Przejdź do treści

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe

Dorota Gródecka. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu
„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Topinambur – jakie ma właściwości, jak go jeść i jak smakuje
Topinambur – jakie ma właściwości, jak go jeść i jak smakuje
Bolą mięśnie? To nie "zakwasy"!
Bolą mięśnie? To nie „zakwasy”! Poznaj prawdziwą przyczynę bólu mięśni po treningu
Kawa w filiżance
Kawa z mlekiem, espresso, kuloodporna? Jeśli zdrowa, to bez dodatków

– Jeśli matka jest chora, dziecko musi być izolowane do czasu, aż w pełni wyzdrowieje. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić stan noworodka. W tym celu wykonuje się dwa testy w kierunku SARS-Cov-2. Pierwszy tuż po urodzeniu, kolejny w ciągu 24-48 godzin.  Dwa ujemne wyniki potwierdzają brak zakażenia koronawirusem. Wiem, że separacja jest niesłychanie trudna i bolesna, ale to jedyne wyjście, żeby ochronić dziecko przed zakażeniem  – mówi ginekolog Dorota Gródecka.

Marianna Fijewska: Od początku marca Polacy jak ognia unikają kontaktu z placówkami medycznymi. Mniej pilne badania i zabiegi zostały przełożone na późniejsze terminy, a większość wizyt odbywa się telefonicznie lub online. Jednak kobiety w ciąży nie mogą pozwolić sobie komfort wirtualnych konsultacji, co niejednokrotnie jest źródłem ogromnego stresu.

Dorota Gródecka, ginekolog: Doskonale rozumiem obawy pacjentek przed wizytami u lekarza, a jednocześnie uspokajam- z dotychczasowych obserwacji wynika, że kobiety w ciąży nie są bardziej narażone za zakażenie koronawirusem niż ogół populacji.

Czy zalecenia profilaktyczne dla kobiet w ciąży zmieniły się w stosunku do zaleceń sprzed epidemii?

Pacjentki bardzo często zadają mi to pytanie. Odpowiedź brzmi: nie. Kobiety powinny zgłaszać się do swojego lekarza na kontrole i wykonanie ewentualnych badań laboratoryjnych nie rzadziej niż raz na cztery tygodnie. Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące koronawirusa, to są one dokładnie takie same, jak dla reszty społeczeństwa. Podstawą jest mycie rąk, używanie maseczek, rękawiczek i środków dezynfekujących w miejscach publicznych. Jeśli ktokolwiek w otoczeniu ciężarnej kaszle lub kicha, należy unikać z nim kontaktu, a chusteczki higieniczne po takiej osobie natychmiast wyrzucać. W miarę możliwości powinno się też pracować z domu i rezygnować z jazdy komunikacją miejską. Należy też unikać tłocznych sklepów i niestety mocno ograniczyć spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Dorota Gródecka
Nie ma w tej chwili dokładnych badań, czy wirus może przenieść się z chorej ciężarnej kobiety na dziecko in utero (w życiu płodowym) lub podczas porodu

Jeśli kobieta w czasie ciąży została zarażona koronawirusem, czy dziecko także będzie zarażone?

Nie ma w tej chwili dokładnych badań, czy wirus może przenieść się z chorej ciężarnej kobiety na dziecko in utero (w życiu płodowym) lub podczas porodu. Dotychczas w Chinach opisano tylko jeden przypadek noworodka, u którego podejrzewano, że zraził się od matki poprzez wertykalną transmisję wirusa, czyli przez łożysko Jednak zgodnie z większością dotychczasowych badań wirus nie był wykrywany w płynie owodniowym ani w krwi pępowinowej. Są to uspokajające informacje, chociaż oparte o niewielką próbę badanych- dotyczą głównie pacjentek zakażonych w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Co ważne nie ma dowodów sugerujących zwiększone ryzyko poronienia podczas zakażenia, natomiast istnieje ryzyko porodu przedwczesnego spowodowanego infekcją, którą przechodzi matka.

Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

Czy badania jednoznacznie sugerują, że kobieta z koronawirusem urodzi wcześniaka?

W obecnej chwili nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Mamy jeszcze zbyt małą wiedzę i doświadczenie w zakresie porodu przedwczesnego u matek zakażonych SARS-CoV-2. Wynika to ze zbyt małej ilości urodzonych przedwcześnie dzieci, których mamy chorowały na koronawirusa.

Jakie działania powinny być podjęte podczas porodu, gdy wiadomo, że matka jest zarażona koronawirusem?

Kobietom, które obawiają się zarażenia dziecka podczas porodu, zaleca się zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego. Czas porodu jest znacznie krótszy, co zmniejsza ryzyko transmisji wirusa oraz potencjalnego zakażenia noworodka. Cięcie cesarskie zaleca się zwłaszcza przy cięższym przebiegu infekcji u matki, gdy ilość wirusa jest większa niż przy łagodnej postaci zakażenia. Jeśli dziecko jest w dobrym stanie klinicznym, dopuszcza się możliwość przecięcia pępowiny po ustaniu jej tętnienia, co jest to istotne w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.

Jak wygląda dalsza procedura? Czy dziecko jest izolowane od chorej matki?

