach. Wiele osób nie chce się również szczepić, ponieważ wierzy w fake newsy.

Największy procent zaszczepionej populacji w Polsce występuje w największych aglomeracjach miejskich. I tak np. w gminie Warszawa na 1 mln 794 tys. 166 osób w pełni zaszczepionych jest 1 mln 026 tys. 217 osób, co daje 57,2 proc. ludności.

Pomysły rządu

Ministerstwo Zdrowia na różne sposoby zachęca Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Przykładem może być loteria szczepionkowa, w której zaszczepione i pełnoletnie osoby mogą wygrać nagrody pieniężne, samochody i hulajnogi elektryczne.

Niedawno narodził się też inny pomysł mający zachęcić rodaków do akcji szczepionkowej: premie dla lekarzy POZ za wysoki poziom wyszczepienia swoich pacjentów. Czy to jednak pomoże? Czas pokaże.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.