Przejdź do treści

Główny Inspektor Sanitarny: spodziewamy się wzrostów zachorowań na COVID-10 w ciągu najbliższego miesiąca

koronawirus, pandemia
Główny Inspektor Sanitarny o COVID-10: spodziewamy się wzrostów zachorowań w ciągu najbliższego miesiąca/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szef GIS, Jarosław Pinkas, przyznał, że perspektywa osłabienia epidemii koronawirusa w Polsce wydaje się coraz bardziej odległa. W październiku eksperci przewidują wzrost zakażeń i zachorowań na COVID-19.

Jarosław Pinkas: sytuacja epidemiczna w najbliższym czasie nie ulegnie poprawie

Podczas zorganizowanej 21 września konferencji inaugurującej kampanię społeczną Make Sense „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty” główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas mówił m.in. o obecnej sytuacji związanej z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Zapewniając, że „GIS jest na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem”, odniósł się do ostatnich przyrostów dobowych zakażeń w kraju. Stwierdził, że pomimo większej zachorowalności, „liczba pacjentów pod respiratorami nie jest duża, dzisiaj 82, przy stosunkowo dużych wzrostach (nowych przypadków – przyp. red.) w zeszłym tygodniu”.

Pinkas przyznał również, że według przewidywań ekspertów w najbliższych tygodniach sytuacja epidemiczna w Polsce się nie poprawi.

„Spodziewamy się wzrostów (nowych przypadków infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – przyp. red.) w ciągu najbliższego miesiąca. Około 15 października będziemy mieli jeszcze więcej od tych, które planowaliśmy, o ile można powiedzieć planowaliśmy, spodziewaliśmy się tego. Dzieci wróciły do szkoły” – powiedział główny inspektor sanitarny.

Szef GIS: „Musimy zadbać o to, aby dostęp do opieki zdrowotnej nie był hamowany”

Okres epidemii koronawirusa jest szczególnie groźny dla pacjentów onkologicznych nie tylko z powodu możliwego zakażenia. Lekarze już od pewnego czasu zwracają uwagę na problem opóźnionego diagnozowania chorych na raka w związku z pandemią.

Jak oceniają specjaliści, polska onkologia cierpi z powodu sytuacji epidemicznej w kraju. Mówią, że zgłaszanych jest ok. 30 proc. mniej zachorowań niż w podobnym okresie przed rokiem, co wcale nie oznacza, że nie chorujemy – po prostu wiele osób nie zostało zdiagnozowanych.

„Musimy zadbać o to, aby dostęp do opieki zdrowotnej nie był w istotny sposób hamowany przez koronawirusa” – zakomunikował Jarosław Pinkas. Wyraził też nadzieję, że dzięki stosowaniu zasad sanitarnych i środków ochrony osobistej „uda się przejść, tak jak do tej pory, w miarę suchą stopą”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.