Jeśli matka jest chora, dziecko musi być izolowane do czasu, aż w pełni wyzdrowieje. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić stan noworodka. W tym celu wykonuje się dwa testy w kierunku SARS-Cov-2. Pierwszy tuż po urodzeniu, kolejny w ciągu 24-48 godzin.  Dwa ujemne wyniki potwierdzają brak zakażenia koronawirusem. Wiem, że separacja jest niesłychanie trudna i bolesna, ale to jedyne wyjście, żeby ochronić dziecko przed zakażeniem. Rodzice mogą być jednak pewni, że dziecko, które zostanie na oddziale neonatologicznym, będzie w dobrych rękach, a oni będą na bieżąco informowani o jego stanie zdrowia i samopoczuciu. Na życzenie rodziców medycy mogą przekazać noworodka najbliższej rodzinie. Jeśli natomiast mama jest chora a tata zdrowy, noworodek może wrócić do domu pod opiekę ojca po upływie kwarantanny i dwóch ujemnych testach w kierunku SARS-Cov-2 u ojca dziecka.

Katarzyna Kucewicz

Co w sytuacji, w której zarówno noworodek, jak i matka są zarażeni? Czy izolacja wciąż jest konieczna?

Nie. Jeśli oboje są w dobrym stanie klinicznym, mogą wspólnie przebywać w szpitalu. Ponadto nie ma też przeciwwskazań do karmienia naturalnym pokarmem z piersi. Należy zachęcać matkę do utrzymania laktacji.

A czy wirus dostaje się do mleka matki?

Dotychczasowo nie wykazano obecności wirusa SARS-CoV-2 w pokarmie matki, choć tak jak mówiłam wcześniej, grupa badanych jest bardzo mała.

Dorota Gródecka
Kobietom, które obawiają się zarażenia dziecka podczas porodu, zaleca się zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego. Czas porodu jest znacznie krótszy, co zmniejsza ryzyko transmisji wirusa oraz potencjalnego zakażenia noworodka

Czy zdrowe dziecko może żywić się pokarmem z piersi zarażonej matki?

W takich przypadkach decyzja należy do matki. Kobieta chorująca na koronawirusa może odciągać mleko, które będzie podawane noworodkowi przez personel oddziału neonatologii. Oczywiście musi zadbać przy tym o higienę piersi i rąk. Konieczne jest także zachowanie zasady: jeden laktator dla jednej mamy. Należy również pamiętać o odpowiednim czyszczeniu laktatora np. za pomocą chusteczek nasączonych środkiem dezynfekcyjnym lub umycie gorącą wodą z mydłem. Oczywiście bezpośrednie karmienie dziecka jest niemożliwe ze względu na przymusową separację, o której wspomniałam wcześniej.

Profesor Łukasz Święcicki o sytuacji psychiatrii w pandemii/East News

Wydaje mi się, że wizja zarażenia się koronawirusem w placówce medycznej w czasie ciąży, a w konsekwencji przymusowa izolacja z dzieckiem po porodzie, może być w tym momencie ogromnym stresorem dla wielu kobiet.  

Rozumiem to, ale dla uspokojenia mogę powiedzieć, że wszystkie gabinety, bez względu na to, czy są prywatne, czy publiczne muszą przestrzegać wytycznych, określonych przez Sanepid i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. To naprawdę restrykcyjne procedury, do których należy m.in. noszenie jednodniowego ubioru ochronnego przez pracowników, obowiązek zakładania maseczki medycznej, gogli lub przyłbicy, rękawiczek jednorazowych, fartucha barierowego oraz regularna dezynfekcja sprzętu medycznego i rąk, oraz stosowanie lamp i filtrów bakteriobójczych, a także, jeśli to możliwe, systemów wymuszonej wymiany powietrza w gabinetach i poczekalniach. Na uwagę zasługuje też zmiana organizacji wizyt pacjentów. Przed wizytą przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny, pomiar temperatury ciała, nakazuje się przychodzenie w pojedynkę bez osób towarzyszących, a czas między przyjęciami jest wydłużony. W małych poczekalni przyjęto zasadę przebywania wyłącznie jednej osoby. Z kolei w większych poczekalniach pomiędzy pacjentami musi zostać zachowany odstęp nie mniejszy niż dwa metry.

Rozumiem, że mimo utrudnień i strachu, pacjentki nie powinny rezygnować z wizyt u lekarza prowadzącego?

Tylko, jeśli przełożenie wizyty zasugeruje sam lekarz. Każda kontrola stanu pacjentki w ciąży jest dla nas ginekologów bardzo ważna i daje podstawę do stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości ciąży, przez co możemy szybko zareagować, wdrażając odpowiednie procedury leczenia albo zalecając hospitalizację. Pacjentki nie powinny rezygnować ani z wizyt kontrolnych, ani z diagnostyki prenatalnej, ponieważ jest to istotna część opieki nad ciążą i prawidłowym rozwojem płodu. Na koniec warto podkreślić, a są to bardzo dobre wiadomości, że wszystkie dzieci urodzone w naszym kraju z matek chorych na COVID, urodziły się zdrowe.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Probiotyki w ciąży / istock

Probiotyki w ciąży. Brać czy nie? Dietetyczka kliniczna odpowiada

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

Łuszczyca a macierzyństwo / istock

Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Kobieta w ciąży stoi na plaży

Wypadanie włosów w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?