Gdzie w Polsce zaszczepiło się najwięcej osób, a gdzie najmniej? Jedna gmina ma imponujący wynik

się ten artykuł?
Polskie gminy prześcigają się w tym, która najszybciej zaszczepi większość swoich mieszkańców. Nic dziwnego, w końcu na tą jedną z najlepszym wynikiem czeka nagroda – 1 mln zł, który można przeznaczyć na dowolny cel. Sprawdziłyśmy, którym gminom idzie najlepiej i jak w rządowym zestawieniu wypadają największe polskie miasta.
Szczepienia w Polsce. Zaczyna się „okres pod górkę”?
W Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 już 24 mln 687 tys. 629 osób. W pełni zaszczepionych Polek i Polaków, czyli po dwóch dawkach preparatów AstraZeneki albo Pfizera albo po jednej dawce szczepionki Johnson&Johnson, jest już niemal 10 mln – dokładnie 9 mln 929 tys. 923.
„Obecne tempo szczepień jest niezłe, ale nie jest oszałamiające. W pełni zaszczepionych jest ok. 26-27 proc. Polaków i powoli jest coraz mniej osób chętnych do szczepień, dlatego należy ciągle prowadzić działania profrekwencyjne” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, podkreślając jednocześnie, że w kwestii szczepień „zaczyna się okres pod górkę”.
Liczba zaszczepionych mieszkańców Polski różni się w zależności od regionu. Czasami te różnice są małe, a niekiedy bardzo duże. Przyjrzałyśmy się zestawieniu liczby takich osób w poszczególnych miastach oraz gminach i sprawdziliśmy, kto jest w czołówce rankingu, a kto daleko w tyle.
Ranking województw i miast – które szczepią najszybciej?
Porównanie gmin według liczby w pełni zaszczepionych osób można znaleźć na stronie rządu. Zdecydowanym liderem jest Ciechocinek w woj. kujawsko-pomorskim. Na 10534 mieszkańców zaszczepiło się tam jedną dawką już 5465 osób, czyli ponad 50 proc. Dwie dawki otrzymało niewiele mniej, bo 4282 mieszkańców, czyli ok. 40 proc.
Na drugim miejscu w „rankingu” przedstawionym na stronie internetowej rządu widnieje Sopot, gdzie jedną dawką zaszczepionych jest 54 proc. mieszkańców, a dwoma – niecałe 40 proc. Na trzcim miejscu uplasowała się miejscowość w woj. mazowieckim – Podkowa Leśna. Na 3801 pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już 2261 osób, czyli niemal 60 proc. mieszkańców, a drugą – ponad 38 proc.
A gdzie akcja szczepień przebiega najwolniej? Na szarym końcu zestawienia znalazły się gminy w woj. małopolskim: Biały Dunajec oraz Czarny Dunajec (ok. 8 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców) oraz Lipnica Wielka (jedynie 6 proc.).
Jeśli chodzi o duże miasta, to najlepiej ze szczepieniami na razie radzi sobie Gdańsk z 38 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców. Na drugim miejscu uplasowała się stolica Polski (37 proc.). Trzecia jest Gdynia (36 proc.). Na ostatnim miejscu znalazł się Kraków, gdzie dwoma dawkami zaszczepiono 35 proc. osób.
Źródło: www.gov.pl/web/szczepienia-gmin
Zobacz także

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19

„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
Polecamy

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę
